Varshava shahrida O'zbekiston va Yevropa Parlamenti o'rtasidagi muloqotni yanada chuqurlashtirish istiqbollari muhokama qilindi
VARSHAVA, 9-fevral. /"Dunyo" AA/. O'zbekistonning Polshadagi elchixonasida «O'zbekiston va Yevroparlament o'rtasidagi muloqot va hamkorlikni chuqurlashtirish istiqbollariga yangicha yondashuv» mavzusida davra suhbati bo'lib o'tdi, deb xabar bermoqda "Dunyo" AA muxbiri.
Tadbirda Oliy Majlis Qonunchilik palatasining Xalqaro ishlar va parlamentlararo aloqalar qo'mitasi raisi Dilorom Fayziyeva boshchiligidagi O'zbekiston delegatsiyasi, davlat organlari, fuqarolik va ilmiy jamiyatlar, tahliliy doiralar, Polsha ommaviy axborot vositalari vakillari ishtirok etdi.
Ishtirokchilarga xalqaro tajriba va jamoatchilik muhokamasi natijalari asosida qabul qilingan «O'zbekiston – 2030» strategiyasining asosiy yo'nalishlari, yangilangan Konstitutsiyamiz mazmun-mohiyati va ahamiyati, shuningdek, Yevropa Ittifoqi va unga a'zo davlatlar bilan ko'p qirrali o'zaro manfaatli hamkorlikning ustuvor yo'nalishlari haqida ma'lumotlar berildi.
Tadbirda so'zga chiqqanlar, O'zbekiston-Polsha munosabatlarining ijobiy xarakteri va dinamikasini, savdo, mehnat migratsiyasi va madaniy almashinuv masalalarida hali foydalanilmagan salmoqli salohiyat mavjudligini ta'kidladilar.
«O'zbekiston parlamenti vakillari bilan juda yaxshi uchrashuv bo'ldi. Gap aloqalarimiz haqida ketyapti, bu muhim, chunki Markaziy Osiyo endi nafaqat Yevropa Ittifoqi, balki Polshaning ham diqqat markazida. O'zbekistonning iqtisodiy ko'rsatkichlari hayratlanarli, iqtisodiyot har yili o'rtacha 6 foizga o'smoqda. O'zbekiston Prezidentining xalqaro maydondagi faolligi hayratlanarli. Rasmiy Toshkent ko'p tomonlama diplomatiya olib bormoqda. 2023-yilda davlatingiz rahbarining Fransiya va Germaniya yetakchilari bilan uchrashuvlari, «Yevropa Ittifoqi – Markaziy Osiyo» sammiti va boshqa uchrashuvlar buning dalilidir», - dedi "Polsha-Osiyo" savdo-sanoat palatasi rahbari Yanush Pexochinskiy.

В Варшаве обсуждены перспективы углубления диалога Узбекистана с Европарламентом
ВАРШАВА, 9 февраля. /ИА “Дунё”/. В Посольстве Узбекистана в Польше состоялся «круглый стол» на тему «Новый взгляд на перспективы углубления диалога и сотрудничества между Узбекистаном и Европарламентом», сообщает корреспондент ИА “Дунё”.
В мероприятии приняли участие делегация Узбекистана во главе с председателем Комитета Законодательной палаты Олий Мажлиса по международным делам и межпарламентским связям Дилором Файзиевой, представители государственных структур, гражданского и академического общества, аналитических кругов и СМИ Польши.
Участникам была представлена информация о ключевых направлениях Стратегии «Узбекистан-2030», подготовленной на основе опыта и результатов общественного обсуждения, сути и значении обновлённой Конституции страны, а также приоритетах многопланового взаимовыгодного сотрудничества с ЕС и его государствами-членами.
Участники «круглого стола» отметили положительный характер и динамику узбекско-польских отношений, наличие значительного незадействованного потенциала в вопросах торговли, трудовой миграции и культурных обменов.
По итогам “круглого стола” глава Торговой палаты «Польша–Азия» Януш Пехочинский сказал:
- Очень хорошая встреча с представителями Парламента Узбекистана. Мы говорим о наших контактах, это важно, так как Центральная Азия сейчас в центре внимания не только ЕС, но и Польши. Впечатляют экономические показатели Узбекистана, экономика которого росла в среднем на 6% ежегодно. Интенсивность деятельности Президента Узбекистана на международной арене поражает. Ташкент ведет многостороннюю дипломатию. Об этом свидетельствуют встречи Президента страны с руководством Франции и Германии, проведение саммита Евросоюз – Центральная Азия и другие встречи в 2023 году.