Senat Raisi boshchiligidagi O‘zbekiston delegatsiyasi Parlamentlararo ittifoqning 149-Аssambleyasi doirasida tashkil etilgan “Tinch va barqaror kelajak uchun fan, texnologiya va innovatsiyalardan foydalanish” mavzusidagi debatda ishtirok etdi.
Unda O‘zbekiston tomonidan so‘nggi yillarda ilm-fanni rivojlantirishga qaratilgan amaliy ishlar olib borilayotgani, bu borada qisqa vaqt ichida ko‘plab huquqiy hujjatlar qabul qilingani qayd etildi.
“O‘zbekiston – 2030 strategiyasi”da zamonaviy texnologiyalarni jadal joriy etish va sanoatning turli tarmoqlarini raqamlashtirish asosiy ustuvor yo‘nalishlar qatorida belgilab berilganligi taʼkidlandi.
Amalga oshirilayotgan islohotlar natijasida O‘zbekiston 2023-yilda Global Innovatsiyalar indeksi reytingida 2015-yilga nisbatan 40 pog‘onaga ko‘tarilgani alohida eʼtirof etildi.
Debat davomida delegatsiyamiz tomonidan kelgusida innovatsiya sohalarini rag‘batlantirish hamda parlamentlarning kadrlar salohiyatini oshirish va rivojlantirish yo‘nalishida tajriba almashish, fan va texnologiya sohasida global muloqotni kuchaytirish tashubbusini ilgari surdi.

Делегация Узбекистана, возглавляемая Председателем Сената Олий Мажлиса, приняла участие в дебатах, организованных в рамках 149-й Ассамблеи Межпарламентского союза на тему «Использование науки, технологий и инноваций для более мирного и устойчивого будущего».
В ходе мероприятия отмечалось, что в последние годы в Узбекистане проводится практическая работа, направленная на развитие науки, и в этой связи за короткое время принято множество нормативно-правовых актов.
Ускоренное внедрение современных технологий и цифровизация различных отраслей промышленности определены среди основных приоритетных направлений Стратегии «Узбекистан – 2030».
Особо отмечалось, что в результате реализованных реформ Узбекистан в 2023 году поднялся на 40 позиций в рейтинге Глобального инновационного индекса по сравнению с 2015 годом.
В ходе дебатов делегацией нашей страны выдвинута также инициатива по стимулированию в будущем инновационных сфер, обмену опытом по укреплению и развитию кадрового потенциала парламентов, активизации глобального диалога в сфере науки и технологий.