Senatning uchinchi yalpi majlisida “O‘zbekiston Respublikasining ayrim qonun hujjatlariga shaxsning huquq va erkinliklarini ishonchli himoya qilish kafolatlarini yana-da kuchaytirishga qaratilgan o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritish to‘g‘risida”gi Qonun muhokama qilindi.
Mamlakatimizda inson huquqlarini himoya qilish tizimini “Inson shaʼni va qadr-qimmati uchun” prinsipi asosida yangi bosqichga ko‘tarish, sud organlari va huquqni muhofaza qiluvchi organlar faoliyatida shaxsning huquq va erkinliklarini himoya qilish kafolatlarini kuchaytirish, aholining huquqni muhofaza qilish tizimiga bo‘lgan ishonchini mustahkamlashga qaratilgan keng ko‘lamli ishlar olib borilmoqda.
Islohotlar natijasida sud-tergov amaliyotida insonning huquq va erkinliklarini himoya qilish kafolatlarini taʼminlashga qaratilgan samarali mexanizmlar ishlab chiqildi.
Senator tomonidan muhokama qilingan Qonun ham mazkur islohotlarning mantiqiy davomi bo‘lib, unda jinoyat sodir etganlikda ayblanayotgan shaxsning erkinlik va shaxsiy daxlsizlikka oid konstitutsiyaviy huquqlarini sud tomonidan ishonchli taʼminlash maqsadida jinoyat ishlari bo‘yicha tuman, shahar sudlarida tergov sudyasi lavozimini joriy etish nazarda tutilmoqda.
Shu bilan birga, tergov sudyalari tomonidan jinoyat ishlari bo‘yicha sudga qadar ish yuritish bosqichida protsessual qarorlarga sanksiya berish va maʼmuriy huquqbuzarliklar to‘g‘risidagi ishlarni ko‘rib chiqish masalalarini qonunchilikda belgilash maqsadida ushbu Qonun bilan tergov sudyalarining vakolatlari jumlasiga kiritilgan ishlarni ko‘rib chiqish asoslari hamda tartibini nazarda tutuvchi o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritilmoqda.
Qonunning hayotga tatbiq etilishi tergov faoliyatida shaxsning huquq va erkinliklarini ishonchli himoya qilish kafolatlarini yana-da kuchaytirishga xizmat qiladi.

На третьем пленарном заседании Сената обсуждался Закон «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан, направленных на дальнейшее усиление гарантий надежной защиты прав и свобод личности».
В стране проводится широкомасштабная работа, направленная на поднятие на новый уровень системы защиты прав человека на основе принципа «Во имя чести и достоинства человека», усиление гарантий защиты прав и свобод личности в деятельности судебных и правоохранительных органов, а также укрепление доверия населения к правоохранительной системе.
В результате широкомасштабных реформ в судебно-следственной практике разработаны эффективные механизмы, направленные на обеспечение гарантий защиты прав и свобод человека.
Закон, обсуждаемый сенатором, также является логическим продолжением этих реформ, в нем предусматривается введение должности следственного судьи в районных, городских судах по уголовным делам в целях надежного обеспечения судом конституционных прав лица, обвиняемого в совершении преступления, на свободу и личную неприкосновенность.
Вместе с тем, в целях определения в законодательстве вопросов санкционирования процессуальных решений на стадии досудебного производства по уголовным делам и рассмотрения дел об административных правонарушениях следственными судьями этим Законом вносятся изменения и дополнения, предусматривающие основания и порядок рассмотрения дел, отнесенных к компетенции следственных судей.
Закон служит дальнейшему усилению гарантий надежной защиты прав и свобод личности в следственной деятельности.