Oliy Majlis Senatining videokonferentsaloqa shaklida o'tkazilayotgan to'rtinchi yalpi majlisida ilk bor Inson huquqlari bo'yicha O'zbekiston Respublikasi Milliy markazining 2018-2019 yillarda inson huquqlari bo'yicha xalqaro majburiyatlarga rioya qilinishi holatiga doir axboroti eshitildi.
Qayd etilganidek, O'zbekiston inson huquqlari sohasidagi 70 dan ortiq xalqaro hujjatga, jumladan, BMTning 6 ta asosiy shartnomasi va 4 ta fakul`tativ protokoliga qo'shilgan. Ushbu xalqaro hujjatlarning bajarilishi bo'yicha milliy ma'ruzalar BMTning Inson huquqlari bo'yicha kengashi va shartnomaviy qo'mitalariga doimiy ravishda taqdim etib borilgan.
Keyingi davrda, ayniqsa, O'zbekiston parlamenti tomonidan inson huquqlari bo'yicha muhim xalqaro-huquqiy hujjatlar ratifikatsiya qilindi. Xususan, Xalqaro mehnat tashkilotining 4 ta konventsiyasi, Butunjahon intellektual mulk tashkilotining 3 ta shartnomasi va boshqa bir qator xalqaro hujjatlar tasdiqlandi.
Mamlakatda mazkur xalqaro hujjatlarda mustahkamlangan inson  huquqlari va erkinliklariga doir normalarni milliy qonunchilikka  implementatsiya qilish, inson huquqlari bo'yicha milliy institutlarni rivojlantirish borasida bir qator ijobiy ishlar amalga oshirilgan. Shuningdek, inson huquqlarini himoya qilishda fuqarolik jamiyati institutlarining rolini oshirishga jiddiy e'tibor qaratilmoqda.
Bundan tashqari, O'zbekistonning tashabbuslari BMT darajasida qo'llab-quvvatlanayotganligi ta'kidlandi. jumladan, BMT Bosh Assambleyasi tomonidan “Ma'rifat va diniy bag'rikenglik” rezolyutsiyasi qabul qilinishi Prezidentimiz tomonidan ushbu xalqaro tashkilotning 73-sessiyasida ilgari surilgan tashabbus hayotga tatbiq etilganining amaliy ifodasidir.
2018 yil noyabr` oyida Samarqand shahrida Osiyo mintaqasida birinchi marotaba Inson huquqlari bo'yicha Osiyo forumida BMT Bosh Assambleyasining 73-sessiyasi hujjati sifatida tasdiqlangan Inson huquqlari bo'yicha Samarqand deklaratsiyasi, shuningdek, 2019 yilda esa Islom hamkorlik tashkilotiga a'zo davlatlarda yoshlar huquqlari to'g'risidagi Toshkent deklaratsiyasi qabul qilindi.
BMT Bosh kotibi, Inson huquqlari bo'yicha Oliy komissar, BMTning Diniy e'tiqod bo'yicha maxsus ma'ruzachisi hamda BMT Inson huquqlari bo'yicha kengashining sud`yalar va advokatlar mustaqilligi masalalari bo'yicha maxsus ma'ruzachisining mamlakatimizga amalga oshirgan tashriflari katta ahamiyatga ega bo'ldi. Bu muhim tashriflar O'zbekistonning jahon hamjamiyatidagi nufuzi yuksalishiga katta turtki bergani alohida qayd etildi.
Shu bilan birga, majlisda inson huquqlarini himoya qilish bo'yicha xalqaro va mintaqaviy tuzilmalarning tavsiyalariga izchil amal qilinishiga ahamiyat berildi. Xususan, bugungi kunda bu borada milliy harakatlar rejalarini («Yo'l xaritalari»ni) bevosita Oliy Majlis tomonidan tasdiqlash amaliyoti joriy etilgan.
2019 yilda BMTning Bola huquqlari to'g'risidagi konventsiyasi qabul qilinganining 30 yilligi, Xotin-qizlar huquqlari kamsitilishining barcha shakllariga barham berish to'g'risidagi konventsiya qabul qilinganining 40 yilligini nishonlashga bag'ishlangan keng ko'lamdagi tadbirlar o'tkazilgan.
Shuningdek, majlisda O'zbekiston 2021-2023 yillarga bo'lgan davrda BMTning Inson huquqlari bo'yicha kengashiga a'zolik uchun nomzodini ilgari surganini hisobga olgan holda, bu borada ijobiy samaraga erishish uchun tegishli barcha siyosiy-diplomatik chora-tadbirlarni amalga oshirish zarurligi ko'rsatib o'tildi.
Inson huquqlari bo'yicha O'zbekiston Respublikasi Milliy markazi axboroti to'g'risida Senatning tegishli qarori qabul qilindi.

Заслушана информация о состоянии соблюдения международных обязательств по правам человека
На четвертом пленарном заседании Сената Олий Мажлиса, которое проходит в форме видеоконференцсвязи, впервые заслушана информация Национального центра Республики Узбекистан по правам человека о состоянии соблюдения в 2018 – 2019 годах международных обязательств по правам человека.
Отмечалось, что Узбекистан присоединился к более 70 международным документам в области прав человека, в том числе к 6 основным договрам и 4 факультативным протоколам ООН. Национальные доклады по выполнению этих документов на постоянной основе представляются в Совет ООН и договорные комитеты по правам человека.
В последнее время, особенно, парламентом Узбекистана ратифицированы важные международно-правовые документы по правам человека. Так, утверждены 4 конвенции Международной организации труда, 3 договора Всемирной организации интеллектуальной собственности и ряд других международных документов.
В стране проделана положительная работа по имплементации в национальное законодательство норм данных международных документов по правам и свободам человека, развитию национальных институтов по правам человека. Серьезное внимание уделяется и повышению роли институтов гражданского общества в защите прав человека.
Кроме того, отмечалось, что инициативы Узбекистана поддерживаются на уровне ООН.  В частности, принятие Генеральной Ассамблеей ООН резолюции “Духовность и религиозная толерантность” является подтверждением реализации в жизнь иницативы Президента страны, выдвинутой в рамках 73-сессии данной международной организации.
На Азиатском форуме по правам человека, состоявшемся в ноябре 2018 года в городе Самарканде впервые в регионе Азии, была принята Самаркандская декларация по правам человека, утвержденная в качестве документа 73-сессии Генеральной Ассамблеи ООН, а в 2019 году – Ташкентская декларация о правах молодежи в государствах-членах Исламской организации сотрудничества.
Большое значение имели визиты в нашу страну Генерального секретаря ООН, Верховного комиссара по правам человека, специального докладчика ООН по религиозным убеждениям и докладчика по вопросам независимости судей и адвокатов Совета ООН по правам человека. Особо отмечалось, что эти визиты стали большим импульсом повышения авторитета Узбекистана в мировом сообществе.
Наряду с этим, в ходе заседания акцентировано внимание последовательному соблюдению рекомендациям международных и региональных структур по защите прав человека. В частности, сегодня в этом направлении внедрена практика утверждения непосредственно Олий Мажлисом национальных планов действий (“Дорожных карт”).
В 2019 году проведены широкомасштабные мероприятия по празднованию 30-летия принятия Конвенции о правах ребенка йилда,40-летие принятия Конвенции о ликвидации всех форм дискриминации в отношении женщин.
Кроме того, на заседании с учетом того, что Узбекистан ранее выдвинул кандидатуру в члены Совета ООН по правам человека на период 2021-2023 годов, указана необходимость осуществления всех соответствующих политико-дипломатических мероприятий для достижения положительных результатов.
По информации Национального центра Республики Узбекистан по правам человека принято соответствующее постановление.