Davlatimiz rahbari o‘z nutqida korrupsiya islohotlar yo‘lidagi eng katta to‘siq va g‘ov ekanini ta’kidladi.
Shu bois so‘nggi yillarda bu illatga qarshi kurashish bo‘yicha qonunlar qabul qilinib, yangi tizim yaratildi. Parlament palatalarida mas’ul qo‘mitalar, Korrupsiyaga qarshi kurashish milliy kengashi va Agentlik tashkil qilindi.
Eng muhimi, jamiyatda korrupsiya muammosini jamoatchilik muhokamasiga olib chiqadigan ochiq tizim, ochiq muhit yaratildi. Ayniqsa, ommaviy axborot vositalarining bu boradagi o‘rni va ta’siri ortib bormoqda.
Avvalo, korrupsiyaning omillariga qarshi kurashilmoqda. Masalan, yerni hokim qarori bilan ajratishdan to‘liq voz kechib, auksion tizimiga o‘tkazilgani natijasida bu tizim xalqchil bo‘ldi. “Shaffof qurilish” dasturi joriy etilganidan keyin bu sohada ham ijobiy o‘zgarishlar sezildi.
Davlat xaridlari bo‘yicha qonun qabul qilingani, tanlov va tender raqamlashib, sog‘lom raqobat bo‘lgani uchun o‘tgan yili 14 trillion so‘m budjet mablag‘i tejaldi.
Bugunga kelib, barcha banklar 100 million so‘mgacha maishiy kreditlarni inson omilisiz 5 daqiqa ichida onlayn berayapti. Natijada oldin bu ish bilan shug‘ullangan minglab bankirlar endi mahallaga tushib, odamlarga loyiha, kredit taklif qilib, mijozini ko‘paytirish bilan ishlayapti.
Maktabgacha va maktab ta’limi tizimida 10 dan ortiq xizmat turlari to‘liq elektron shaklga o‘tkazildi. Bu sohada murojaatlar soni 2,5 karraga kamaydi.
Oliy ta’lim tizimi ham raqamlashtirildi. Avval test topshirib, to‘plagan balliga qarab, keyin oliygohni tanlash joriy qilindi. 35 turdagi hujjatlarni inson omilisiz olishga o‘tilgani uchun sohadagi murojaatlar 2,2 baravar kamaydi.
Yo‘l harakati xavfsizligi inspektori “bodi-kamera”da xizmat o‘tayotgani, avtoraqamlar auksionda sotilayotgani, qog‘ozdagi bayonnoma yo‘q bo‘lgani uchun korrupsiya omillari keskin kamaydi.
Aholi va tadbirkorlarga “xalq xizmatidagi davlat” tamoyili asosida xizmat ko‘rsatish yo‘lga qo‘yildi. Xususan, 120 turdagi hujjatlarni talab qilish, 160 dan ortiq litsenziya va ruxsatnomalar bekor qilindi. Natijada 200 mingga yaqin yangi tadbirkorlar bozorga kirib keldi. Chet el ishtirokidagi korxonalar qariyb 5 karra oshib, 23 mingga yaqinlashdi.
Elektron davlat xizmatlari soni 15 karra ortib, 721 taga yetdi, ulardan foydalanuvchilar esa, 11 milliondan oshdi.
Eng muhimi, bular orqali aholi, tadbirkorlar, xorijiy hamkorlarimiz, xalqaro tashkilotlar va investorlarning islohotlarga ishonchi mustahkamlandi. So‘nggi yetti yilda 120 milliard dollardan ortiq investitsiya kirgani, iqtisodiyotimiz 2 karra o‘sib, o‘tgan yili 115 milliard dollarga yetgani buning isboti.
Prezident korrupsiyaga qarshi kurashish doimiy jarayon ekanini aytib, bu boradagi dolzarb masalalarni va kelgusi vazifalarni ko‘rsatib o‘tdi.
Huquq-tartibot idoralari, asosan, korrupsiyani aniqlash va jazolash bilan ishlab, korrupsiyaviy omillarni tag-tomiri bilan yo‘qotadigan preventiv choralar e’tiborsiz qolayotgani qayd etildi.
Shu bois Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligining ish uslubi o‘zgartirilishi belgilandi. Buning uchun, tajriba tariqasida 5 ta – Sog‘liqni saqlash, Qurilish, Suv xo‘jaligi vazirliklari, Neftegaz va Suvta’minot jamiyatlarining komplayens nazorati agentlikka o‘tkaziladi.
Shuningdek, tumanlar darajasiga tushib, maishiy va tizimli korrupsiya omillarini chuqur o‘rganadi. Tahlillar asosida aniq choralarni ishlab chiqib, Milliy kengashga taqdim etadi.
Korrupsiyaviy jinoyatlarning 75 foizi tuman va mahallada maishiy korrupsiya shaklida sodir etilayapti. Shu bois endi Korrupsiyaga qarshi kurashish hududiy kengashlari tarkibi to‘liq yangilanadi. Ularga viloyat xalq deputatlari kengashi raislari bosh bo‘ladi.
Hududiy kengashlar korrupsiyaviy omillarni aniqlab, ularga barham berish uchun qonunchilikni o‘zgartirish, jazo muqarrarligini ta’minlash bo‘yicha Milliy kengashga taklif kiritadi.
Bundan sakkiz yil avval hududlarni kompleks rivojlantirish bo‘yicha sektorlar faoliyati yo‘lga qo‘yilgan edi. Bu tizim ijtimoiy-iqtisodiy muammolarni hal etishga ko‘maklashdi. Shu bilan birga, so‘nggi yillarda hududlar salohiyati oshdi.
Shu bois endi prokuror, ichki ishlar va soliq rahbarlari sektorlar faoliyati bilan shug‘ullanmasligi belgilandi. Jinoyatchilikning oldini olish, unga qarshi kurashish bo‘yicha qo‘shimcha vazifalar qo‘yildi.
Davlat xaridlarida korrupsiyaning oldini olish masalasiga alohida e’tibor qaratildi. Shu maqsadda Ekspert komissiyasi tuziladi. Ilg‘or tajriba asosida davlat xaridlarida tovarlarning o‘rtacha bozor narxlari ko‘rinib turadigan elektron platforma yaratiladi. Bunda, davlat xaridlarida sotib olinadigan tovar va xizmatlar narxi o‘rtacha bozor narxidan ko‘pi bilan 20 foizdan oshmasligi shart. Ushbu talabni buzganlik uchun qonun bilan javobgarlik va jarimalar joriy qilinadi.
Budjet va budjetdan tashqari mablag‘ hisobidan asosiy vositalarni xarid qilish bo‘yicha talablar ham kuchaytirilishi belgilandi. Davlat idoralarining xaridlarida mamlakatimizda ishlab chiqarilayotgan transport va mebelga ustuvorlik berish zarurligi qayd etildi. Yirik loyihalarni yuqori darajadagi korrupsiyaga qarshi standartlardan kelib chiqib baholash talabi qo‘yildi.
Korrupsiyaning oldini olish – davlat xizmatiga professional va fidoyi kadrlarni tanlash hamda ularni “halollik vaksinasi” bilan emlashdan boshlanadi. Shu bois ishga olishdagi tartib va yondashuvlarni takomillashtirish bo‘yicha topshiriqlar berildi.
Davlat xizmatchilari daromadini deklaratsiyalashga oid qonun zarurati qayd etilib, uning loyihasi jamoatchilik muhokamasiga qo‘yilishi belgilandi.
Fikri toza, korrupsiyaga toqatsiz yangi avlodni tarbiyalash maqsadida ta’lim maskanlarida halollik g‘oyalarini singdirish, ularning tashabbuslarini qo‘llab-quvvatlash muhimligi ko‘rsatib o‘tildi.
Davlatimiz rahbari nutqida jamoatchilikka murojaat qilib, korrupsiyaga qarshi kurashish umummilliy vazifa, har bir vatanparvar yurtdoshimizning vijdon ishi ekanini ta’kidladi.
– Hammamiz yagona kuch bo‘lib harakat qilsak, albatta, katta ijobiy samaraga erishamiz. Shu bois mahalla faollari, nuroniylar, ziyolilar, yozuvchi va shoirlar, san’at va madaniyat xodimlari, tadbirkorlar, taniqli shaxslar, rahbarlar, deputat va senatorlar – umuman butun jamoatchilik birlashib, korrupsiyaga “jamiyat tanasidagi saraton” sifatida qarashi kerak, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Yig‘ilishda parlament va hukumat a’zolari, jamoatchilik vakillari bilan muloqot bo‘ldi.
Umuman, ilk marotaba bunday tarzda yig‘ilish o‘tkazilishi korrupsiyaga qarshi kuchli siyosiy irodani namoyon etdi. Davlatimiz rahbari 55 ta aniq maqsadga yo‘naltirilgan tashabbuslarni ilgari surdi.
Ular doirasida 5 ta qonun, 12 ta farmon va qarorlar ishlab chiqiladi. Korrupsiyaga qarshi kurashishda parlament, Milliy va hududiy kengashlar, fuqarolik jamiyati institutlarining roli oshiriladi.
Korrupsiyaga qarshi kurashishning huquqiy asoslari kuchayadi. Deklaratsiyalash, noqonuniy boylik orttirishga oid yangi tartiblar kiritilishi natijasida korrupsiya omillari cheklanadi. Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi, tashkilotlardagi ichki nazorat tuzilmalari faoliyati kuchaytiriladi.
Maishiy korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha vazirlik, idoralar rahbarlari mas’uliyati oshiriladi. Davlat xizmatlari darajasini aholi baholaydigan tizim qilinadi, eng yomon ko‘rsatkichga ega soha rahbarlari bo‘yicha chora ko‘riladi.
Nazorat inspeksiyalari mustaqilligi oshiriladi. Yirik investitsiya loyihalarida, auksionlarda korrupsiyaning oldini oluvchi mexanizmlar joriy etiladi.
Davlat xaridlari tartibga solinishi, to‘g‘ridan to‘g‘ri xaridlar cheklanishi hisobiga budjet mablag‘lari tejalishi ta’minlanadi. Davlat pulini maqsadsiz sarflash holatlariga barham beriladi.
Sektorlardan ozod bo‘lgan kuch va vositalar jinoyatchilikka qarshi kurashishga safarbar etilib, jamiyatda barqarorlik muhiti va odamlarning roziligi ortadi. Noqonuniy tekshiruvlar ustidan prokuror nazorati kuchaytirilishi orqali joylarda biznes va investitsiya muhiti yaxshilanadi.
Erishilgan natijalar xalqaro reytinglarda mamlakatimiz o‘rnini yaxshilaydi. 2027 yilda UNCAC konferensiyasi mezbonligiga O‘zbekiston nomzodini ma’qullash uchun zamin hozirlaydi.

В своем выступлении глава государства отметил, что коррупция является самым серьезным препятствием на пути реформ.
В связи с этим за последние годы были приняты законы и создана новая система по борьбе с этим пороком. В палатах парламента сформированы ответственные комитеты, учреждены Национальный совет и Агентство по противодействию коррупции.
Особое внимание уделено формированию условий, в которых общественность может открыто поднимать и обсуждать проблему коррупции. Особенно возрастают роль и влияние средств массовой информации в этой сфере.
В первую очередь предпринимаются меры по борьбе с причинами коррупции. Например, отказ от выделения земельных участков по решениям хокимов и переход к системе аукционов сделали процесс распределения более открытым. После внедрения программы «Шаффоф курииш» в данной сфере также наблюдаются положительные изменения.
Принятие закона о государственных закупках, цифровизация системы выборов и тендеров, а также установление здоровой конкуренции позволили за прошлый год сэкономить 14 триллионов сумов бюджетных средств.
На сегодняшний день все банки предоставляют бытовые кредиты до 100 миллионов сумов онлайн за 5 минут без участия человека. В результате тысячи банкиров, ранее занимавшихся обработкой подобных заявок, теперь работают непосредственно в махаллах, предлагая проекты и кредитные программы, что способствует росту клиентской базы.
В системе дошкольного и школьного образования более 10 видов услуг полностью переведены в электронный формат, что позволило сократить количество обращений в 2,5 раза.
Система высшего образования также была цифровизирована: введена система сдачи тестов и выбора вузов по их результатам, а автоматизированное получение 35 видов документов позволило сократить число обращений в 2,2 раза.
Благодаря использованию бодикамер инспекторами безопасности дорожного движения, продаже автомобильных номеров посредством аукционов и отказу от бумажных протоколов, факторы коррупции значительно сократились.
Обслуживание населения и предпринимателей организовано на основе принципа «государства, служащего народу»: отменены требования по предоставлению 120 видов документов, более 160 лицензий и разрешений. Это привело к появлению на рынке почти 200 тысяч новых предпринимателей, а число предприятий с иностранным участием увеличилось почти в 5 раз, достигнув 23 тысяч.
Количество электронных государственных услуг возросло в 15 раз, достигнув 721, а число их пользователей превысило 11 миллионов.
Самое важное, что благодаря этим мерам укрепилась вера населения, предпринимателей, зарубежных партнеров, международных организаций и инвесторов в проводимые реформы. За последние семь лет привлечено свыше 120 миллиардов долларов инвестиций, а экономика страны увеличилась вдвое, достигнув 115 миллиардов долларов в прошлом году.
Президент подчеркнул, что борьба с коррупцией является постоянным процессом, и обозначил актуальные вопросы и будущие задачи в этой сфере.
Отмечено, что правоохранительные органы в основном сосредоточены на выявлении и наказании коррупционных деяний, в то время как превентивные меры, направленные на искоренение коррупционных факторов, игнорируются.
В связи с этим было принято решение изменить методику работы Агентства по противодействию коррупции. В порядке эксперимента комплаенс-контроль в пяти ведомствах – министерствах здравоохранения, строительства, водного хозяйства, акционерных компаний «Узбекнефтегаз» и «Узсувтаъминот» будет передан агентству.
Кроме того, на уровне районов будет проведено глубокое изучение факторов бытовой и системной коррупции, на основе которого будут разработаны конкретные меры и представлены в Национальный совет.
Отмечено, что 75 процентов коррупционных преступлений совершаются в форме бытовой коррупции в районах и махаллях, поэтому состав региональных советов по противодействию коррупции будет полностью обновлен. Во главе их будут стоять председатели областных кенгашей народных депутатов.
Региональные советы будут предлагать в Национальный совет изменения в законодательство, направленные на искоренение коррупционных факторов и обеспечение неотвратимости наказания.
Восемь лет назад была внедрена система секторов по комплексному развитию территорий. Они способствовали решению социально-экономических проблем. В последние годы потенциал регионов значительно возрос.
В связи с этим было решено, что прокуроры, руководители внутренних дел и налоговых органов больше не будут заниматься деятельностью секторов. Поставлены дополнительные задачи по предупреждению преступности и борьбе с ней.
Особое внимание уделено предотвращению коррупции в сфере государственных закупок. Для этой цели будет создана Экспертная комиссия. На основе передового опыта будет разработана электронная платформа, позволяющая контролировать, чтобы цены на товары и услуги, приобретаемые в рамках государственных закупок, не превышали среднерыночные показатели более чем на 20 процентов. За нарушение этого требования будут введены меры ответственности и штрафы.
Требования к закупкам основных средств за счет бюджета и внебюджетных фондов также будут ужесточены. При закупках государственными учреждениями будет отдаваться приоритет отечественному транспорту и мебели, а в крупных проектах введено требование оценки с учетом высоких стандартов по борьбе с коррупцией.
Борьба с коррупцией начинается с выбора профессиональных и преданных своему делу сотрудников на государственную службу. В связи с этим даны поручения по совершенствованию процедур найма и оценки кандидатов.
Отмечена необходимость принятия закона о декларации доходов государственных служащих, и проект данного закона будет вынесен на общественное обсуждение.
Подчеркнута важность привития идей честности в образовательных учреждениях для воспитания нового поколения, не терпимого к коррупции, а также поддержки инициатив молодых людей.
Обращаясь к общественности, Президент заявил, что борьба с коррупцией является общенациональной задачей и делом совести каждого патриота страны.
– Если мы все объединим усилия, то обязательно добьемся значительных положительных результатов. Именно поэтому активисты махалли, старшее поколение, интеллигенция, писатели и поэты, работники сферы искусства и культуры, предприниматели, известные деятели, руководители, депутаты и сенаторы – вся общественность должна стать единым целом и рассматривать коррупцию как «язву на теле общества».
В ходе заседания состоялся диалог с членами парламента, представителями правительства и общественности.
Впервые проведенное в таком формате мероприятие продемонстрировало сильную политическую волю к борьбе с коррупцией.
Глава государства представил 55 конкретных инициатив, в рамках которых будут разработаны 5 законов, 12 указов и постановлений, а также усилена роль парламента, Национального и региональных советов и институтов гражданского общества в борьбе с коррупцией.
Правовая основа борьбы с коррупцией будет усилена: введение новой системы декларации доходов и порядка недопущения незаконного обогащения позволит сократить коррупционные факторы. Деятельность Агентства по противодействию коррупции и внутренних контрольных структур в организациях будет усилена.
Ответственность руководителей министерств и ведомств в недопущении бытовой коррупции будет повышена. Будет создана система оценки качества государственных услуг населением, в отношении руководителей с худшими показателями будут приниматься строгие меры.
Независимость контрольных инспекций будет укреплена, а в крупных инвестиционных проектах и аукционах будут внедрены механизмы предотвращения коррупции.
Благодаря упорядочиванию системы государственных закупок и ограничению прямых закупок будет обеспечена экономия бюджетных средств, а нецелевые траты государственных средств будут пресекаться.
Освобожденные ресурсы будут мобилизованы для борьбы с преступностью, что приведет к укреплению стабильности в обществе и повышению доверия граждан. Усиление прокурорского надзора за незаконными проверками поспособствует улучшению бизнес- и инвестиционного климата в регионах.
Достигнутые результаты улучшат позиции нашей страны в международных рейтингах, и к 2027 году будут созданы условия для выдвижения кандидатуры Узбекистана на проведение конференции UNCAC.
Самое важное – повысится правовое сознание населения, особенно молодежи, в обществе сформируется сопричастность к борьбе с коррупцией.