O‘zbekistonda bolalarga g‘amxo‘rlik qilish tizimini isloh qilish bo‘yicha kelgusi rejalar muhokama qilindi
2021 yil 17 noyabr kuni Oliy Majlis Senati UNICEF tashkiloti bilan hamkorlikda ota-ona qaramog‘idan mahrum bo‘lgan yoki ota-ona qaramog‘idan mahrum bo‘lish xavfi ostida bo‘lgan bolalarning hozirgi holati, mamlakatimizda bolalarga g‘amxo‘rlik qilish tizimini isloh qilish borasidagi kelgusi rejalarni muhokama qilish uchun davra suhbati tashkil etdi.
Ma’lumotlarga ko‘ra, 2018 yilda 26532 nafar bola turli shakldagi internat muassasalarida istiqomat qilgan, ularning aksariyati nogironligi bo‘lgan bolalardir. Internat muassasalarida yashovchi bolalar soni har 100 ming bolaga 255 tani tashkil etadi. Bu ko‘rsatkich mintaqaviy o‘rtacha ko‘rsatkichdan past, lekin har 100 000 bolaga 120 bola to‘g‘ri keladigan global ko‘rsatkichdan yuqori. Internat muassasalarida istiqomat qilgan bolalarning aksariyati nogironligi bo‘lgan bolalardir.
Yig‘ilishda so‘zga chiqqan UNICEF tashkilotining Yevropa va Markaziy Osiyo mamlakatlari bo‘yicha mintaqaviy direktori Afshan Xon hukumatni O‘zbekistonda bolalarni deinstitutalizatsialash borasida olgan qat’iy majburiyati uchun qutlashini, davomiy islohotlar jarayonining samarali bo‘lishi uchun bolalar, jumladan, nogironligi bo‘lgan bolalar va boshqa ijtimoiy himoyaga muhtoj guruhlarni qamrab oladigan yirik muassasalarni tizimli va bosqichma-bosqich yopishni davom ettirish juda muhim ekanligini qayd etdi. "Zaif bolalar ularni qo‘llab-quvvatlaydigan turli xizmatlar, jumladan jamoatchilik asosidagi ijtimoiy xizmatlardan foydalana olishlari uchun imkoniyatlarni ta’minlash muhim deb hisoblayman", deya ta’kidladi u.
Bola huquqlari bo‘yicha vakil, Sog‘liqni saqlash vazirligi, Ta’lim vazirligi, Milliy gvardiyaning mas’ul xodimlari va nodavlat notijorat tashkilotlari vakillari deinstitutalizatsiya bo‘yicha oldinga qadam tashlash yo‘llari, jumladan muvofiqlashtirishni kuchaytirish, huquqiy me’yoriy bazani mustahkamlash, tegishli mutaxassislar salohiyatini oshirish hamda zaif bolalar va oilalarni qo‘llab-quvvatlash uchun hamjamiyatga asoslangan xizmatlarni tashkil etish masalalarini muhokama qildilar.
Senatning Yoshlar ishlari, madaniyat va sport masalalari qo‘mitasi raisi o‘rinbosari Dilorom Toshmuhamedova “O‘zbekistonda deinstitutalizatsiya bo‘yicha qat’iy siyosatni shakllantirish bo‘yicha muvaffaqiyatga erishilgani va bu boradagi chora-tadbirlar rejasini amalga oshirish bo‘yicha juda muhim qadamlar qo‘yilayotganini ta’kidladi. Hech kimni chetda qoldirmaslik bo‘yicha maqsadimizga erishish uchun bolalarni o‘z oilasi va hamjamiyatida qolishiga qaratilgan xizmatlarni yanada kuchaytirish muhim ahamiyatga ega ekani qayd etildi.

Обсуждены планы на перспективу по реформированию системы опеки за детьми в Узбекистане
17 ноября 2021 г. Сенат Олий Мажлиса Респкблики Узбекистан совместно с ЮНИСЕФ организовали встречу в формате «круглого стола» для обсуждения текущего положения детей, оставшихся без попечения родителей иили находящихся под угрозой лишения родительской опеки, и дальнейших шагов в реформировании системы опеки над детьми в Узбекистане.
Официальные правительственные данные показывают, что в 2018 году в различных типах интернатных учреждений проживало 26532 ребенка, большинство из которых составляли дети с инвалидностью. Доля детей, проживающих в интернатных учреждениях, составляет 255 на 100 000 детского населения. Этот показатель ниже среднего регионального показателя, но выше среднего мирового показателя, составляющего 120 детей на 100 000 человек. Большинство детей в интернатах — это дети с инвалидностью.
«Я хотела бы поблагодарить Правительство за его твердую приверженность делу де-институционализации детей в Узбекистане. Для того, чтобы продолжающийся процесс реформ был эффективным, крайне важно продолжать систематическое и постепенное закрытие крупных учреждений, куда помещают детей, в том числе детей с с инвалидностью и других из уязвимых групп», - сказала г-жа Афшан Хан, региональный директор ЮНИСЕФ по Европе и Центральной Азии. «Я считаю, что важно обеспечить уязвимым детям доступ к разнообразным услугам и поддержке, включая социальную работу на уровне сообществ», подчеркнула она.
Уполномоченный по правам ребенка, высокопоставленные должностные лица Министерства здравоохранения, Министерства образования, Национальной гвардии и представители неправительственных организаций обсудили дальнейшие шаги по де-институционализации, в том числе способы улучшения координации, укрепления нормативно-правовой базы, повышения потенциала соответствующих специалистов и создания на уровне сообществ службы поддержки для уязвимых детей и семей.
«В Узбекистане был достигнут прогресс в разработке прочной политики де-институционализации, и мы предпринимаем очень важные шаги для реализации соответствующего плана действий. Для достижения нашей цели - не оставить никого в стороне, очень важно усилить услуги, направленные на то, чтобы дети оставались в своих семьях и сообществах», сказала г-жа Дилорам Ташмухамедова, заместитель председателя комитета Сената по делам молодежи, культуры и спорта.