Parlament komissiyasining yig‘ilishida muhim masalalar ko‘rib chiqildi
Joriy yilning 13 oktabr kuni Oliy Majlis Qonunchilik palatasida Inson huquqlari sohasida O‘zbekiston Respublikasining xalqaro majburiyatlariga rioya etilishi bo‘yicha Parlament komissiyasining navbatdagi yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Unda Qonunchilik palatasi deputatlari, Parlament komissiyasi a’zolari, Inson huquqlari bo‘yicha Milliy markaz, O‘zbekiston Respublikasi Adliya vazirligi mutasaddilari hamda OAV vakillari ishtirok etdi.
Oliy Majlis Qonunchilik palatasi Spikerining birinchi o‘rinbosari, Parlament komissiyasi raisi A.Saidov yig‘ilishni ochar ekan, xalqaro majburiyatlarda belgilangan vazifalar ijrosini ta’minlash va oldinda turgan vazifalar bo‘yicha hamkorlikni yo‘lga qo‘yish mamlakatimizning xalqaro maydondagi o‘rnini mustahkamlash, xalqimizning turmush tarzi yaxshilash, tarmoqdagi muammolarning bartaraf etilishi uchun muhim ekanligini ta’kidladi.
Yig‘ilishda dastlab “Iqtisodiy, ijtimoiy va madaniy huquqlar to‘g‘risidagi xalqaro pakt qoidalarini bajarish yuzasidan O‘zbekiston Respublikasining Uchinchi davriy ma’ruzasini ko‘rib chiqish yakunlari bo‘yicha BMT iqtisodiy, ijtimoiy va madaniy huquqlar bo‘yicha qo‘mitasining yakuniy tavsiyalarini amalga oshirish yuzasidan 2022-2026 yillarga mo‘ljallangan Milliy harakatlar rejasi”ning 9.d va 20.d – bandlarida belgilangan vazifalar ijrosini ta’minlash borasidagi ishlar muhokama qilindi.
Ta’kidlanganidek, milliy harakatlar rejasining 9.d-bandida kamsitishdan jabrlanganlarga yetkazilgan zararni qoplashning samarali mexanizmlarini ishlab chiqish vazifasi yuklatilgan. Adliya vazirligining tahlillariga ko‘ra, milliy qonunchilik hujjatlarida kamsitishga qarshi hamda kamsitishdan jabrlanganlarning huquqlarini kafolatlovchi normalar yetarlicha ishlab chiqilgan.
Xususan, yangi tahrirdagi Konstitutsiyada, ma’muriy, jinoiy va fuqarolik kodekslarida shaxsni kamsitish bilan bog‘liq holatlar uchun javobgarlik borligi belgilangan. Shu bilan birga, tegishli sud prosessual qonunchilik hujjatlarida ham har qanday manfaatdor shaxs o‘zining buzilgan yoki nizolashilayotgan huquqlarini yoxud qonun bilan qo‘riqlanadigan manfaatlarini himoya qilish uchun tegishli sudga murojaat qilish huquqi kafolatlangan.
Komissiya a’zolari Prezidentimizning 2023 yil 12 maydagi tegishli Farmoni bilan tasdiqlangan “Inson huquqlari umumjahon deklaratsiyasi qabul qilinganligining 75 yilligini keng nishonlash to‘g‘risidagi Tadbirlar dasturida belgilangan vazifalarning amalga oshirilishi yuzasidan bajarilgan ishlar bo‘yicha Inson huquqlari bo‘yicha Milliy markazning axborotini ham eshitdilar.
Qayd etilganidek, mazkur dasturning 6 bandi bo‘yicha ijro muddati yakunlanib, ishlar to‘liq bajarilgan. Farmon ijrosini taminlash davomida 20 dan ortiq konferensiya, davra suhbatlari, seminar-treninglar va targ‘ibot ishlari olib borilgan. 24 ta bandni amalga oshirish bo‘yicha esa ishlar izchil davom etmoqda.
Shu bilan birga, “Tadbirlar dasturi”ning 22-bandi ijrosini ta’minlash doirasida joriy yilning 25-26 may kunlari Samarqand shahrida O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyaviy sudi va Yevropa Kengashiining Huquq orqali demokratiya uchun Yevropa komissiyasi (Venetsiya komissiyasi) hamkorligida xalqaro konferensiya ham tashkil etildi. Uning doirasida O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyaviy sudi hamda Tojikiston Respublikasi Konstitutsiyaviy sudi o‘rtasida hamkorlik to‘g‘risida memorandum imzolandi.
Shuningdek, komissiya a’zolari Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy strategiyasi va uning “Yo‘l xaritasi” bandlarining bajarilishi yuzasidan Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazining umumlashtirilgan ma’lumotini ham muhokama qildilar.
78 banddan iborat Milliy strategiyada 33 ta qonun hujjatlari loyihasini ishlab chiqish nazarda tutilgan. Yangi qonun hujjatlari loyihalari —20 ta, amaldagi qonunlarga o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritish bo‘yicha qonun hujjatlari loyihalari – 4 ta, amaldagi qonunlarning yangi tahrirdagi loyihalari – 9 tani tashkil etadi. Qolaversa, o‘tgan davr mobaynida O‘zbekiston Respublikasining 20 ta qonunlari qabul qilindi.
Inson sha’ni, qadr qimmati bilan bog‘liq har qanday kamsitishlarning oldini olish, nogironligi bo‘lgan fuqarolar uchun imtiyozlar berish, bolalar va ayollar huquqlarini himoya qilish, gender tengligiga erishish mazkur yo‘l xaritasida belgilangan vazifalarda ustuvorlik kasb etadi.
Yig‘ilishda O‘zbekiston Respublikasida inson huquqlari sohasidagi milliy ta’lim dasturini amalga oshirish bo‘yicha “Yo‘l xaritasi”ning 25-bandi ijrosini ta’minlash maqsadida Milliy markaz tomonidan tayyorlangan “Bola huquqlarini o‘rgatish” va “Bola huquqlari” qo‘llanmalari to‘g‘risidagi ma’lumotnoma ham muhokama qilindi.
Bugungi kungacha mamlakatimiz 80 ga yaqin inson huquqlariga oid xalqaro hujjatlarga qo‘shilgan. Mazkur xalqaro huquqiy hujjatlar orasida bola huquqlariga oid xalqaro normalar muhim ahamiyat kasb etadi. Mazkur xalqaro hujjatlar o‘z navbatida bola huquqlari bo‘yicha milliy qonunchilikni takomillashtirishga yordam bermoqda.
Ushbu qo‘llanmada bola huquqlari bo‘yicha asosiy tushunchalar hamda bolalarning fundamental huquq va erkinliklari, jumladan bolalarning yashash, shaxsiy daxlsizlik huquqi, ism va fuqarolikka ega bo‘lish, sog‘lig‘ini saqlashga bo‘lgan huquqi, oilaviy munosabatlarga bo‘lgan huquqi, ta’lim olish, mehnat qilish, nogironligi bo‘lgan bolalar huquqi, so‘z va e’tiqod erkinligi huquqi, xususiy mulkka bo‘lgan hamda erkin ma’lumot olish va fikr bildirish huquqi yoritilgan. Shuningdek, bola huquqlarini himoya qiluvchi tashkilotlar, jumladan Bolalar ombudsmani to‘g‘risidagi ma’lumotlar o‘rin olgan.
Yig‘ilishda kun tartibidagi ko‘rilgan masalalar yuzasidan Parlament komissiyasining tegishli qarorlari qabul qilindi.

На заседании Парламентской комиссии рассмотрены важные вопросы
13 октября текущего года в Законодательной палате Олий Мажлиса состоялось очередное заседание Парламентской комиссии по соблюдению международных обязательств Республики Узбекистан в области прав человека.
В нем приняли участие депутаты Законодательной палаты, члены Парламентской комиссии, Национального центра по правам человека, ответственные Министерства юстиции Республики Узбекистан и представители СМИ.
Открывая заседание, первый заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса, председатель Парламентской комиссии А.Саидов отметил, что обеспечение реализации задач, определенных в международных обязательствах и налаживание сотрудничества по задачам на перспективу значимо для укрепления позиций нашей страны на международной арене, улучшения образа жизни нашего народа, устранения проблемы в данной области.
На заседании, сначала обсуждена работа по обеспечению выполнения задач, определенных в соответствующих пунктах Национального плана действий на 2022-2026 годы по реализации заключительных рекомендаций Комитета ООН по экономическим, социальным и культурным правам по итогам рассмотрения Третьего периодического доклада Республики Узбекистан по выполнению положений Международного пакта об экономических, социальных и культурных правах.
Отмечалось, в пункте 9.д национального плана действий определена задача по разработке эффективных механизмов выплаты компенсаций жертвам притеснения. Согласно анализу Министерства юстиции, в национальном законодательстве разработано достаточно норм по противодействию притеснениям и обеспечению прав жертв притеснения.
В частности, в Конституции в новой редакции, в Кодексах об административной ответственности, Уголовном и Гражданском кодексах предусматривается ответственность за притеснение личности.
Наряду с этим в соответствующих судебно-процессуальных законодательных актах также гарантируется право любого заинтересованного лица обратиться в соответствующий суд за защитой своих нарушенных или оспариваемых прав или охраняемых законом интересов граждан.
Члены комиссии также заслушали информацию Национального центра по правам человека по реализации задач, определенных в программе мероприятий по широкому празднованию 75-летия принятия Всеобщей декларации прав человека, утвержденной соответствующим Указом Президента от 12 мая 2023 года.
Отмечено о завершении периода реализации 6 пункта данной программы, а также выполнения всех работ. За время реализации указа проведено более 20 конференций, «круглых столов», семинаров-тренингов и разъяснительных мероприятий. Работа по реализации 24 пунктов последовательно продолжается.
Наряду с этим, 25-26 мая текущего года в г. Самарканде, в рамках реализации 22-го пункта «Программы мероприятий» Конституционным судом Республики Узбекистан совместно с Европейской комиссией за демократию через право (Венецианской комиссией Совета Европы) организована Международная конференция. В его рамках подписан меморандум о сотрудничестве между Конституционным судом Республики Узбекистан и Конституционным судом Республики Таджикистан.
Также члены комиссии обсудили обобщенную информацию Национального центра по правам человека о реализации Национальной стратегии Республики Узбекистан по правам человека и положений ее «дорожной карты».
Национальная стратегия, состоящая из 78 пунктов, предусматривает разработку 33 законопроектов. Имеется 20 проектов нового законодательства, 4 проекта законодательных актов по внесению изменений и дополнений к действующим законам, 9 проектов действующих законов в новой редакции. Кроме того, за истекший период было принято 20 законов Республики Узбекистан.
Предотвращение любого вида притеснения, связанного с честью и достоинством человека, предоставление льгот гражданам с инвалидностью, защита прав детей и женщин, достижение гендерного равенства являются приоритетными задачами данной «Дорожной карты».
Также рассмотрена информация о пособиях «Обучение правам ребенка» и «Права ребенка», разработанных Национальным центром в целях обеспечения реализации 25 пункта «Дорожной карты» по реализации Национальной программы образования в области прав человека в Республике Узбекистан.
На сегодня наша страна присоединилась примерно к 80 международным документам по правам человека, среди них важное место занимают международные нормы по правам детей. Эти международные документы, в свою очередь, способствуют совершенствованию национального законодательства по правам детей.
В этом пособии изложены основные понятия прав ребенка и основных прав и свобод детей, в том числе право детей на жизнь, неприкосновенность частной жизни, имя и гражданство, здоровье, семейные отношения, образование, труд, детей с инвалидностью,  а также право на свободу религии, частную собственность, на свободу информации и выражения мнений. Также информация об организациях, защищающих права детей, в том числе о Детском омбудсмане.
На заседании по обсужденным вопросам повестки дня приняты соответствующие решения Парламентской комиссии.