“Qiynog‘ga solishga qarshi kurashish: xalqaro amaliyot va milliy tajriba” o‘quv kursi Buxoroda
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2023 yil 7 fevraldagi qarori bilan tasdiqlangan O‘zbekiston Respublikasida Inson huquqlari sohasidagi Milliy ta’lim dasturiga asosan “Qiynog‘ga solishga qarshi kurashish: xalqaro amaliyot va milliy tajriba” mavzusidagi o‘quv kursi Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi tashabbusi bilan O‘zbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasi hamda Ichki ishlar vazirligi hamkorligida o‘tkazilmoqda. Unda Huquqni muhofaza qilish akademiyasi, Ichki ishlar vazirligi Akademiyasi va Malaka oshirish instituti rahbariyati, professor-o‘qituvchilari, Qoraqalpog‘iston Respublikasi, viloyatlar va Toshkent shahar ichki ishlar organlari xodimlari ishtirok etmoqda.
Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi O‘zbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasi hamda Ichki ishlar vazirligi hamkorligida tashkil etilgan ushbu o‘quv kursi Buxoro viloyatida bo‘lib o‘tdi.
O‘zbekiston Respublikasi Huquqni muhofaza qilish akademiyasi boshlig‘ining o‘rinbosari, yu.f.d., prof. M.Mamasiddiqov “Qiynog‘ga solish bilan bog‘liq qilmishlar sodir etilishini oldini olishga oid qonunchilikning rivojlanishi” mavzusida ma’ruza qildi.
Qiynoqlar – insoniyatga qarshi jinoyatdir. Bu borada qabul qilingan barcha hujjatlarda qiynoqlar qat’iyan taqiqlanadi hamda qiynog‘ga solish holatini oqlashga hech qachon va hech qanday asosda yo‘l qo‘yilmaydi.

Учебный курс «Противодействие пыткам: международная практика и национальный опыт» в Бухаре
В соответствии с Национальной программой образования в области прав человека в Республике Узбекистан, утвержденной постановлением Президента Республики Узбекистан от 7 февраля 2023 года, по инициативе Национального центра Республики Узбекистан по правам человека совместно с Генеральной прокуратурой и Министерством внутренних дел проводится учебный курс на тему: «Противодействие пыткам: международная практика и национальный опыт». Участие принимают руководство и профессорско-преподавательский состав Правоохранительной академии, Академии и Института повышения квалификации МВД, а также сотрудники органов внутренних дел Республики Каракалпакстан, областей и города Ташкента.
Данный учебный курс организован в Бухарской области в сотрудничестве Национального центра Республики Узбекистан по правам человека, Генеральной прокуратуры и Министерства внутренних дел.
Заместитель начальника Правоохранительной академии Республики Узбекистан, д.ю.н., проф. М.Мамасиддиков провел лекцию на тему: «Совершенствование законодательства в области предупреждения совершения деяний, связанных пытками».
Пытки –  это преступление против человечества. Все документы, принятые в данной области, строго запрещают применение пыток и закрепляют запрет для оправдания любых проявлений пыток.