Aslida ota-ona uchun farzandining kamolini ko‘rishdan ko‘ra kattaroq quvonch va baxt yo‘q. Ammo farzand tarbiyasi murakkab va mas’uliyatli vazifa bo‘lib, davrning eng katta muammolaridan biri sanaladi.
Poytaxtimizda Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bolalar jamg‘armasi (UNICEF)ning O‘zbekistondagi vakolatxonasi va Ijtimoiy himoya milliy agentligi hamkorligida bolalarni zo‘ravonlikning barcha turlaridan himoya qilish to‘g‘risidagi qonunchilik, bu borada jurnalistlarning salohiyatini oshirish bo‘yicha media - trening o‘z ishini davom ettirmoqda. Trening davomida farzand tarbiyasi, uning nozik nuqtalari xususida so‘z bordi.
Treningda mutaxassislar tomonidan taqdim etilgan ma’lumotlarga ko‘ra, dunyoda 1 yoshdan 14 yoshgacha bo‘lgan bolalarning atigi 31 foizigina zo‘ravonliksiz tarbiyalanmoqda. Bu ko‘rsatkich juda past bo‘lib, aksariyat bolalar hanuzgacha zo‘ravonlik elementlari bo‘lgan tarbiya usullariga duch kelyapti. O‘g‘il bolalar asosan jismoniy, qizlar esa majburiy turmush yoki jinsiy zo‘ravonlikdan aziyat chekadi. Eng yomoni har 7 daqiqada 1 bola qurbon bo‘ladi. Shu sababli ota-onalar va pedagoglarni zo‘ravonliksiz ta’limni kengaytirishga undash muhim hisoblanadi.
Demak, har bir oilada sog‘lom muhitni qaror toptirish, farzandlar tarbiyasiga yumshoqlik, ya’ni, mehr-muruvvat ko‘rsatgan holda e’tibor qaratish zo‘ravonlikning har qanday ko‘rinishlari oldini olishga zamin hozirlaydi.
O‘zbekistonda o‘tkazilgan so‘rov natijalariga ko‘ra, ayollarning 40,7 foizi bolalarni urib tarbiyalashni normal deb hisoblaydi. Bu ko‘rsatkich shahar ayollari orasida 37,9 foiz, qishloq ayollari orasida esa 43,1 foizni tashkil qilmoqda.
Psixologlarning ta’kidlashicha, bu kabi zo‘ravonliklar oqibatida bolalik davrida jismoniy jazoga duchor bo‘lgan shaxslar katta yoshda tajovuzkor yoki zo‘ravon xatti-harakatlarga moyil bo‘lishadi. 100 tadan 40 ta bolada ruhiy muammolar — depressiya, bezovtalik sindromi va o‘ziga ishonchsizlik rivojlanadi.
Ma’lumot o‘rnida ta’kidlash lozimki, mamlakatimizda qabul qilingan “Bolalarni zo‘ravonliklarning barcha shakllaridan himoya qilish to‘g‘risida”gi qonun bilan zo‘ravonlikning barcha shakllari taqiqlangan.
Mazkur qonunda bolalarni zo‘ravonlikdan himoya qilish sohasidagi davlat siyosatining asosiy yo‘nalishlari, bolalarni zo‘ravonlikdan himoya qilishga mas’ul davlat organlari va tashkilotlar, ularning vakolatlari belgilab berilgan.
Media-treningda “Bolalarni zo‘ravonliklarning barcha shakllaridan himoya qilish to‘g‘risida”gi qonunning amaliyotga tatbiq etilishi zo‘ravonlik holatlariga murosasiz munosabatda bo‘lish va zo‘ravonlik sodir etgan shaxslarga nisbatan javobgarlikning muqarrarligini ta’minlashga xizmat qilishi qayd etildi.

В столице продолжает работу медиатренинг по законодательству в сфере защиты детей от всех форм насилия, повышению квалификации журналистов в этом направлении, организованный Детским фондом ООН (ЮНИСЕФ) в Узбекистане совместно с Национальным агентством социальной защиты. В ходе тренинга обсуждались вопросы воспитания детей и особенности данного процесса.
По данным, представленным экспертами на тренинге, только 31% детей в возрасте от 1 до 14 лет по всему миру воспитываются в условиях, свободных от насилия. Это очень низкий показатель, и большинство детей по-прежнему подвергаются методам воспитания, содержащим элементы насилия. Мальчики чаще страдают от физического насилия, тогда как девочки становятся жертвами принудительных браков. Самое печальное, что каждые 7 минут от насилия погибает 1 ребенок.
Создание здоровой обстановки в каждой семье, а также воспитание детей в духе гуманности и любви являются ключевыми факторами в предотвращении любых форм насилия.
По данным опроса, проведенного в Узбекистане, 40,7 процента женщин считают нормой воспитание своих детей с применением физического наказания. Среди городских женщин этот показатель составляет 37,9%, а среди сельских – 43,1%.
Как утверждают психологи, люди, подвергавшиеся физическим наказаниям в детстве, имеют повышенную предрасположенность к агрессивному поведению и жестокости во взрослой жизни. У 40 из 100 таких детей развиваются психические проблемы – депрессия, тревожность и неуверенность в себе.
Следует отметить, что принятый в нашей стране Закон «О защите детей от всех форм насилия» запрещает любые виды насилия в отношении несовершеннолетних.
Данный закон определяет основные направления государственной политики в области защиты детей от насилия, государственные органы и организации, ответственные за защиту детей от насилия, а также их полномочия.
В ходе медиатренинга было отмечено, что реализация Закона «О защите детей от всех форм насилия» способствует обеспечению принципа неотвратимости ответственности за совершение насилия в отношении детей и утверждению в обществе атмосферы нетерпимого отношения к любым формам насилия.