Oliy Majlis Senatining uchinchi yalpi majlisida “O‘zbekiston Respublikasining Mehnat kodeksiga o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritish to‘g‘risida”gi Qonun ko‘rib chiqildi.
Keyingi yillarda mamlakatimizda fuqarolarning mehnat huquqlari kafolatlarini taʼminlash va xalqaro standartlarni milliy qonunchilikka joriy etish bo‘yicha tizimli ishlar izchil amalga oshirilmoqda.
Mazkur Qonun bilan O‘zbekiston Respublikasining Mehnat kodeksiga «Yagona milliy mehnat tizimi» idoralararo dasturiy-apparat majmuida elektron shakldagi mehnat shartnomasini rasmiylashtirish tartibini joriy etishni, ish haqi saqlanmaydigan taʼtil davomiyligini belgilash tartibini va xodimning o‘rtacha ish haqini hisoblash tartibini o‘zgartirishni nazarda tutuvchi qo‘shimcha va o‘zgartirishlar kiritilmoqda.
Bundan tashqari, «Taʼlim to‘g‘risida»gi Qonunga muvofiq xodimlar kechki yoki sirtqi taʼlim shaklida o‘qishi mumkin bo‘lgan taʼlim tashkilotlarining turlarini aniqlashtiruvchi o‘zgartirishlar kiritilmoqda. Shuningdek homiladorligi yoki farzandi borligi sababli xodimni ishdan bo‘shatishga taqiq joriy etilmoqda.
Shu bilan birga, ishga qabul qilish chog‘ida shaxsning pasporti yoki ID-kartasini, mehnat daftarchasiga oid maʼlumotlarni talab qilmasdan, davlat organlari va tashkilotlari mustaqil ravishda, shu jumladan axborot tizimlaridagi idoralararo integratsiyalashuv platformalari orqali so‘rab olishi belgilanmoqda.
Mazkur Qonun fuqarolarning mehnat huquqlari kafolatlari, mehnat sohasidagi munosabatlarning elektron tizimga o‘tishi taʼminlanishiga, davlat organlari va tashkilotlarida xodimni ishga qabul qilishda noqonuniy rad etish holatlari kamayishiga, shuningdek, ishga kirayotgan fuqarolardan ortiqcha hujjatlarni talab qilish kabi byurokratik to‘siqlar bartaraf etilishiga xizmat qiladi.

На третьем пленарном заседании Сената Олий Мажлиса рассмотрен Закон «О внесении изменений и дополнений в Трудовой кодекс Республики Узбекистан».
В последние годы в стране проводится системная работа по обеспечению гарантий трудовых прав граждан и внедрению международных стандартов в национальное законодательство.
Законом в Трудовой кодекс Республики Узбекистан вносятся дополнения и изменения, предусматривающие внедрение порядка оформления трудового договора в электронной форме в межведомственном аппаратно-программном комплексе «Единая национальная система труда», изменение порядка определения продолжительности отпуска без сохранения заработной платы и порядка исчисления средней заработной платы работника.
В соответствии с Законом «Об образовании» вносятся изменения, уточняющие виды образовательных организаций, в которых работники могут обучаться по вечерней или заочной форме обучения. Также вводится запрет на увольнение работника по причинам, связанным с беременностью или наличием ребенка.
Вместе с тем, определяется что, государственные органы и организации при приеме на работу не требуют сведения о паспорте или идентификационной ID-карте, трудовой книжке лица, а самостоятельно запрашивают, в том числе через межведомственные интеграционные платформы в информационных системах.
Закон служит обеспечению гарантий трудовых прав граждан, обеспечению перехода на электронную систему отношений в сфере труда, снижению случаев незаконного отказа работника в приеме на работу в государственные органы и организации, а также предупреждению случаев истребования лишних документов от граждан, поступающих на работу.