Senatning ellik beshinchi yalpi majlisida “Xalqaro mehnat tashkilotining To‘liqsiz ish vaqti sharoitlarida ishlash to‘g‘risidagi 175-sonli Konvensiyasini (Jeneva, 1994-yil 24-iyun) ratifikatsiya qilish haqida”gi Qonun ko‘rib chiqildi.
Ushbu Konvensiya jahonning 20 ta davlati tomonidan ratifikatsiya qilingan. Konvensiyaning maqsadi to‘liqsiz ish vaqti sharoitida ishlovchi ishchilarning mehnat sharoitlarini, ularni mehnatga haq to‘lash va ijtimoiy taʼminot sohasidagi kamsitishdan himoya qilishni taʼminlashdir.
Konvensiya qoidalari to‘liqsiz ish vaqti sharoitida ishlaydigan barcha shaxslarga nisbatan qo‘llaniladi.
Muhokama davomida to‘liqsiz ish vaqtida ishlaydiganlar to‘liq ish vaqtida ishlaydiganlar bilan bir xil haq-huquq hamda ijtimoiy himoyaga ega bo‘lishi lozimligi taʼkidlandi.
Senatorlar Konvensiya normalari O‘zbekiston qonunchiligiga, shuningdek, “O‘zbekiston – 2030” strategiyasining maqsad va vazifalariga to‘liq mos kelishini qayd etdi.
Muhokama chog‘ida Konvensiyaning ratifikatsiya qilinishi to‘liqsiz ish vaqti sharoitida ishlovchi mehnatkashlar huquqlarini himoya qilish uchun qo‘shimcha kafolatlar yaratishga imkon berishi, mehnatni muhofaza qilish milliy tizimini yana-da takomillashtirishga salmoqli turtki berishi taʼkidlandi.
Senatorlar taʼkidlashicha, Konvensiyaning ratifikatsiya qilinishi mehnat sohasidagi milliy qonunchilikni takomillashtirishga va xalqaro standartlarni samarali joriy etishni taʼminlashga xizmat qiladi, shuningdek, O‘zbekistonning xodimlar huquqlari kafolatlarini taʼminlash bo‘yicha asosiy xalqaro prinsiplar va standartlarga sodiqligini ko‘rsatadi.

На пятьдесят пятом пленарном заседании Сената рассмотрен Закон Республики Узбекистан «О ратификации Конвенции Международной организации труда № 175 о работе на условиях неполного рабочего времени (Женева, 24 июня 1994 года)».
Данная Конвенция ратифицирована 20 государствами мира. Целью Конвенции является обеспечение условий труда работников, работающих на условиях неполного рабочего времени, а также защиты их от дискриминации в области оплаты труда и социального обеспечения.
Положения Конвенции применяются ко всем лицам, работающим на условиях неполного рабочего времени.
В ходе обсуждения подчеркивалась необходимость того, чтобы занятые на условиях неполного рабочего времени имели равные права и пользовались такой же социальной защитой, что и трудящиеся, занятые полное рабочее время.
Сенаторами подчеркнули, что нормы Конвенции полностью соответствуют законодательству Узбекистана, а также целям и задачам Стратегии «Узбекистан–2030».
В ходе обсуждения отмечалось, что ратификация Конвенции позволит создать дополнительные гарантии для защиты прав трудящихся на условиях неполного рабочего времени и придаст значительный импульс дальнейшему совершенствованию национальной системы охраны труда.
Сенаторы подчеркнули, что ратификация Конвенции служит совершенствованию национального законодательства и обеспечению эффективного внедрения международных стандартов в сфере труда, а также демонстрирует приверженность Узбекистана основным международным принципам и стандартам по обеспечению гарантий прав работников.