Oliy Majlis Senatining beshinchi yalpi majlisida Bola huquqlari bo‘yicha vakilning bola huquqlari to‘g‘risidagi qonunchilikka davlat organlari tomonidan rioya etilishi holati haqidagi maʼruzasi ko‘rib chiqildi.
Taʼkidlanganidek, 2024-yilda Bola huquqlari bo‘yicha vakil nomiga O‘zbekiston Respublikasi va xorijiy davlatlar fuqarolari hamda ombudsmanlari, jamoat tashkilotlari va boshqa yuridik shaxslardan 1064 ta murojaat kelib tushgan. 2023-yilga nisbatan solishtirganda ushbu ko‘rsatkich 2,4 baravarga oshgan.
O‘tgan yili Bola huquqlari bo‘yicha vakil va uning kotibiyati xodimlari tomonidan bola o‘z ixtiyori bilan chiqib keta olmaydigan muassasalarga monitoring shaklidagi jami 31 ta tashrif amalga oshirilgan. Shu davrda ular 46 ta fuqarolik, jinoyat va maʼmuriy ishlar yuzasidan sudlarda kuzatuvchi sifatida ishtirok etilgan.
Qayd etilishicha, Bola huquqlari bo‘yicha vakil nomiga kelib tushgan murojaatlarni o‘rganish hamda bola huquqlari sohasidagi qonunchilikda mavjud muammolar tahlili natijasida davlat organlari va tashkilotlarga 40 ta tahliliy axborot kiritilgan hamda mutasaddi idoralar bilan hamkorlikda 3 ta qonun loyihasi ishlab chiqilgan.
Murojaatlar tahlili va monitoring faoliyati asosida davlat organlari tomonidan bola huquqlari va qonuniy manfaatlari buzilishiga yo‘l qo‘yilganligi yuzasidan taʼsir choralari orqali munosabat bildirilgan. Bunda bola huquqlari bo‘yicha vakil tomonidan jami 36 ta ogohlantirish, taqdimnoma, xulosa va sud hujjati ustidan protest keltirish to‘g‘risida iltimosnomalar kiritilgan.
Maʼruzada taʼkidlanganidek, murojaatlarni o‘rganish natijasida aniqlangan bolalarga nisbatan sodir etilgan zo‘ravonlik holatlari yuzasidan 14 ta jinoyat ishi hamda 18 ta maʼmuriy ish qo‘zg‘atilgan.
Taʼlim muassasalarida bolaga jismoniy zo‘ravonlik qilganligi hamda o‘z kasbiy faoliyatiga sovuqqonlik bilan qaraganligi uchun 7 nafar xodim maʼmuriy javobgarlikka tortilgan.
Bolalarga nisbatan qilgan qo‘pol xatti-harakatlari uchun 22 nafar xodimga nisbatan intizomiy jazo qo‘llanilgan.
Shuningdek, Internet tarmog‘i monitoringi davomida aniqlangan o‘g‘il-qizlar huquqlarining buzilishiga oid 83 ta holat mutasaddi davlat organlari bilan hamkorlikda tekshirilib, bolalarga nisbatan sodir etilgan zo‘ravonlik holatlari yuzasidan 15 ta jinoyat ishi hamda 9 ta maʼmuriy ish qo‘zg‘atilgan.
Bundan tashqari, “Inson” ijtimoiy xizmatlar markazlari bilan hamkorlikda 87 ta holat yuzasidan hududlardagi bolaning ijtimoiy psixologik vaziyati baholanib, 11 nafar bolaga vasiy yoki homiy tayinlanishi taʼminlangan.
Bola huquqlari bo‘yicha vakil nomiga murojaatlar va hamkor tashkilotlarning so‘rovlari asosida xorijda ota-onasi qaramog‘idan mahrum bo‘lgan 52 nafar bolaning O‘zbekistonga qaytarilishiga erishilgan.
O‘z faoliyati yuzasidan ochiq va shaffof tarzda axborot berish maqsadida Bolalar ombudsmanining ijtimoiy tarmoqlarda rasmiy sahifalari yo‘lga qo‘yilgan, “Bolalarvakili.uz” rasmiy veb-sayti ishga tushirilgan.

Аналитически обсуждена деятельность Уполномоченного Олий Мажлиса по правам ребенка
На пятом пленарном заседании Сената Олий Мажлиса был рассмотрен доклад Уполномоченного по правам ребенка о состоянии соблюдения государственными органами законодательства о правах ребенка.
Как было отмечено, в 2024 году на имя Детского омбудсмана поступило в общей сложности 1 064 обращения от граждан Республики Узбекистан, граждан и омбудсманов иностранных государств, общественных организаций и других юридических лиц. Доля обращений по сравнению с 2023 годом увеличилась в 2,4 раза.
В прошлом году Уполномоченный по правам ребенка и работники его секретариата совершили в общей сложности 31 мониторинговое посещение учреждений, которые ребенок не может покинуть по своей воле. За этот период они в качестве наблюдателей участвовали в судебных заседаниях по 46 гражданским, уголовным и административным делам.
Отмечалось, что в результате изучения обращений, поступивших на имя Уполномоченного по правам ребенка, а также анализа имеющихся проблем в законодательстве в области прав ребенка, в государственные органы и организации внесено 40 аналитических материалов и совместно с ответственными органами разработаны 3 законопроекта.
Детский омбудсман на основе анализа и мониторинга обращений отреагировала на нарушение государственными органами прав и законных интересов детей. Так, Уполномоченный по правам ребенка направила всего 36 предупреждений, представлений, заключений и ходатайств о принесении протеста на судебные акты.
Как отмечается в докладе, по фактам насилия в отношении детей, выявленным в результате изучения обращений, возбуждено 14 уголовных и 18 административных дел.
За физическое насилие над ребенком в образовательных учреждениях и хладнокровное отношение к своей профессиональной деятельности привлечены к административной ответственности 7 работников.
За грубое поведение в отношении детей к 22 работникам применены дисциплинарные взыскания.
Также совместно с ответственными государственными органами расследовано 83 случая нарушения прав мальчиков и девочек, которые были установлены в ходе мониторинга сети Интернет, возбуждено 15 уголовных дел и 9 административных дел по фактам насилия в отношении детей.
Кроме того, совместно с центрами социальных услуг «Инсон» по 87 случаям проведена оценка социально-психологического состояния ребенка в регионах, 11 детям назначены опекуны или попечители.
На основании обращений в адрес Уполномоченного по правам ребенка и запросов партнерских организаций в Узбекистан было возвращено 52 детей, оставшихся без попечения родителей за границей.
В целях открытого и прозрачного информирования о деятельности Детского омбудсмана созданы официальные страницы в социальных сетях, запущен официальный сайт Bolalarvakili.uz.