Samarqand forumi: ekologik muammolar yechimini topish yo‘lida muhim qadam
Ko‘hna va navqiron Samarqand shahri yana bir nufuzli xalqaro forumga mezbonlik qildi. Inson huquqlari bo‘yicha IV Samarqand forumi «Ekologik muammolar: o‘zgaruvchan dunyoda inson huquqlari kelajagi, barqaror yechimlar topish» mavzusiga bag‘ishlandi.
Forum Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi, Adliya vazirligi va «Taraqqiyot strategiyasi» markazi tomonidan, hamkor xalqaro tashkilotlar, jumladan, BMTning Inson huquqlari bo‘yicha Oliy komissari boshqarmasi, Inson huquqlari bo‘yicha Oliy komissarining Markaziy Osiyo bo‘yicha mintaqaviy byurosi, BMTning O‘zbekistondagi jamoasi, YeXHT Demokratik institutlar va inson huquqlari bo‘yicha byurosi, YeXHTning O‘zbekistondagi loyihalari muvofiqlashtiruvchisi, IHT, SHHT, MDH, YeI, Iqtisodiy hamkorlik tashkiloti, Osiyoda hamkorlik va ishonch choralari bo‘yicha kengash, Turkiy tilli davlatlar parlament assambleyasi, Fridrix Ebert jamg‘armasi, Konrad Adenauer jamg‘armasi qo‘llab-quvvatlashi bilan tashkil etildi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev forum ishtirokchilariga tabrik yo‘lladi. Tabrikni Prezidentning matbuot kotibi Sherzod Asadov o‘qib eshittirdi.
Oliy Majlis Qonunchilik palatasi Spikerining birinchi o‘rinbosari, Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi direktori Akmal Saidov iqlim va inson huquqlari muammolari muhokama qilingan ushbu xalqaro anjumanni tashkil etish tashabbusi O‘zbekiston Prezidentining BMTning Iqlim o‘zgarishi bo‘yicha konferensiyasidagi (SOP28) nutqida ilgari surilganini ta’kidladi.
Yangi O‘zbekistonda inson qadri, uning huquq va manfaatlarini ta’minlash davlatimiz siyosatining ustuvor yo‘nalishi etib belgilangan. Insonning ekologik huquqlari konstitutsiyaviy darajada mustahkamlangan. Ayniqsa, aholining eng zaif guruhlari, nogironligi bo‘lgan shaxslar, bolalar, ayollar, keksa yoshdagilar, kam ta’minlanganlar va ijtimoiy himoyaga muhtoj boshqa qatlamlar vakillari huquqlarini himoya qilishga e’tibor kuchaytirilmoqda.
Shundan keyin BMT Inson huquqlari bo‘yicha Oliy komissari Folker Tyurk hamda YeXHT Demokratik institutlar va inson huquqlari bo‘yicha byurosi direktori Matteo Mekachchining videomurojaatlari namoyish etildi.
Adliya vaziri o‘rinbosari Muzraf Ikromov, BMTning O‘zbekistondagi doimiy muvofiqlashtiruvchisi Sabina Mahl ishtirokchilarni tabriklab, mazkur nufuzli anjuman mavzusi juda dolzarbligini qayd etdi.
Spikerlar Samarqand forumi keskin ekologik muammolar kuchaygan bir sharoitda inson huquqlari himoyasiga e’tibor qaratilishi bir hudud yoki mintaqa emas, balki butun dunyo – insoniyatga daxldor masala ekanini e’tirof etdi.
Forum ishini boshqarib borgan Inson huquqlari bo‘yicha Milliy markaz direktori A.Saidov Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevga Inson huquqlari bo‘yicha IV Samarqand forumiga yuksak e’tibor ko‘rsatib tabrik yo‘llagani uchun minnatdorchilik bildirdi. Samarqand forumi – Samarqand ruhini o‘zida mujassam etgan nufuzli anjuman ekani, bu yerda inson huquqlari bo‘yicha Samarqand an’analari shakllanayotganini alohida e’tirof etdi.
Qayd etilganidek, sayyoramiz miqyosida uchta inqiroz – iqlim o‘zgarishi, bioxilma-xillik yo‘qolishi va atrof-muhit ifloslanishi kuchaymoqda. Bu xavf-xatarlar hatto dunyo geosiyosiy arxitekturasiga ham ta’sir ko‘rsatayotir.
Barqaror rivojlanish yo‘lida eng asosiy tahdidga aylangan iqlim o‘zgarishining salbiy oqibatlari Orol fojiasi tufayli Markaziy Osiyoda jiddiy sezilmoqda. Bu global fojia oqibatlarini bartaraf etish yo‘lida O‘zbekiston o‘z imkoniyatlari darajasida harakat qilayotgan bo‘lishiga qaramay, bu sa’y-harakatlarni davom ettirish uchun xalqaro hamjamiyatning qo‘llab-quvvatlashi juda muhim.
Shu ma’noda, O‘zbekiston Prezidenti 2023 yil 20 sentyabrda BMT Bosh Assambleyasining 78-sessiyasida so‘zlagan nutqida BMT Bosh Assambleyasining «Markaziy Osiyo global iqlim tahdidlari qarshisida: umumiy farovonlik yo‘lida hamjihatlik» rezolyutsiyasini qabul qilish tashabbusini ilgari surdi.
Prezident Shavkat Mirziyoyevning BMT Bosh Assambleyasi 75-sessiyasidagi tashabbusi bilan 2021 yilda BMT Bosh Assambleyasining «Orolbo‘yi mintaqasini ekologik innovatsiyalar va texnologiyalar hududi deb e’lon qilish to‘g‘risida»gi rezolyutsiyasi qabul qilinganini alohida qayd etish lozim. Bosh Assambleya bunday maqomni birinchi bo‘lib Orolbo‘yi mintaqasiga taqdim etdi.
Natijada 2018-2022 yillar davomida Orol dengizining qurigan tubida 1,7 million gektar o‘rmonzorlar yaratildi. Orol fojiasi oqibatlarini yumshatish, Orolbo‘yida bioxilma-xillikni saqlash uchun 3,5 million gektardan ortiq maydonda tabiat parklari, qo‘riqxonalar va davlat himoya hududlari barpo etildi. Qoraqalpog‘iston Respublikasi va Xorazm viloyati aholisini markazlashgan tarzda ichimlik suvi bilan ta’minlash holati ancha yaxshilandi.
Forumda so‘zga chiqqan Adliya vazirining o‘rinbosari M.Ikromov global muammoga aylanib borayotgan avtomobillar harakatlanishi va tirbandliklarning avj olib borayotgani ham havoning ifloslanishi sabablarini keltirib chiqarayotganini ta’kidladi. Shu bois, global xavflar avj olayotgan bir paytda inson huquqlarini himoya qilishning barqaror kelajagini belgilab olish, fuqarolarning ekologik huquqlarini ta’minlash – Yangi O‘zbekistonning ustuvor strategik vazifalaridan biridir.
Forum doirasida «Inson huquqlari himoyasi uchun» ko‘krak nishonining chet ellik sovrindorlari taqdirlandi.
Forumning birinchi plenar sessiyasi ekologik muammolarni hal etish va inson huquqlarini himoya qilishda xalqaro tashkilotlarning yetakchiligi va inson huquqlari bo‘yicha milliy institutlarning roliga bag‘ishlandi.
Mavzu yuzasidan Islom hamkorlik tashkiloti (IHT) Inson huquqlari bo‘yicha mustaqil doimiy komissiyasi kotibiyati ijrochi direktori professor Noura bint Zaid Alrashoud, Turkiy Davlatlar Parlament Assambleyasi (TurkPA) Bosh kotibi Mehmet Sureyya Er, Osiyoda hamkorlik va ishonch choralari bo‘yicha kengash Bosh kotibi o‘rinbosari Chjang Ling, Shanxay hamkorlik tashkiloti (SHHT) maslahatchisi Behruz Mohtari ma’ruza qildi.
YeXHT Iqtisodiy va ekologik faoliyati muvofiqlashtiruvchisi, elchi Bakit Jusupovning videomurojaati hamda Yevropa Ittifoqi Inson huquqlari bo‘yicha maxsus vakili Olof Skug, Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligi (MDH) Bosh kotibi o‘rinbosari Nurlan Seitimovning onlayn chiqishlari tinglandi.
Elchi B.Jusupovning qayd etishicha, hozirgi kunda YeXHTning O‘zbekistondagi loyihalari muvofiqlashtiruvchisi mamlakatdagi iqlim bilan bog‘liq muammolar xaritasini tuzmoqda. Shu asosda hukumat aholining, jumladan, ijtimoiy himoyaga muhtoj insonlarning ehtiyojlarini qondiradigan axborot siyosatini ishlab chiqishi mumkin.
N.Seitimov iqlim o‘zgarishlari bilan bog‘liq muammolarga nisbatan aholining munosabatini shakllantirmasdan turib, ularni ijobiy hal etish qiyin ekaniga e’tibor qaratdi. Shuning uchun ham, MDH Bosh kotibi o‘rinbosarining fikricha, “Ekologiya sohasida ongli shaxsni tarbiyalash – sayyoramiz hayotini saqlab qolishning muhim shartlaridan biridir.
Birinchi yalpi majlis doirasidagi munozaralar xalqaro tashkilotlarning atrof-muhit muammolarini hal qilish va inson huquqlarini himoya qilish borasida istiqbolli barqaror yechimlarni topish uchun qulay muloqot maydoniga aylandi.
Ma’ruzachilar o‘zlari mansub tashkilotlarning bu boradagi yondashuvlariga to‘xtalar ekan, ekologiyani sog‘lomlashtirishga qaratilgan boshqaruv jarayonlarida inson huquqlarini ta’minlash nuqtai nazaridan zarur innovatsion g‘oyalar, ilg‘or tajribalar va hamkorlikdagi sa’y-harakatlar alohida o‘rin tutishini bildirdi.
Inson huquqlari bo‘yicha Samarqand forumining mazkur anjumani, ayniqsa, inson huquqlari bo‘yicha milliy institutlar vakillarining o‘zaro fikr almashishlari uchun muhim ahamiyat kasb etdi.
Ikkinchi plenar sessiyada iqlim o‘zgarishining global tendensiyalari va ularning zaif guruhlari kontekstida ijtimoiy, iqtisodiy huquqlarga ta’siri, uchinchi plenar sessiyada iqlim o‘zgarishi sharoitida inson huquqlarini himoya qilish bo‘yicha global strategiyalar va hamkorlik, shuningdek, ekologik huquqlarni himoya qilish va iqlim tashabbuslarini amalga oshirishda biznes va fuqarolik jamiyatining roli ko‘rib chiqildi.
200 nafardan ortiq xalqaro, mintaqaviy, xorijiy va milliy tashkilotlar vakillari offlayn va onlayn formatda ishtirok etgan forum yakunida “Iqlim o‘zgarishi sharoitida inson huquqlarini global himoya qilish: barqaror kelajak uchun majburiyatlar va harakatlar to‘g‘risida Samarqand deklaratsiyasi” ishlab chiqildi.

Самаркандский форум: важный шаг на пути к решению экологических проблем, угрожающих правам человека
В древнем и вечно молодом Самарканде проводится еще один престижный международный форум – четвертый Самаркандский форум по правам человека, посвященный теме «Экологические проблемы: будущее прав человека в меняющемся мире, поиск устойчивых решений».
Форум организован Национальным центром Республики Узбекистан по правам человека, Министерством юстиции, Центром «Стратегия развития». В числе международных партнеров – международные организации, в том числе Управление Верховного комиссара ООН по правам человека, Региональное отделение Управления Верховного комиссара по правам человека (УВКПЧ) для Центральной Азии, Страновая группа ООН в Узбекистане, Бюро ОБСЕ по демократическим институтам и правам человека, Офис Координатора проектов Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе, ОЭС, ШОС, ЕС, Совещание по взаимодействию и мерам доверия в Азии, Парламентская ассамблея тюркоязычных государств, Фонд имени Фридриха Эберта, Фонд имени  Конрада Аденауэра.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев поздравил участников четвертого Самаркандского форума по правам человека. Поздравление зачитал пресс-секретарь Президента Шерзод Асадов.
В своем вступительном слове первый заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, директор Национального центра Республики Узбекистан по правам человека Акмаль Саидов отметил, что инициатива организации этой международной конференции, на которой обсуждаются вопросы климата и прав человека, была выдвинута в выступлении Президента Узбекистана на конференции ООН по изменению климата (СОР28).
В Новом Узбекистане ценность человека, обеспечение его прав и интересов определены в качестве приоритетного направления  политики государства. Экологические права человека закреплены на конституционном уровне. Уделяется особое внимание защите прав самых уязвимых групп населения, лиц с инвалидностью, детей, женщин, пожилых, представителей малообеспеченных, социально нуждающихся и других слоев общества.
Затем были показаны видеообращения Верховного комиссара ООН по правам человека Фолькера Тюрка и директора Бюро ОБСЕ по демократическим институтам и правам человека Маттео Мекаччи.
На церемонии открытия участников приветствовали заместитель министра юстиции Республики Узбекистан Музраф Икрамов, Постоянный координатор ООН в Узбекистане Сабине Махл, которые отметили актуальность престижного форума.
Спикеры признали, что усиление внимания Самаркандского форума к вопросу защиты прав человека в условиях, когда в мире наблюдается критическая экологическая ситуация, – это вопрос, имеющий отношение не к одному региону, а ко всему миру – всему человечеству.
Руководивший работой форума А. Саидов поблагодарил Президента Шавката Мирзиёева за внимание к четвертому Самаркандскому форуму по правам человека и поздравление участникам. Отмечалось, что форум – престижное мероприятие, воплощающее «самаркандский дух», здесь формируются самаркандские традиции в области прав человека.
Как было отмечено на форуме, усиливаются три глобальных кризиса: изменение климата, утрата биоразнообразия и загрязнение окружающей среды. Эти риски влияют также и на геополитическую архитектуру мира.
Негативные последствия изменения климата, ставшего главной угрозой устойчивому развитию, особенно ощущаются в Центральной Азии из-за Аральской трагедии. Несмотря на то, что Узбекистан по мере возможности занимается устранением последствий этой глобальной трагедии, для реализации этих действий особенно важна поддержка международного сообщества.
В своей речи на 78-сессии Генеральной Ассамблеи ООН 20 сентября 2023 года Президент Узбекистана выдвинул инициативу о принятии резолюции  Генеральной Ассамблеи ООН «Центральная Азия перед лицом экологических проблем: укрепление региональной солидарности во имя устойчивого развития и процветания».
По инициативе Президента Шавката Мирзиёева, выдвинутой на 75-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН, в 2021 году была принята резолюция Генеральной Ассамблеи ООН «Об объявлении региона Приаралья территорией экологических инноваций и технологий». Регион Приаралья стал первым, которому такой статус присвоила Генеральная Ассамблея.
В результате в течение 2018–2022 годов на высохшем дне Аральского моря созданы 1,7 миллиона гектаров лесов. Для смягчения последствий Аральской трагедии, сохранения биоразнообразия в Приаралье на площади более 3,5 миллиона гектаров заложены природные парки, заповедники и охраняемые государством территории. Улучшилась ситуация с централизованным обеспечением питьевой водой населения Республики Каракалпакстан и Хорезмской области.
Выступивший на форуме заместитель министра юстиции М. Икрамов отметил, что движение автомобилей, которое становится глобальной проблемой, также вызывает загрязнение воздуха. Поэтому определение стабильного будущего, защита прав человека в условиях глобальных рисков, обеспечение экологических прав граждан являются одной из приоритетных стратегических задач Нового Узбекистана.
В рамках  форума  состоялась церемония награждения обладателей нагрудного знака «Инсон хукуклари химояси учун».
Первая пленарная сессия была посвящена роли руководств международных организаций и национальных институтов правозащиты в решении экологических проблем и защите прав человека. С докладами выступили исполнительный директор секретариата Независимой постоянной комиссии по правам человека Организации исламского сотрудничества (ОИС), профессор Ноура бинт Заид Алрашоуд, Генеральный секретарь Парламентской ассамблеи тюркских государств (ТЮРКПА) Мэхмет Сурейя Эр, заместитель Генерального секретаря Совещания по взаимодействию и мерам доверия в Азии Чжанг Линг, советник Шанхайской организации сотрудничества (ШОС) Бехруз Мохтари.
С видеообращением выступил Координатор по экономической и экологической деятельности Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ), посол Бакыт Джусупов, в режиме онлайн выступили специальный представитель Европейского Союза по правам человека Олоф Скуг, заместитель Генерального секретаря Содружества Независимых Государств (СНГ) Нурлан Сеитимов.
Как отметил посол Б. Джусупов, Координатор проектов ОБСЕ в Узбекистане составляет карту проблем, связанных с климатом страны. На ее основе правительство может разработать информационную политику, удовлетворяющую потребности населения, в том числе социально нуждающихся людей.
Н. Сеитимов обратил внимание на сложность позитивного решения проблемы изменения климата без формирования отношения населения к этой проблеме. По мнению Генерального секретаря СНГ, воспитание сознательной личности в сфере экологии – одно из важных условий сохранения жизни на планете.
Для международных организаций дискуссии в рамках первого пленарного заседания стали хорошей площадкой для обсуждения перспективных устойчивых решений экологических проблем и защиты прав человека.
Говоря о подходах своих организаций к данным вопросам, докладчики отметили, что в процессах управления, направленных на оздоровление экологии, с точки зрения обеспечения прав человека особое место занимают инновационные идеи, передовой опыт и совместные усилия.
Первая сессия форума была важна для обмена мнениями представителями национальных институтов по правам человека.
На второй пленарной сессии рассматривались глобальные  тенденции изменения климата и их воздействие на социальные, экономические права уязвимых групп. На третьей обсуждались глобальные стратегии и сотрудничество в защите прав человека, роль бизнеса и гражданского общества в защите экологических прав и реализации климатических инициатив.
По итогам форума, в котором в онлайн- и офлайн-формате приняли участие более 200 представителей международных, региональных, зарубежных и национальных организаций, разработан документ «Глобальная защита прав человека в условиях изменения климата: Самаркандская декларация обязательств и действий во имя устойчивого будущего».