Tadbirkorlik va inson huquqlari
15 dekabr kuni Toshkent shahrida «Tadbirkorlikda  ta’minot zanjiri bo‘yicha inson huquqlariga rioya etilishini qo‘llab-quvvatlashdagi mavjud muammolar va ularning yechimlari» mavzusida davra suhbati bo‘lib o‘tdi. Tadbir Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi tomonidan Odam savdosiga va majburiy mehnatga qarshi kurashish milliy komissiyasi hamda YeXHTning mamlakatimizdagi vakolatxonasi bilan birgalikda tashkil etildi.
Ushbu davra suhbati «2023-2024 yillarda YeXHTning O‘zbekistondagi loyihalarini amalga oshirish bo‘yicha yo‘l xaritasi» va «O‘zbekistonda odam savdosiga qarshi kurashish uchun milliy institutsional asoslarni yanada rivojlantirishni qo‘llab-quvvatlash» loyihasi doirasida o‘tkazildi. Unda 30 dan ortiq davlat tashkiloti va xususiy sektor vakillari ishtirok etdi.
Anjumanning ochilishida O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi Spikerining birinchi o‘rinbosari, Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi direktori Akmal Saidov, YeXHTning O‘zbekistondagi loyihalari muvofiqlashtiruvchisi v.b. Zilke Klyover, Germaniya Federativ Respublikasining mamlakatimizdagi Favqulodda va muxtor elchisi Tilo Klinner hamda O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senatining Xalqaro aloqalar, tashqi iqtisodiy aloqalar, xorijiy investitsiyalar va turizm masalalari qo‘mitasi raisi Ravshanbek Alimov so‘zga chiqdi.
Avvalo hozirgi davrda tadbirkorlik sohasi  ta’minot zanjirida inson huquqlarini hurmat qilishni ta’minlashda davlat organlari vakillari va biznes tuzilmalari o‘rtasida tajriba almashish va muloqotni yo‘lga qo‘yish masalalari nechog‘lik dolzarb ekanligi ta’kidlandi. Bunda biznes tuzilmalari o‘z faoliyatining turli bosqichlarida inson huquqlariga rioya qilishda duch kelayotgan qiyinchiliklarni faol aniqlash zarurligiga alohida e’tibor qaratildi.
A.Saidov BMT Barqaror rivojlanish maqsadlarining 67-bandi barcha tadbirkorlarni barqaror rivojlanish muammolarini hal qilish uchun o‘zlarining ijodiy va innovatsion salohiyatidan foydalanishga chaqirishini qayd etdi. Shu ma’noda, Barqaror rivojlanish maqsadlari 2022 yildan boshlab yurtimizda Yangi O‘zbekiston taraqqiyot strategiyasi va “O‘zbekiston–2030” strategiyasi doirasida keng qamrovli islohotlar bilan bevosita uyg‘unlikda amalga oshirilmoqda.
Chunki ushbu xalqaro hujjat bilan har ikki dasturilamal milliy strategiyadagi maqsad va vazifalar bir-biriga to‘liq mos keladi. Xususan, “O‘zbekiston–2030” strategiyasida: barqaror iqtisodiy o‘sish orqali daromadi o‘rtachadan yuqori bo‘lgan davlatlar qatoridan o‘riт olish; aholi talablariga va xalqaro standartlarga to‘liq javob beradigan ta’lim, tibbiyot va ijtimoiy himoya tizimini tashkil etish; aholi uchun qulay ekologik sharoitlarni yaratish; xalq xizmatidagi adolatli va zamonaviy davlat barpo etish; mamlakatning suvereniteti va xavfsizligini kafolatli ta’minlash kabi asosiy g‘oyalar aks etgani buni yaqqol tasdiqlaydi.
Muhokamalarda O‘zbekiston tomonidan Adliya vazirligi va O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Tadbirkorlik sub`ektlarining huquqlari va qonuniy manfaatlarini himoya qilish bo‘yicha vakili Kotibiyati mutaxassislari faol qatnashdi. Shuningdek, Yekaterina Gorbunova, Shohrux Po‘latov, Andrea Salvini va Rut Pojman kabi xorijiy ekspertlar mavzu yuzasidan so‘zga chiqdi.
Davra suhbati doirasida tadbir ishtirokchilariga inson huquqlarini hurmat qilishda biznes sohasida duch kelinayotgan muammolarni muhokama qilish hamda yanada adolatli, barqaror va axloqiy biznes dunyosini qurish uchun amaliy yechimlarni o‘rganish imkoniyatlari yaratildi.

Предпринимательство и права человека
15 декабря в Ташкенте прошел круглый стол на тему «Существующие проблемы в обеспечении соблюдения прав человека в цепочке поставок бизнеса и пути их решения». Мероприятие было организовано Национальным центром Республики Узбекистан по правам человека совместно с Национальной комиссией по борьбе с торговлей людьми и принудительным трудом, и Координатором проектов ОБСЕ в нашей стране.
Данный круглый стол состоялся в рамках проектов «Дорожная карта реализации проектов ОБСЕ в Узбекистане на 2023-2024 годы» и «Поддержка дальнейшего развития национальных институциональных рамок по борьбе с торговлей людьми в Узбекистане». В нем приняли участие представители более 30 государственных организаций и частного сектора.
На открытии конференции выступили первый заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, директор Национального центра по правам человека Акмал Саидов, Координатор проектов ОБСЕ в Узбекистане Зильке Клювер, Чрезвычайный и Полномочный Посол Федеративной Республики Германия в нашей стране, Тило Клиннер и председатель Комитета по международным связям, внешнеэкономическим связям, иностранным инвестициям и туризму Олий Мажлиса Республики Узбекистан Равшанбек Алимов.
В первую очередь было подчеркнуто, насколько важен обмен опытом и налаживание диалога между представителями государственных органов и бизнес-структур в обеспечении соблюдения прав человека в цепочке поставок бизнес-сектора. Особое внимание было уделено необходимости активного выявления трудностей, с которыми сталкиваются бизнес-структуры при соблюдении прав человека на различных этапах своей деятельности.
С 2022 года реализация ЦУР в Узбекистане сопровождается масштабными реформами в рамках «Стратегии развития Нового Узбекистана на 2022-2026 годы» и Стратегия «Узбекистан - 2030», направления которых полностью созвучны с национальными целями и задачами в области устойчивого развития. Основная цель Стратегий – сделать Узбекистан страной с доходом выше среднего к 2030 году.
А. Саидов отметил, что пункт 67 Целей устойчивого развития ООН призывает «всех предпринимателей задействовать свой творческий и инновационный потенциал для решения задач в области устойчивого развития». Начиная с 2022 года реализация ЦУР в Узбекистане сопровождается масштабными реформами в рамках «Стратегии развития Нового Узбекистана на 2022-2026 годы» и Стратегии «Узбекистан - 2030».
Цели и задачи обеих национальных стратегий полностью совместимы с Целями устойчивого развития ООН. В частности, в стратегии «Узбекистан-2030» предусмотрено: войти в число стран с доходом выше среднего за счет стабильного экономического роста; организация системы образования, медицинской и социальной защиты населения, полностью отвечающей требованиям населения и международным стандартам; создание благоприятных экологических условий для населения; создание справедливого и современного государства на службе народа. Это наглядно отражает такую основную идею, как обеспечение суверенитета и безопасности страны.
В обсуждениях активно приняли участие специалисты Министерства юстиции Узбекистана и Уполномоченного по защите прав и законных интересов субъектов предпринимательства при Президенте Республики Узбекистан, зарубежные эксперты.
В ходе круглого стола участникам была предоставлена ​​возможность обсудить проблемы, с которыми сталкивается бизнес-сектор в отношении прав человека, и узнать практические решения для построения более справедливого, устойчивого и этичного делового мира.