Toshkentda O‘zbekistonning BMT Bolalar jamg‘armasi (UNIСEF) bilan hamkorligining 30 yilligiga bag‘ishlangan tantanali tadbir bo‘lib o‘tdi. Tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Raisi T.Narbayeva ishtirok etdi.
T.Narbayeva o‘z nutqida ulg‘ayib borayotgan avlod manfaatlari yo‘lida birgalikda ishlarni davom ettirish muhimligini taʼkidladi.
Tadbir davomida o‘ttiz yillik hamkorlik davomida bolalarning hayot sifatini yaxshilash, taʼlim vа tibbiy xizmatdan foydalanish imkoniyatlarini oshirish, shuningdek, ularni zo‘ravonlik vа kamsitishning barcha shakllaridan himoya qilishga qaratilgan ko‘plab loyihalar amalga oshirilgani taʼkidlandi.
UNIСEF kompleks dasturlarni amalga oshirish uchun texnik yordam ва resurslar taqdim etish orqali O‘zbekistonning bolalar uchun qulay muhit yaratish borasidagi tashabbuslarini qo‘llab-quvvatlashda muhim rol o‘ynaydi. Bu hamkorlik mamlakatimizda bolalar huquqlari sohasida халқаро standartlarni ilgari surish, shu jumladan, BMTning Bola huquqlari to‘g‘risidagi konvensiyasini hayotga tatbiq etishda muhim omil bo‘ldi.
O‘zbekistonda ko‘p yillardan buyon yosh avlodning kamol topishi uchun qulay shart-sharoit yaratish bo‘yicha tizimli ishlar olib borilmoqda. So‘nggi yillarda mamlakatimizda Prezident Sh. Mirziyoyev boshchiligida bolalar huquq ва manfaatlarini taʼminlashga qaratilgan keng ko‘lamli ishlar amalga oshirilmoqda.
Bolalarning huquq ва manfaatlarini taʼminlashning huquqiy ва institutsional asoslari izchil takomillashtirilmoqda. So‘nggi yillarda yosh avlodni himoya qilish, ularning farovonligini taʼminlash ва barkamol rivojlanishi uchun shart-sharoitlar yaratishga qaratilgan qator muhim qonunlar ва normativ-huquqiy hujjatlar qabul qilindi.
2024-yil noyabr oyida O‘zbekiston Prezidenti Sh. Mirziyoyev Bolalarni zo‘ravonlikning barcha shakllaridan himoya qilish to‘g‘risidagi qonunni imzoladi. Bu bolalar huquqlarini himoya qilish milliy tizimini mustahkamlashda muhim bosqich bo‘ldi. Ushbu hujjat zo‘ravonlikning barcha shakllarini taqiqlaydi vа ularni sodir etganlik uchun javobgarlik kuchaytirilishini nazarda tutadi.
Respublikada inklyuziv taʼlim tizimi ham faol rivojlanmoqda, sog‘liqni saqlash, bolalarni ijtimoiy himoya qilish vа o‘qitish sohasida keng ko‘lamli dasturlar amalga oshirilmoqda.
UNIСEF bilan hamkorlik sog‘liqni saqlash, ijtimoiy himoya, taʼlim kabi boshqa muhim yo‘nalishlarda davom ettiriladi. Har bir bolaga o‘z salohiyatini ro‘yobga chiqarish imkonini beradigan xavfsiz, sog‘lom ва farovon muhit yaratishga alohida eʼtibor qaratiladi.

В Ташкенте состоялось торжественное мероприятие, посвященное 30-летию сотрудничества Узбекистана с Детским фондом ООН (ЮНИСЕФ). В мероприятии приняла участие Председатель Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан Т.Нарбаева.
В своем выступлении Т.Нарбаева. подчеркнула важность продолжения совместной работы в интересах подрастающего поколения.
В ходе мероприятия отмечалось, что за три десятилетия партнерства реализованы многочисленные проекты, направленные на улучшение качества жизни детей, доступ к образованию и здравоохранению, а также на защиту их от всех форм насилия и дискриминации.
ЮНИСЕФ играет ключевую роль в поддержке инициатив Узбекистана по созданию благоприятной среды для детей, предоставляя техническую помощь и ресурсы для реализации комплексных программ. Это сотрудничество стало важным фактором для продвижения международных стандартов в области прав детей в стране, включая реализацию Конвенции ООН о правах ребенка.
На протяжении многих лет в Узбекистане проводится системная работа по созданию благоприятных условий для развития подрастающего поколения. В последние годы в стране под руководством Президента Ш.Мирзиёева реализуется масштабная работа, направленная на обеспечение прав и интересов детей.
Последовательно совершенствуются правовые и институциональные основы для обеспечения прав и интересов детей. За последние годы принят ряд значимых законов и нормативно-правовых актов, направленных на защиту подрастающего поколения, обеспечение их благополучия и создание условий для гармоничного развития.
В ноябре 2024 года Президент Узбекистана Ш.Мирзиёев подписал Закон о защите детей от всех форм насилия, что стало важным этапом в укреплении национальной системы защиты прав детей. Данный документ вводит запрет на все формы насилия и предусматривает ужесточение ответственности за их совершение.
В республике также активно развивается система инклюзивного образования, реализуются масштабные программы в области здравоохранения, социальной защиты и обучения детей.
Сотрудничество с ЮНИСЕФ продолжится в таких приоритетных направлениях, как здравоохранение, социальная защита, образование и другие ключевые сферы. Особое внимание уделяется созданию безопасной, здоровой и благополучной среды, которая позволит каждому ребенку реализовать свой потенциал.
Эти совместные усилия свидетельствуют о приверженности Узбекистана международным стандартам в области защиты прав ребенка и стремлении страны к созданию условий, в которых интересы детей надежно защищены.