Mirzo Ulug‘bek tumanida raqamli boshqaruv va xavfsizlikning yangi modeli joriy etilmoqda
Davlatimiz rahbari dastlab hokimlik binosi yonidagi Salar kanali ustiga qurilgan ko‘prikni borib ko‘rdi, hududdagi ko‘kalamzorlashtirish ishlarini ko‘zdan kechirdi va shu yerda ko‘chat ekdi.
Shundan so‘ng tuman hokimligi binosida yaratilgan shart-sharoitlar bilan tanishdi.
Prezidentimiz 1992-1996-yillarda Mirzo Ulug‘bek tumani hokimi lavozimida faoliyat yuritib, hududni ijtimoiy-iqtisodiy jihatdan rivojlantirishga katta hissa qo‘shdi. Hokimlik binosida davlatimiz rahbari hokim bo‘lib ishlagan davrdagi qiyofada qayta tiklangan xizmat kabineti va xizmat avtomobili ko‘rsatildi. Davlatimiz rahbari hokimligi paytida qabul qilgan eng muhim qarorlar ko‘rgazmaga qo‘yilgan. Tanishuv chog‘ida Prezidentimiz o‘sha vaqtdagi faoliyatidan xotiralari bilan bo‘lishdi.
Shu paytgacha Mirzo Ulug‘bek tumanida jamoat xavfsizligi, transport, ijtimoiy yordam, kommunal, moliya va bank kabi 30 ta tashkilot o‘z yo‘nalishi bo‘yicha alohida-alohida, tarqoq holda ishlayotgan edi. Yagona tizim yo‘qligi aholi murojaatini tezkorlik bilan hal qilishga katta to‘siq bo‘layotgan, ortiqcha vaqt va sarsongarchilikka sabab bo‘lardi.
Hozir hokimlikda vaziyatlar markazi tashkil etilib, sun’iy intellekt asosida tahlil qilish, muammolarni tezkor aniqlash va hal etish bo‘yicha “Aqlli tuman” platformasi yaratildi. Muhimi, tumandagi barcha mahalla vakillari bilan onlayn muloqot qilish, vaziyatdan doimo xabardor bo‘lish imkoniyati yaratilgan.
Bu yerda ijtimoiy va kommunal muammolar monitoring qilinadi, aholi murojaatlari ijrosi nazoratga olinadi, favqulodda holatlarda tegishli xizmatlar faoliyati tezkor boshqariladi va muvofiqlashtiriladi.
Platforma tarkibidagi “Xavfsiz tuman” tizimi huquqbuzarliklarni monitoring qilish va jamoat xavfsizligini ta’minlashga xizmat qiladi. Tadbirkorlik sub’ektlarining raqamli xaritasi sun’iy intellekt tahlili asosida soliq tushumlarini prognoz qilish va ularning yig‘iluvchanligini ta’minlashga qaratilgan. “AI Davomat” tizimi esa maktablarda sababsiz dars qoldirish holatlarini bartaraf etish, voyaga yetmaganlar o‘rtasida nazoratsizlikning oldini olishda muhim ahamiyat kasb etadi.
Bunday platformalar Chilonzor, Shayxontohur va Olmazor tumanlarida ham ishga tushirildi.
Prezidentimiz vaziyatlar markazi faoliyati bilan tanishib, ushbu yangi tizimni poytaxtning qolgan tumanlarida ham joriy etishga topshiriq berdi. Barcha viloyat hokimlari, prokurorlari, ichki ishlar, xavfsizlik va soliq idoralari rahbarlari Mirzo Ulug‘bek tumaniga kelib, ushbu yangi tizimni o‘rganishi zarurligi ko‘rsatib o‘tildi.

В Мирзо-Улугбекском районе внедряется цифровое управление и новая модель безопасности
Глава нашего государства сначала ознакомился с мостом, построенным через канал Салар рядом со зданием хокимията, осмотрел работы по благоустройству территории и посадил здесь дерево. Затем ознакомился с условиями, созданными в здании районного хокимията.
Президент нашей страны в 1992–1996 годах занимал должность хокима Мирзо-Улугбекского района и внес большой вклад в его социально-экономическое развитие. В здании хокимията главе государства были показаны служебный кабинет и службный автомобиль, восстановленные в облике того периода, когда он возглавлял район. Организована также экспозиция важнейших решений, принятых главой государства в бытность хокимом. Во время осмотра Президент поделился воспоминаниями о своей работе в то время.
До настоящего времени в Мирзо-Улугбекском районе около 30 организаций, включая структуры общественной безопасности, транспорта, социальной поддержки, коммунального хозяйства, финансовой и банковской сфер, действовали разрозненно, каждая в рамках своего направления. Отсутствие единой системы серьезно затрудняло оперативное решение обращений граждан, приводило к лишней потере времени и излишней волоките.
Теперь в хокимияте создан ситуационный центр, где на основе искусственного интеллекта внедрена платформа «Умный район», предназначенная для анализа, оперативного выявления и решения проблем. Важно, что создана возможность поддерживать онлайн-связь со всеми представителями махаллей района и постоянно быть в курсе текущей ситуации.
Здесь ведется мониторинг социальных и коммунальных проблем, контролируется исполнение обращений населения, а в чрезвычайных ситуациях обеспечивается оперативное управление и координация деятельности соответствующих служб.
Входящая в состав платформы система «Безопасный район» служит для мониторинга правонарушений и обеспечения общественной безопасности. Цифровая карта субъектов предпринимательства, основанная на анализе искусственного интеллекта, направлена на прогнозирование налоговых поступлений и повышение их собираемости. Система «AI Davomat» имеет важное значение для предотвращения необоснованных пропусков занятий в школах и недопущения безнадзорности среди несовершеннолетних.
Такие платформы уже запущены также в Чиланзарском, Шайхантахурском и Алмазарском районах.
Ознакомившись с деятельностью ситуационного центра, Президент поручил внедрить эту новую систему и в остальных районах столицы. Было также указано на необходимость того, чтобы хокимы областей, прокуроры, руководители органов внутренних дел, служб безопасности и налоговых органов посетили Мирзо-Улугбекский район и изучили данный опыт.