Ekologiya va bola huquqi
Bugungi kunda ekologiya tahdidi bir tomondan hozirgi davrga xos global xatar hisoblansa, ikkinchi tomondan inson huquqi sohasidagi jiddiy muammo sanaladi. BMT Inson huquqlari bo‘yicha kengashi tarixda ilk bor musaffo, sog‘lom va barqaror atrof muhitni inson huquqining uzviy qismi sifatida e’tirof etgani hamda bundan ikki yil oldin ayni yo‘nalishda Maxsus ma’ruzachi maqomini ta’sis qilgani xuddi shu omillar bilan izohlanadi.
Global ofat – “COVID-19” pandemiyasi tabiatni muhofaza qilish bo‘yicha ko‘p tomonlama shartnoma, kelishuvlar, jumladan 2030 yilgacha mo‘ljallangan Kun tartibi, Parij bitimi kabi hujjatlarda davlatlar zimmasiga yuklangan majburiyat bajarilishiga jiddiy xalal bergani sir emas. Natijada aksariyat mamlakatlar ushbu yo‘nalishdagi vazifalar moliyalashtirilishi va bajarilishini zarur darajada ta’minlay olmayapti.
Markaziy Osiyo respublikalari ham iqlim o‘zgarishi va noqulay ob-havo hodisalari oldida zaif ekani sezildi. Hozir suv taqchilligi sabab ekinlarni sug‘orish imkoniyati cheklanib, bo‘lajak hosil boy berilmoqda. Bu, o‘z navbatida, oziq-ovqat xavfsizligi ta’minlanishini xavf ostiga qo‘ymoqda.
Bu o‘rinda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh Assambleyasi 76-sessiyasidagi nutqida BMTning yangi ekologik siyosati asosini qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan bir qator tashabbuslarni ilgari surgani e’tiborga sazovor. Yangilanishlar talabidan kelib chiqib, Inson huquqlari bo‘yicha Milliy markaz tomonidan “Inson huquqlari himoyasi uchun” ko‘krak nishoni bilan taqdirlanadigan faollar safini “Ekologiya huquqi himoyachisi” nominatsiyasi hisobiga kengaytirish qarori qabul qilindi.
Sayyoramizdagi har bir bola va o‘smir toza, sog‘lom, barqaror atrof-muhitda yashashga haqli. Binobarin, “Zamin” fondi, YUNISEF kabi tuzilmalar tomonidan tashkil etilayotgan forumlarda tashvish bilan va asosli ravishda ta’kidlab kelinayotganidek, bunday huquq haqidagi ilhombaxsh gaplar va butun dunyodagi millionlab bolalar kundalik hayotida duch kelayotgan voqelik o‘rtasida katta tafovut mavjud.
Bugungi kunda ifloslangan havo har yili 600 mingdan ziyod bolaning hayotiga zomin bo‘lib, yuz millionlab bolani xavfsiz ichimlik suvi va to‘yib ovqatlanish imkoniyatidan mahrum qilyapti. Bolalar rivojlanish jarayoniga ziyon yetkazishi, hayotga salbiy ta’sir ko‘rsatishi mumkin bo‘lgan qo‘rg‘oshin, simob kabi zaharli kimyoviy moddalar ta’sirini yaqqol sezmoqda.
O‘zbekistonda o‘quvчиларga Қизил китob совға qilindi – O‘zbekiston yangiликлари  – Газета.uz
Tadqiqotlarga ko‘ra, 2021 yilda tug‘ilgan bolalar 60 yil avval tug‘ilgan bobo va momolariga nisbatan anomal issiqlik to‘lqinini 7 marta, o‘rmon yong‘inini ikki barobar, qurg‘oqchilikni, qariyb, uch barobar ko‘p boshidan kechirmoqda. Bu ochiq va achchiq haqiqat, o‘z navbatida, bolalar iqlim o‘zgarishining keng ko‘lamli oqibatlari oldida zaif ekanini yana bir bor tasdiqlaydi.
Demak, BMT barcha davlatlarni bolalarni iqlim o‘zgarishi ta’siridan himoyalashga chaqirgani bejiz emas. Bola huquqlari bo‘yicha qo‘mita yaqinda a’zo davlatlar uchun bolalarning atrof-muhitga nisbatan huquqini ta’minlashda nima qilish kerakligi haqidagi yo‘riqnomani e’lon qildi.
Joriy yil 28 avgustda e’lon qilingan “Iqlim o‘zgarishi masalasiga alohida e’tibor qaratgan holda, bolalar huquqi va atrof-muhit to‘g‘risidagi 26-sonli umumiy tartib sharhi” nomli mazkur yo‘riqnoma favqulodda iqlim o‘zgarishi, biologiya xilma-xilligi yo‘qolishi va atrof-muhit ifloslanishiga bag‘ishlangan. Bolalar hayoti va istiqbolini himoya qilish chora-tadbirlari belgilangan bu hujjat orqali davlatlar BMT Qo‘mitasiga bolalar ekologik huquqini himoya qilish bo‘yicha yutuqlar haqida vaqti-vaqti bilan hisobot berishi talab qilinadi.
Ya’ni, BMT Bola huquqi bo‘yicha qo‘mitasi birinchi marta Bola huquqi to‘g‘risidagi konvensiyaga binoan, a’zo davlatlar majburiyatini har tomonlama ifoda etish orqali bolalarning toza, sog‘lom va barqaror muhitga nisbatan huquqini bevosita tasdiqladi.
Shu nuqtai nazardan so‘nggi yillarda mamlakatimizda iqlim o‘zgarishi ta’sirini kamaytirish va iqlimga moslashish, “yashil” iqtisodiyotga o‘tish choralarini jadallashtirish, “yashil” va inklyuziv iqtisodiy o‘sish modelini targ‘ib qilishga jiddiy e’tibor qaratilmoqda.
Jumladan, Prezidentimizning 2019 yil 5 oktyabrdagi qarori bilan 2019-2030 yillarda O‘zbekiston Respublikasining “yashil” iqtisodiyotga o‘tish strategiyasi tasdiqlangan. Ushbu hujjatning maqsadi yurtimizda “yashil” iqtisodiy o‘sishni rag‘batlantirish, tabiiy resurslardan oqilona foydalanish, “yashil” investitsiyani jalb qilish, ekologiya inqirozi salbiy ta’sirini yumshatishdir.
2021 yil noyabr oyida bo‘lib o‘tgan BMT Iqlim o‘zgarishi bo‘yicha doiraviy konvensiyasi 26-yig‘ilishi (COR26)da O‘zbekiston Parij bitimi doirasida 2030 yilga qadar yalpi ichki mahsulot birligida issiqxona gazi emissiyasini 2010 yilgi ko‘rsatkichga nisbatan 35 foiz kamaytirish bo‘yicha qo‘shimcha majburiyatni zimmasiga olishi haqida bayonot berildi.
O'zbekiston Respublikasi Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim  o'zgarishi vazirligi
Bundan tashqari respublikamiz 2030 yilga qadar metan emissiyasini 2020 yilga nisbatan kamida 30 foiz kamaytirish bo‘yicha jamoaviy maqsadga erishish bo‘yicha global majburiyat to‘g‘risidagi tashabbus (Global Methane Pledge)ga qo‘shildi.
Yana bir muhim qadam: Prezident 2022 yil 2 dekabrda O‘zbekiston Respublikasining 2030 yilgacha “yashil” iqtisodiyotga o‘tishiga qaratilgan islohotlar samaradorligini oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risidagi qarorni imzoladi. Bundan ko‘zlangan maqsad 2022-2026 yillarga mo‘ljallangan Yangi O‘zbekiston taraqqiyot strategiyasida belgilangan vazifalarni amalga oshirishdir.
Bu jarayonda, xususan, “yashil” iqtisodiyotga o‘tish strategiyasi doirasida “yashil” va inklyuziv iqtisodiy o‘sishni ta’minlash bo‘yicha amalga oshirilayotgan chora-tadbirlar samaradorligini oshirish ko‘zda tutilgan. Shu bilan birga qayta tiklanuvchi energiya manbalaridan foydalanish hamda iqtisodiyotning barcha tarmoqlarida resurslarni tejash yuzasidan sa’y-harakat ko‘lamini yanada kengaytirishga e’tibor qaratilmoqda.
Qaror asosida belgilangan strategik maqsadlarga erishish uchun, birinchidan, 2030 yilgacha O‘zbekiston Respublikasida “yashil” iqtisodiyotga o‘tish va “yashil” o‘sishni ta’minlash dasturi, ikkinchidan Sanoat tarmog‘ida “yashil” iqtisodiyotga o‘tish va energiya tejamkorligini ta’minlash bo‘yicha konsepsiya, uchinchidan 2030 yilgacha O‘zbekiston Respublikasida “yashil” iqtisodiyotga o‘tish va “yashil” o‘sishni ta’minlashga qaratilgan harakatlar rejasi tasdiqlandi.
Mazkur hujjatlarda bolaning ekologik huquqini ta’minlash masalasi qay darajada aks etgan, degan savol tug‘ilishi tabiiy. Bunga javoban, birgina hujjat – 2030 yilgacha O‘zbekiston Respublikasida “yashil” iqtisodiyotga o‘tish va “yashil” o‘sishni ta’minlash dasturidan misol keltiramiz.
Jumladan, “Yashil” iqtisodiyotga o‘tish davrida jiddiy ta’sir ostida qolishi ehtimoli majud aholi va shu insonlarning yashash joyini qo‘llab-quvvatlash bilan bog‘liq ustuvor yo‘nalishlar ko‘rsatilgan ushbu дастур belgilangan yo‘nalishlarda ta’lim sifati va natijadorligini oshirishni ham qamrab olgan. Bu o‘rinda bolalar, yoshlar va ayollarni qo‘llab-quvvatlash maqsadida ular uchun inklyuziv ta’limni ta’minlash, sifat va qamrovni oshirish haqida so‘z bormoqda.
O‘z navbatida, mazkur dasturning “Yashil” o‘sish bo‘yicha salohiyatni oshirish va inson kapitalini rivojlantirishga oid ustuvor yo‘nalishlari qatorida ta’lim tashkilotlarining tegishli o‘quv rejasiga “yashil” iqtisodiyot mavzusini kiritish ko‘zda tutilmoqda. Bunda tegishli ta’lim tashkilotlarida mavjud fanlar doirasida “yashil” iqtisodiyot amaliyoti va tamoyiliga oid mavzularni kiritish vazifasi ham qo‘yilgan.
Bir oy avval O‘zbekiston bolalari va yoshlarini iqlim kun tartibiga jalb qilish bo‘yicha hujjat imzolangani ham dolzarb ahamiyatga ega. Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi, Maktabgacha va maktab ta’limi hamda Yoshlar siyosati va sport vazirliklari tomonidan imzolangan ushbu hujjat “Barqaror rivojlanish madaniyatini ilgari surish va O‘zbekison bolalari va yoshlarini iqlim kun tartibiga jalb qilish bo‘yicha Milliy strategiya” hamda ushbu hujjat asosida qabul qilingan “Yo‘l xaritasi”dir.
Milliy strategiya tashabbusi ekologiya faollari, jumladan, “Eco-schools Uzbekistan” loyihasi a’zolari tomonidan ilgari surilgan. YUNISEFning yurtimizdagi vakolatxonasi rahbari Munir Mamedzade ta’kidlaganidek, “Vazirlar imzolagan bo‘lsa-da, bu muhim hujjatni ishlab chiqishda bolalarning o‘zi ham ishtirok etdi. Demak, ushbu strategiya har bir bola va yosh jamiyatimiz farovonligi va barqarorligiga hissa qo‘shadigan istiqbolli rivojlanish uchun asos bo‘lishiga ishonamiz”.
Mazkur strategiya bolalar va yoshlarning iqlim o‘zgarishiga qarshi kurashdagi rolini e’tirof etish, sohadagi faol ishtirokini ta’minlash, o‘quv jarayonida asosiy e’tiborni bilim berish bilan bog‘liq masalalarni o‘rganish va mavjud muammolarga yechim izlashga yo‘naltirishni nazarda tutadi.
Barqaror rivojlanish madaniyatini ilgari surish va O‘zbekiston bolalari va yoshlarini iqlim kun tartibiga jalb qilish bo‘yicha Milliy strategiyaнинг asosiy vazifalari quyidagicha:
“yashil” ta’limni ilgari surish bo‘yicha milliy siyosat va harakat rejasini ishlab chiqish hamda zarur o‘quv resurslarini yaratish;
bolalar va yoshlarning iqlim o‘zgarishiga qarshi kurashdagi sa’y-harakatini qo‘llab-quvvatlash va faollashtirish uchun turli manfaatdor tomonlar o‘rtasida sheriklik munosabatini rivojlantirish, avlodlar o‘rtasidagi hamkorlikning muhim rolini e’tirof etish;
maktabgacha va maktab ta’limi muassasalarida “yashil” hamjamiyat yaratish.
Eng muhimi, ushbu strategiya “yashil” ta’lim va barqaror rivojlanish tizimini izchil shakllantirish uchun tayanch hujjat bo‘lib xizmat qilishi lozim. Bunda sifatli ekologik ta’limning asosiy tamoyili, ya’ni uzluksizlik, fanlararo bog‘liqlik, fundamentallik va komplekslik prinsiplari qayd etilgani alohida ahamiyatga molik.
Muxtasar aytganda, yurtdoshlarimiz iqlim o‘zgarishi zamonamizga jiddiy tahdid ekani, odamlar, ayniqsa yoshlar va bolalarning turmush sifatiga bevosita salbiy tas’sir ko‘rsatayotgani haqida yakdil fikrdaligi e’tiborga loyiq. Yanada muhimi, davlatimiz va jamiyatimiz ushbu muammoni kechiktirmasdan hal qilish uchun zarur choralar ko‘rish yo‘lidan izchil hamda dadil bormoqda.

Экология и права ребенка
На сегодняшний день экологическая угроза рассматривается как глобальная и специфичная с одной стороны и бросающая вызов соблюдению прав человека – с другой. Теми же факторами объясняется тот факт, что Совет ООН по правам человека впервые в истории признал чистую, здоровую и стабильную окружающую среду неотъемлемой частью прав человека и два года назад учредил статус специального докладчика именно в этом направлении.
Не секрет, что глобальная катастрофа – пандемия «Covid-19» послужила серьезным препятствием в выполнении обязательств, возложенных на государства многосторонними соглашениями и соглашениями по охране природы, в том числе Повесткой дня на период до 2030 года и Парижским соглашением. В результате большинство стран оказались не в состоянии обеспечить финансирование и реализацию задач в этом направлении на должном уровне.
Вместе с тем стало очевидным, что республики Центральной Азии уязвимы перед изменением климата и неблагоприятными погодными явлениями. Из-за нехватки воды возможности полива посевов ограничены и велика вероятность потери урожая. Это, в свою очередь, угрожает продовольственной безопасности.
Заслуживает внимания тот факт, что Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев в своем выступлении на 76-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН выдвинул ряд инициатив, направленных на поддержку новой экологической политики ООН. Национальный центр по правам человека принял решение расширить ряды активистов, награждаемых нагрудным знаком «За защиту прав человека», за счет номинации «Защитник экологических прав».
Каждый ребенок и подросток на нашей планете имеет право жить в чистой, здоровой и стабильной окружающей среде. Следовательно, как с беспокойством и обоснованно отмечается на форумах, организованных такими организациями, как Zamin и ЮНИСЕФ, существует большой разрыв между вдохновляющими словами о таком праве и реальностью, с которой во всем мире в своей повседневной жизни сталкиваются миллионы детей.
Сегодня загрязнение воздуха ежегодно убивает более 600 тысяч и лишает доступа к безопасной питьевой воде и полезной пище сотни миллионов детей. Они явно ощущают на себе воздействие токсичных химических веществ, таких как свинец и ртуть, которые могут нанести вред их развитию и негативно повлиять на жизнь.
Согласно исследованиям, дети, рожденные в 2021 году, чаще, чем их бабушки и дедушки, родившиеся 60 лет назад, переживают аномальную жару (в 7 раз), лесные пожары (в два раза) и засуху (почти в три раза). Эта суровая и горькая правда еще раз подтверждает, что дети уязвимы перед далеко идущими последствиями изменения климата.
Не зря ООН призвала все страны защитить детей от последствий изменения климата. Комитет по правам ребенка недавно опубликовал рекомендации для государств-членов о том, что делать, чтобы обеспечить право детей на окружающую среду.
Это замечание общего порядка № 26 «О правах ребенка и окружающей среде с особым вниманием к проблеме изменения климата» посвящено чрезвычайной ситуации, связанной с изменением климата, утратой биоразнообразия и загрязнением окружающей среды. В этом документе определяются меры по защите жизни и перспектив детей, а государства обязаны периодически отчитываться перед Комитетом ООН о прогрессе в защите экологических прав детей.
То есть Комитет ООН по правам ребенка впервые прямо подтвердил право детей на чистую, здоровую и стабильную окружающую среду, всесторонне выразив обязательства государств-членов согласно Конвенции о правах ребенка.
С этой точки зрения в последние годы в нашей стране уделяется серьезное внимание снижению воздействия изменений климата и адаптации, ускорению перехода и продвижению «зеленой» экономики, а также инклюзивной модели экономического роста.
В частности, постановлением Президента от 4 октября 2019 года утверждена Стратегия по переходу Республики Узбекистан на «зеленую» экономику на период 2019–2030 годов. Целью этого документа является стимулирование «зеленого» экономического роста в нашей стране, рациональное использование природных ресурсов, привлечение «зеленых» инвестиций, смягчение негативных последствий экологического кризиса.
На 26-й сессии Рамочной конвенции ООН об изменении климата (COР26), состоявшейся в ноябре 2021 года, было сделано заявление о том, что в рамках Парижского соглашения Узбекистан возьмет на себя дополнительные обязательства по сокращению к 2030 году выбросов парниковых газов на 35 процентов на единицу валового внутреннего продукта по сравнению с уровнем 2010 года.
Кроме того, наша республика присоединилась к Глобальной инициативе по метану (Global Methane Pledge) для достижения коллективной цели по сокращению к 2030 году выбросов метана как минимум на 30 процентов по сравнению с уровнем 2020 года.
Еще один важный шаг: 2 декабря 2022 года Президент подписал постановление «О мерах по повышению эффективности реформ, направленных на переход Республики Узбекистан на «зеленую» экономику до 2030 года». Целью является реализация задач, определенных в Стратегии развития Нового Узбекистана на 2022–2026 годы.
В частности, в этом процессе предусматривается повышение эффективности мер, реализуемых по обеспечению «зеленого» и инклюзивного экономического роста в рамках стратегии перехода к «зеленой» экономике. При этом уделяется внимание использованию возобновляемых источников энергии и дальнейшему расширению масштабов усилий по ресурсосбережению во всех отраслях экономики.
Для достижения стратегических целей, поставленных на основе постановления, во-первых, утверждена программа перехода к «зеленой» экономике и обеспечения «зеленого» роста в Республике Узбекистан до 2030 года, во-вторых, концепция перехода к «зеленой» экономике и обеспечения энергоэффективности в промышленном секторе, в-третьих, план действий, направленных на переход к «зеленой» экономике и обеспечению «зеленого» роста в Республике Узбекистан до 2030 года.
Вполне естественно, что возникнет вопрос о том, в какой степени в этих документах отражен вопрос обеспечения экологических прав ребенка. В ответ на это приведем в пример единственный документ – Программу по переходу на «зеленую» экономику и обеспечению «зеленого» роста в Республике Узбекистан до 2030 года.
В частности, эта программа, в которой предусмотрены приоритетные направления, связанные с поддержкой населения, могущего серьезно пострадать при переходе к «зеленой» экономике, и места проживания этих людей включает в себя улучшение качества и эффективности образования по указанным направлениям. Здесь речь идет об обеспечении инклюзивного образования для детей, молодежи и женщин, повышении качества и охвата.
Планируется включить тему «зеленой» экономики в соответствующие учебные программы образовательных организаций.
Месяц назад был подписан документ о вовлечении детей и молодежи Узбекистана в климатическую повестку. Этим документом, подписанным министерствами экологии, охраны окружающей среды и изменения климата, дошкольного и школьного образования, молодежной политики и спорта, является «Национальная стратегия по продвижению культуры устойчивого развития и вовлечению детей и молодежи Узбекистана в климатическую повестку дня».
Инициативу Национальной стратегии поддержали экологические активисты, в том числе участники проекта Eco-schools Uzbekistan. Глава представительства ЮНИСЕФ в нашей стране Мунир Мамедзаде отметил: «Хотя его подписали министры, в разработке этого важного документа участвовали сами дети. Поэтому мы убеждены, что эта стратегия послужит основой перспективного развития, а каждый ребенок и молодой человек внесет свой вклад в благополучие и стабильность нашего общества».
Данная стратегия предусматривает признание роли детей и молодежи в борьбе с изменением климата, обеспечение их активного участия в этой деятельности.
Основными задачами Национальной стратегии по продвижению культуры устойчивого развития и вовлечению детей и молодежи Узбекистана в климатическую повестку дня являются:
• разработка национальной политики и плана действий по продвижению «зеленого» образования, а также создание необходимых учебных ресурсов;
• развитие партнерских отношений и сотрудничества между различными заинтересованными сторонами для поддержки и активизации усилий детей и молодежи в борьбе с изменением климата и признание важной роли сотрудничества между поколениями;
• создание «зеленого» сообщества в учреждениях дошкольного и школьного образования.
Самое главное, данная стратегия должна служить базовым документом для последовательного формирования системы «зеленого» образования и устойчивого развития. При этом особенно важно упомянуть основные принципы качественного экологического образования – это преемственность, межпредметная взаимосвязанность, фундаментальность и комплексность.
Словом, следует отметить, что соотечественники согласны с тем, что изменение климата представляет собой серьезную угрозу и оказывает прямое негативное влияние на качество жизни людей, особенно молодежи и детей. Что еще немаловажно, наша страна и общество уверенно и смело движутся к принятию необходимых мер для безотлагательного решения этой проблемы.