Bolalar huquqlari himoyasini mustahkamlash va ularni zo‘ravonlikning barcha shakllaridan himoya qilish masalalari muhokama qilindi
Har yili dunyo bo‘ylab 1 milliarddan ortiq bola jismoniy, hissiy yoki jinsiy zo‘ravonlikka duchor bo‘ladi. Multiindikator klaster kuzatuviga ko‘ra O‘zbekistonda 1 yoshdan 14 yoshgacha bo‘lgan 3 nafar boladan 2 nafari, yaʼni 62 foizi zo‘ravonlik bilan tarbiyalash usullarini boshdan kechirgan. 15-19 yoshli qizlarning 33 foizi er o‘z xotinini kaltaklashga haqli deb hisoblaydi. Bu boradagi muhim masalalar bugun poytaxtimizda o‘tkazilgan davra suhbatida atroflicha muhokama qilindi.
Davra suhbatida Oliy Majlis Senati Raisi T.Narbayeva, Senat Raisining birinchi o‘rinbosari S.Safoyev, Qonunchilik palatasi Spikerining birinchi o‘rinbosari A.Saidov, Ijtimoiy himoya milliy agentligi direktori M.Olloyorov, mazkur Agentlik direktorining birinchi o‘rinbosari Sh.Mirziyoyeva, UNIСEFning Yevropa va Markaziy Osiyo bo‘yicha mintaqaviy direktori Regina De Dominitsis hamda vazirlik va idoralar rahbarlari, siyosatshunoslar, huquqshunoslar, fuqarolik jamiyati, nufuzli xalqaro tashkilotlarning vakillari, bolalar huquqlari himoyachilari, shuningdek, OAV xodimlari ishtirok etdi.
Davra suhbatida bolalar huquqlari himoyasini mustahkamlash, xususan ularni zo‘ravonlikning barcha shakllaridan himoya qilish, bu borada qonunchilik normalarini takomillashtirish, ayrim holatlar yuzasidan yangi qonunlarni qabul qilish masalalari ko‘rib chiqildi.
Bu borada Senat Raisi o‘zining nutqida O‘zbekiston mustaqillikka erishgach xalqaro hujjatlar ichida birinchilardan bo‘lib “Bola huquqlari to‘g‘risida” Konvensiyani ratifikatsiya qilganini, o‘tgan davr mobaynida milliy qonunchiligimiz ham xalqaro standartlarga moslashtirilayotganini alohida taʼkidladi.
Shuningdek, so‘nggi yillarda amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlar qatorida bola huquqlari va qonuniy manfaatlari himoyasi sohasida ham tub o‘zgarishlar amalga oshirilganini, xususan, Prezidentimizning qatʼiy siyosiy irodasi bilan mamlakatimizda majburiy mehnatga, bolalar mehnatiga butkul barham berilganini, bunday holatlarga nisbatan davlatda ham, jamiyatda ham murosasiz munosabat shakllanganini aytib o‘tdi.
Senat Raisining so‘zlariga ko‘ra Global bolalik reytingida O‘zbekiston tobora yuqorilab bormoqda. Agar 2017-yilda ushbu reytingda mamlakatimiz 78-o‘rnini egallagan bo‘lsa, 2021-yilda 62-o‘ringa ko‘tarildi.
Chindan ham Milliy taraqqiyotimizni belgilab beruvchi strategiyalar doirasida bu borada ko‘plab ishlar amalga oshirildi. Bolalar huquq va manfaatlarini taʼminlashda mohiyatan tub o‘zgarishlar ro‘y berdi.
Buning isbotini yangilangan O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasida bola huquqlari kafolatlariga alohida urg‘u berilganligida ham ko‘rishimiz mumkin.
Shu bilan birga, davra suhbatida ishtirokchilar tomonidan hali hanuzgacha ayrim holatlarda bolalar ham jismoniy, ham psixologik tazyiq va zo‘ravonliklarga duch kelayotgani, ularning huquqlari poymol bo‘layotgani, bu kabi holatlarni to‘liq bartaraf etish yuzasidan qonunchilikda yangi normalarni joriy etishga zarurat sezilayotgani aytib o‘tildi.
Shuningdek, ishtirokchilar “Bolalarni zo‘ravonlikning barcha shakllaridan himoya qilish to‘g‘risida”gi qonun loyihasini ishlab chiqish zarurligini taʼkidlab, qonun loyihasida aks ettirish lozim bo‘lgan normalar haqida o‘z takliflarini bildirdi.
Taʼkidlanganidek, zo‘ravonlikni to‘xtatish bo‘yicha maxsus qonunning qabul qilinishi O‘zbekiston Jinoyat kodeksiga yaqinda kiritilgan o‘zgartishlarga mos keladi, bu esa, o‘z navbatida, qizlar, o‘g‘il bolalar va ayollarni zo‘ravonlikdan huquqiy himoya qilishni kuchaytiradi. Bundan tashqari, qonun loyihasi zo‘ravonlikning oldini olish va unga qarshi kurashish bo‘yicha ko‘p tarmoqli xizmatlarni rivojlantirish va amalga oshirishni taʼminlaydi.

Обсуждены вопросы укрепления защиты прав детей и защиты их от всех форм насилия
Ежегодно более 1 млрд детей во всем мире подвергаются физическому, эмоциональному или сексуальному насилию. Согласно наблюдениям мультииндикаторного кластера, в Узбекистане 2 из 3 детей в возрасте от 1 до 14 лет, то есть 62 % испытали насильственные методы воспитания. 33% девушек в возрасте 15-19 лет считают, что муж имеет право бить жену. Важные вопросы в этой связи подробно обсуждены сегодня на «круглом столе», который прошел в столице.
В работе «круглого стола» приняли участие Председатель Сената Олий Мажлиса Т.Нарбаева, первый заместитель Председателя Сената С.Сафоев, первый заместитель Спикера Законодательной палаты А.Саидов, директор Национального агентства социальной защиты М.Оллоёров, первый заместитель директора Агентства Ш.Мирзиёева, региональный директор ЮНИСЕФ по Европе и Центральной Азии Регина Де Доминицис, руководители министерств и ведомств, политологи, юристы, представители гражданского общества, авторитетных международных организаций, правозащитники детей, а также работники СМИ.
В ходе «круглого стола» рассмотрены вопросы укрепления защиты прав детей, в частности, защиты их от всех форм насилия, совершенствования законодательных норм в этой сфере, принятия новых законов по некоторым аспектам.
В своем выступлении Председатель Сената особо отметила, что после обретения независимости Узбекистан одним из первых международных актов ратифицировал Конвенцию «О правах ребенка». За прошедший период национальное законодательство также было приведено в соответствие с международными стандартами.
Отмечалось, что в последние годы осуществляются широкомасштабные реформы, а также кардинальные изменения в сфере защиты прав и законных интересов ребенка, в частности, благодаря твердой политической воле Президента полностью искоренен принудительный труд, детский труд, сформировалось нетерпимое отношение к таким явлениям как в государстве, так и в обществе.
По словам Председателя Сената, в Глобальном рейтинге детского процветания Узбекистан поднимается все выше. Так, если в 2017 году наша страна занимала 78-е место в этом рейтинге, а в 2021 году поднялась на 62-е.
Действительно, в рамках стратегий, которые определяют национальный прогресс, проделана большая работа в этом направлении. Коренные изменения произошли в обеспечении прав и интересов детей.
Доказательство этого можно видеть в том, что в обновленной Конституции Республики Узбекистан особое внимание уделяется гарантиям прав ребенка.
Вместе с тем, участники «круглого стола» отметили, что по-прежнему в отдельных случаях дети подвергаются как физическому, так и психологическому давлению и насилию, нарушаются их права, есть необходимость включения в законодательство новых норм, направленных на полное устранение подобных обстоятельств.
Участники также отметили необходимость разработки законопроекта «О защите детей от всех форм насилия», высказали свои предложения о нормах, которые должны быть отражены в законопроекте.
Подчеркивалось, что принятие специального закона о прекращении насилия будет соответствовать недавним изменениям в Уголовном кодексе Узбекистана, которые, в свою очередь, усилят правовую защиту девочек, мальчиков и женщин от насилия. Кроме того, законопроект предусматривает разработку и внедрение многопрофильных услуг по предупреждению и противодействию насилию.