Senatning ellik beshinchi yalpi majlisida O‘zbekiston uchun ustuvor bo‘lgan xalqaro reyting va indekslar ro‘yxatini tasdiqlash to‘g‘risidagi masala ko‘rib chiqildi.
Taʼkidlanganidek, so‘nggi 4 yilda mamlakatimizning ijtimoiy-iqtisodiy hamda siyosiy-huquqiy sohalariga oid xalqaro reyting va indekslardagi o‘rnini yaxshilash bo‘yicha Prezidentimizning bir qator farmon va qarorlari qabul qilingan.
Ular orasida 2020-yil 2-iyundagi “O‘zbekiston Respublikasining xalqaro reyting va indekslardagi o‘rnini yaxshilash hamda davlat organlari va tashkilotlarida ular bilan tizimli ishlashning yangi mexanizmini joriy qilish to‘g‘risida”gi PF-6003-sonli Farmoni yurtimizda bu yo‘nalishda amalga oshirilayotgan ishlarni yangi bosqichga ko‘tarishda muhim dasturilamal bo‘ldi.
O‘tgan davr mobaynida ijtimoiy-iqtisodiy va siyosiy-huquqiy sohalarda olib borilgan islohotlar natijasida bir qator xalqaro reytinglarda ijobiy ko‘rsatkichlarga erishildi.
Xususan, iqtisodiyotning liberallashuvi va qulay investitsiya muhitining yaratilishi natijasida Iqtisodiy erkinlik indeksida mamlakatimiz o‘rni 5 pog‘onaga ko‘tarilib, 178 ta mamlakat orasida 109-o‘rinni egalladi. So‘nggi 7 yilda esa O‘zbekiston o‘z ko‘rsatkichlarini 57 pog‘onaga yaxshiladi.
Shuningdek, iqtisodiyot tarmoqlari va ijtimoiy sohada, shu jumladan qishloq xo‘jaligi, energetika, qurilish, taʼlim, sog‘liqni saqlash va boshqa ko‘plab sohalarda olib borilgan innovatsion va texnologik rivojlanish O‘zbekistonning Global innovatsiyalar indeksidagi ko‘rsatkichlarining yaxshilanishiga olib keldi. O‘zbekiston mazkur Indeksda 132 ta davlat orasida 93-o‘rindan 82-o‘ringa ko‘tarildi.
Davlat xizmatlarining raqamlashtirilishi, davlat organlari faoliyatiga elektron texnologiyalarning keng joriy qilinishi natijasida Elektron hukumatni rivojlantirish reytingida respublikamiz o‘z ko‘rsatkichini 18 pog‘onaga yaxshilab, 193 ta davlat orasida 69-o‘rinni egalladi va bu borada “juda yuqori rivojlanayotgan” mamlakatlar qatoriga kirdi.
Bundan tashqari, korrupsiyaga qarshi kurashish borasida olib borilayotgan keng ko‘lamli islohotlar Korrupsiyani qabul qilish indeksidagi mamlakatimiz ko‘rsatkichlariga ijobiy taʼsir ko‘rsatdi. Jumladan, ushbu Indeksda 180 ta davlat orasida O‘zbekiston ko‘rsatkichlarini 2020-yilda 146-o‘rindan 2024-yilda 121-o‘ringa olib chiqishga erishildi. Umuman olganda, so‘nggi 7 yilda Indeksdagi mamlakatimiz o‘rni 36 pog‘onaga yaxshilandi.
Mamlakatimizda huquq ustuvorligini taʼminlash, inson huquq va erkinliklarini himoya qilish borasida olib borilgan islohotlar natijasida Huquq ustuvorligi indeksida O‘zbekiston so‘nggi uch yilda o‘z ko‘rsatkichlarini 14 pog‘onaga yaxshilab, 142 ta mamlakat orasida 78-o‘rinni egalladi.
Shu bilan birga, respublikamizning xalqaro maydondagi mavqeini yana-da oshirish, xalqaro reyting va indekslar bilan ishlashda ixcham va natijaga yo‘naltirilgan tizimni joriy qilish hamda parlament vakolatlarini kengaytirish maqsadida 2024-yil 19-iyunda “Xalqaro reyting va indekslar bilan ishlash tizimini takomillashtirish hamda ushbu sohada parlament nazoratini kuchaytirish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida” Prezidentning PF–91-sonli Farmoni qabul qilindi.
Farmon bilan Oliy Majlis Senati tomonidan ustuvor xalqaro reyting va indekslarning ro‘yxatini hamda samaradorlikning eng muhim ko‘rsatkichlarini tasdiqlash belgilandi.
Majlis davomida mamlakatimiz uchun 15 ta ustuvor bo‘lgan xalqaro reyting va indekslar va ularga masʼul vazirlik va idoralar ro‘yxati hamda 2030-yilga qadar maqsadli ko‘rsatkichlar ishlab chiqilganligi qayd etilib, O‘zbekiston Respublikasining ustuvor xalqaro reyting va indekslardagi o‘rni yaxshilanishi to‘g‘risidagi milliy maʼruzani tayyorlash yuzasidan tegishli vazifalar belgilandi.
Senatorlarning fikricha, xalqaro reyting va indekslar muayyan soha, yo‘nalish va tarmoqlarni turli yo‘llar bilan aniqlash vositasi hisoblanib, ular mamlakatlarning jahon hamjamiyatidagi o‘rni va mavqeini belgilashda, olib borilayotgan islohotlarga xolis baho berishda muhim ahamiyat kasb etadi.

На пятьдесят пятом пленарном заседании Сената был рассмотрен вопрос об утверждении приоритетных для Узбекистана международных рейтингов и индексов.
Отмечалось, что за последние 4 года был принят ряд указов и постановлений Президента по повышению статуса нашей страны в международных рейтингах и индексах, касающихся социально-экономической и политико-правовой сфер.
Среди них Указ Президента Республики Узбекистан от 2 июня 2020 года № УП-6003 «Об улучшении позиций Республики Узбекистан в международных рейтингах и индексах, а также внедрении нового механизма системной работы с ними в государственных органах и организациях», который стал важной программой, поднявшей на новый уровень работу, проводимую в стране в этом направлении.
За прошедший период в результате реформ в социально-экономической и политико-правовой сферах достигнуты положительные результаты по ряду международных рейтингов.
В частности, благодаря либерализации экономики и созданию благоприятного инвестиционного климата в Индексе экономической свободы наша страна поднялась на 5 позиций, заняв 109-е место среди 178 стран. А за последние 7 лет Узбекистан улучшил свои показатели на 57 пунктов.
Кроме того, инновационное и технологическое развитие отраслей экономики и социальной сферы, включая сельское хозяйство, энергетику, строительство, образование, здравоохранение, привело к улучшению показателей Узбекистана в Глобальном индексе инноваций. Узбекистан среди 132 стран поднялся в этом индексе с 93-ей ступени на 82-ю.
Благодаря цифровизации государственных услуг, широкому внедрению электронных технологий в деятельность государственных органов в рейтинге развития электронного правительства республика улучшила свой показатель на 18 позиций и заняла 69 место среди 193 государств, войдя в число стран с «очень высоким уровнем развития».
Кроме того, широкомасштабные реформы по противодействию коррупции положительно повлияли на показатели нашей страны в Индексе восприятия коррупции. В частности, в этом Индексе среди 180 государств удалось вывести показатели Узбекистана со 146 места в 2020 году на 121 место в 2024 году. В целом, за последние 7 лет статус нашей страны в Индексе повысился на 36 пунктов.
Благодаря проведенным в стране реформам по обеспечению приоритета права, защите прав и свобод человека в Индексе приоритета права Узбекистан за последние три года улучшил свои показатели на 14 пунктов и занял 78 место среди 142 стран.
Вместе с тем, в целях дальнейшего улучшения позиции республики на международной арене, внедрения компактной и ориентированной на результат системы работы с международными рейтингами и индексами, а также расширения полномочий парламента 19 июня 2024 года был принят Указ Президента № УП–91 «О дополнительных мерах по совершенствованию системы работы с международными рейтингами и индексами и усилению парламентского контроля в данной сфере».
Указом предусмотрено утверждение Сенатом Олий Мажлиса перечня приоритетных международных рейтингов и индексов, а также важнейших показателей эффективности.
В ходе заседания отмечалось, что для нашей страны разработаны 15 приоритетных международных рейтингов и индексов и перечень ответственных за них министерств и ведомств, а также определены целевые показатели до 2030 года, намечены соответствующие задачи по подготовке Национального доклада об улучшении позиции Республики Узбекистан в приоритетных международных рейтингах и индексах.
По мнению сенаторов, международные рейтинги и индексы являются инструментом, определяющим те или иные сферы, направления и отрасли различными способами, и играют важную роль в определении позиции и положения стран в мировом сообществе, объективной оценке проводимых реформ.