Bojxona faoliyatini takomillashtirishga oid takliflar ko‘rib chiqildi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 24-fevral kuni bojxona faoliyatini takomillashtirish va raqamlashtirishga oid taqdimot bilan tanishdi.
Mintaqaviy va xalqaro iqtisodiy aloqalarni yaxshilash maqsadida bu sohada ko‘p ishlar qilindi. O‘nga yaqin davlatlar bilan oldindan axborot almashinuvi yo‘lga qo‘yildi, bojxona rasmiylashtiruvi va ma’lumotlarni qayta ishlash markazlari tashkil etildi. 4 ta yirik bojxona postida terminallar qurildi, 20 dan ziyodi yangi uskunalar bilan ta’minlandi. Tadbirkorlar uchun 35 ta axborot tizimi joriy qilinib, eksport jarayonlari 9 bosqichdan 3 bosqichga tushdi.
Bularning natijasida chegara orqali transportlar harakati 8 barobar ko‘payib, qariyb 5 milliontaga yetdi. Byudjetga tushumlar 9 barobar o‘sib, o‘tgan yili 63 trillion so‘mdan oshdi. Yuklarni rasmiylashtirish vaqti importda 3 soat, eksportda 20 daqiqagacha qisqardi.
Umuman, tizim soddalashtirilishi orqali 6 mingga yaqin eksportyor hamda 20 mingga yaqin importyorning sarf-xarajati va vaqti tejalgan. Xalqaro logistika reytingida bojxona ko‘rsatkichi bo‘yicha O‘zbekiston 140-o‘rindan 74-o‘ringa ko‘tarilgan.
Lekin hali raqamlashtirish, jarayonni tezlashtirish va qulaylashtirish bo‘yicha vazifalar ko‘p. Taqdimotda shu boradagi chora-tadbirlar ko‘rib chiqildi.
So‘nggi yillarda bojxona hududida qayta ishlash turlari kengaytirilgani samarasida bu tarzda eksport qilingan tovarlar ulushi o‘tgan yili 1 milliard dollardan oshgan. Bu tizimni yanada soddalashtirib, shu yilning o‘zida eksportni 1,5 milliard dollarga yetkazish mumkin.
Qo‘shni davlatlar bilan savdo va turizm aloqalari kengayib borayotgani tufayli chegaradagi yo‘lovchilar va avtotransport oqimi kamida 2 karra oshishi kutilmoqda. Bu qo‘shimcha infratuzilma yaratib, postlarda o‘tkazuvchanlikni oshirishni talab qiladi.
Jumladan, xalqaro qatnovlarni ko‘paytirish maqsadida avtobuslarda ham, aviareyslardagidek, yo‘lovchilar haqidagi ma’lumotlarni oldindan olish tizimi ko‘zda tutilmoqda. Natijada avtobuslar chegaradan soddalashgan tartibda o‘tkazilib, rasmiylashtirish vaqti 2 barobar qisqaradi. Shuningdek, eng yirik bojxona postlarida yengil avtomobil va avtobuslar uchun qizil va yashil yo‘laklar joriy qilish taklif etilmoqda.
Bojxona kuzatuvida sun’iy intellektni keng qo‘llash masalasiga alohida e’tibor qaratildi. Shu maqsadda Jahon banki mutaxassislari ko‘magida “xavf tizimi” takomillashtiriladi. Bu tizim moliyaviy barqarorlik, savdo tarixi kabi 122 ta mezon bo‘yicha tadbirkorlarning ishonchlilik darajasini baholaydi. Shuningdek, rentgen tasvirlari sun’iy intellekt asosida tahlil qilinib, xavfli tovarlar avtomatik aniqlanadi.
Davlatimiz rahbari bu takliflarni ma’qullab, sohada xalqimiz uchun yengilliklar yaratish, tadbirkorlar va turistlarga tezkor xizmat ko‘rsatish zarurligini ta’kidladi. Jahon savdo tashkilotiga a’zo bo‘lish jarayonida bunga bojxona qonunchiligini to‘liq muvofiqlashtirish vazifasi qo‘yildi.

Рассмотрены предложения по совершенствованию таможенного дела
Президент Шавкат Мирзиёев 24 февраля ознакомился с презентацией по вопросам совершенствования и цифровизации таможенной системы.
С целью улучшения региональных и международных экономических связей проделана значительная работа в таможенной сфере. Налажен предварительный обмен информацией с почти десятью странами, созданы центры таможенного оформления и обработки данных. На четырех крупных таможенных постах построены терминалы, более 20 постов оснащены новым оборудованием. Для предпринимателей внедрены 35 информационных систем, процедура экспорта сократилась с девяти до трех этапов.
В результате количество транспортных средств, пересекающих границу, увеличилось в восемь раз, достигнув почти 5 миллионов. Поступления в бюджет выросли в девять раз и в прошлом году превысили 63 триллиона сумов. Время оформления грузов сократилось до трех часов для импорта и 20 минут для экспорта.
В целом, благодаря упрощению процедур почти 6 тысяч экспортеров и около 20 тысяч импортеров смогли значительно сэкономить средства и время. В международном рейтинге логистики по таможенному показателю Узбекистан поднялся со 140-го на 74-е место.
Тем не менее остается ряд задач по дальнейшей цифровизации, ускорению процессов и повышению удобства. В ходе презентации были рассмотрены меры, направленные на решение этих вопросов.
В последние годы значительно расширены возможности переработки товаров в таможенной зоне, благодаря чему доля таких товаров в экспорте превысила 1 миллиард долларов. Дальнейшее упрощение этого режима позволит уже в текущем году увеличить показатель до 1,5 миллиарда долларов.
С учетом роста торговых и туристических связей с соседними государствами ожидается двукратное увеличение пассажиропотока и движения автотранспорта через границу. Это требует создания дополнительной инфраструктуры и увеличения пропускной способности таможенных постов.
В частности, для увеличения международных перевозок планируется внедрение системы предварительного получения информации о пассажирах на автобусных рейсах, аналогично авиаперевозкам. Это позволит ускорить пересечение границы и сократить время оформления автобусов в два раза. Кроме того, на крупнейших таможенных постах в тестовом режиме предложено внедрить в качестве эксперимента систему «красного» и «зеленого» коридоров для легковых автомобилей и автобусов.
Особое внимание уделено широкому применению технологий искусственного интеллекта в таможенном наблюдении. С этой целью при поддержке специалистов Всемирного банка будет усовершенствована система риск-анализа. Она будет оценивать уровень надежности предпринимателей по 122 критериям, включая финансовую стабильность, налоговую задолженность и торговую историю. Кроме того, с помощью искусственного интеллекта будут анализироваться рентгеновские снимки товаров с автоматическим выявлением рисков.
Глава государства одобрил эти предложения и отметил необходимость создания еще больших удобств в таможенной сфере, оперативного обслуживания предпринимателей и туристов. Также поставлена задача привести таможенное законодательство в полное соответствие с требованиями Всемирной торговой организации в рамках процесса вступления в эту организацию.
Указано на важность повышения потенциала Таможенного института, подготовки квалифицированных кадров в области искусственного интеллекта, цифровых технологий и риск-анализа, расширения дуального образования и улучшения организации практики в таможенной сфере.