BMT Bosh Assambleyasi tomonidan 1993-yilda 3-may – Jahon matbuot erkinligi kuni deb e’lon qilingan
O‘zbekiston Respublikasida xizmat ko‘rsatgan jurnalist G‘ulom MIRZO bilan ayni shu xalqaro sananing tarixi, mohiyati va ahamiyati haqida suhbatlashdik.
- 1991-yil 3-may kuni Namibiyada Mustaqil va plyuralistik Afrika matbuotini qo‘llab-quvvatlash to‘g‘risidagi Vindxuk deklaratsiyasi qabul qilingan, – deydi G‘.Mirzo. – Mazkur deklaratsiyada bayon etilgan matbuot erkinligini ta’minlashga doir talablar mazkur xalqaro sananing ta’sis etilishiga turtki bo‘lgan.
Bundan ko‘zlangan asosiy maqsad – axborot erkinligi tamoyillarini ilgari surish, dunyoning barcha mintaqalarida axborot olish va tarqatish erkinligi holatiga baho berish, jurnalistlar erkinligi va mustaqilligiga tajovuzlarning oldini olish, kasbiy burchini bajarayotganda halok bo‘lgan jurnalistlarni yod etish, ularning oilalarini qo‘llab-quvvatlashdan iborat.
Zero, bu kun har bir inson matbuotdan, ommaviy axborot vositalaridan faqat ishonchli ma’lumot olish huquqiga ega ekanligini yodga soladi.
Bu sanada YUNESKO erkin matbuot rivojiga eng katta hissa qo‘shgan shaxslarga mukofot taqdim etadi. Ushbu faxriy mukofot jurnalistlarga ham, ularning muxlislariga ham topshirilishi mumkin.
Binobarin, 3-may – matbuot taqdiriga befarq bo‘lmagan, faqat ishonchli ma’lumotlarni olishni xohlaydigan va jamoatchilikka haqiqatni yetkazadigan odamlar mehnatini qadrlaydigan barchaning bayramidir.
–       Matbuot erkinligining mohiyati va ahamiyati nimada?
– Matbuot erkinligi demokratiya va adolatning tamal toshidir. Ammo, hozirgi kunda butun dunyoda matbuot erkinligi turli tajovuzlarga duchor bo‘lmoqda. Yolg‘on axborot (dezinformatsiya) va nafrat tili ta’sirida dalillar va uydirmalar, ilm-fan va fitna (konspirologiya) nazariyalari o‘rtasidagi chegaralar yo‘qolib bormoqda. Shuningdek, jurnalistlar po‘pisa, ta’qib va zo‘ravonliklarga uchramoqda.
Shu nuqtai nazardan, YUNESKO tomonidan dunyoning o‘nlab mamlakatlarida jurnalistlarni huquqiy himoya qilish bo‘yicha treninglar o‘tkazilayotir. Bu borada bir qancha xalqaro tashkilotlar, jumladan, Xalqaro prokurorlar assotsiatsiyasi bilan hamkorlikda ish olib borilmoqda.
Shunga qaramay, bu galgi xalqaro sana bir qadar tashvish va xavotirlar bilan kutib olinmoqda, nazarimizda. Zero, «Chegara bilmas muxbirlar» (RSF) xalqaro tashkiloti e’lon qilgan yangi hisobotga ko‘ra, dunyoda matbuot erkinligi surunkali ravishda yomonlashib bormoqda va bu tendensiya xalqaro hamjamiyat uchun jiddiy xavf sifatida baholanmoqda.
–  Ushbu hisobotning ma’no-mazmunini qisqacha sharhlab bersangiz.
– Joriy yilda, RSF hisobotiga qaraganda, dunyoda matbuot erkinligi so‘nggi 25 yildagi eng yomon holatga tushgan. Indeks mualliflari ma’lum qilishicha, mamlakatlarning o‘rtacha reytingi tarixiy minimumga yaqinlashgan.
Hisobotda ta’kidlanishicha, dunyo mamlakatlarining 52,2 foizida vaziyat «murakkab» yoki «juda murakkab» deb baholangan. Tashkilot jurnalistlarga nisbatan jinoiy ta’qiblar, milliy xavfsizlik qonunlarining suiiste’mol qilinishi, sud orqali bosim o‘tkazish va jurnalistik tekshiruvlarga to‘siqlar kuchayib borayotganini qayd etgan.
Hisobotga ko‘ra, jurnalistlar uchun eng xavfli hududlar sifatida Sharqiy Yevropa va Yaqin Sharq ko‘rsatilgan. Shu bilan birga, G‘azo sektorida 2023-yil oktabridan beri 220 dan ortiq jurnalist halok bo‘lgani qayd etilgan. Ulardan kamida 70 nafari o‘z kasbiy faoliyatini bajarayotgan paytda o‘ldirilgani aytilmoqda.
Hisobotda huquqiy muhitning yomonlashgani alohida qayd etilgan. Bu ko‘rsatkich 60 foizdan ortiq mamlakatda pasaygan.
– Hisobotda O‘zbekiston haqida qanday ma’lumotlar bor?
– RSF xalqaro tashkiloti hisobotida O‘zbekistondagi matbuot erkinligi bilan bog‘liq vaziyatga 100 balldan 35,24 ball berilgan bo‘lib, bu – o‘tgan yilgidan biroz kamroq ko‘rsatkich. Ayni chog‘da, O‘zbekiston yangi reytingda o‘rnini bir pog‘onaga yaxshilagan va 147-o‘rinni egallagan.
Boshqacha aytganda, mazkur reytingda AQSH 64-o‘ringa tushib, so‘nggi yilda 7 pozitsiyaga pasaygan va Rossiyaning bu boradagi ko‘rsatkichlari so‘nggi bir yilda yana pasayib, 172-o‘ringa tushgan bir sharoitda O‘zbekiston bir pog‘onaga ko‘tarilgan.
– Buning zamirida qanday omillar mujassam, deb o‘ylaysiz?
– Avvalo, o‘zingiz guvoh bo‘lib turganingizdek, dunyoda, shu jumladan, O‘zbekistonda matbuot erkinligi holati bilan bog‘liq yuqoridagi kabi tanqidiy-tahliliy ma’lumotlar mamlakatimiz ommaviy axborot vositalarida ochiq e’lon qilinmoqda. Qolaversa, ayni mavzu jamoatchilik tomonidan emin-erkin muhokama etilmoqda.
Yana bir muhim omil shuki, mamlakatimiz hayotining barcha sohalari qatori matbuot erkinligini ta’minlash borasida ham izchil va qamrovdor islohotlar amalga oshirilmoqda. Bu jarayonda Jahon matbuot erkinligi kunini belgilashga asos bo‘lgan Vindxuk deklaratsiyasi qoidalariga ham tayanilayotgani tabiiydir.
Vindxuk deklaratsiyasining 1-bandida qayd etilishicha, “Inson huquqlari umumjahon deklaratsiyasining 19-moddasiga muvofiq mustaqil, plyuralistik va erkin matbuotni ta’sis etish, qo‘llab-quvvatlash va kuchaytirish millat demokratiyasini va iqtisodiy taraqqiyotini rivojlantirish hamda rag‘batlantirishda alohida ahamiyat kasb etadi”.
Bizning bu boradagi yondashuvimiz ham aynan shunday. Ya’ni, so‘z va matbuot erkinligi – Yangi O‘zbekiston siyosatining ustuvor yo‘nalishidir.
Prezident Shavkat Mirziyoyev ta’kidlaganidek, “Achchiq va tanqidiy materiallar joylardagi ko‘plab amaldorlarga yoqmasligi, ularning tinchini va halovatini buzayotgani ham bor gap. Lekin oshkoralik va so‘z erkinligi bu – davr talabi, bu – O‘zbekistondagi islohotlarning talabi”.
– Vindxuk deklaratsiyasining 2-bandidagi: “Mustaqil matbuot, deganda – biz davlatdan, siyosiy va iqtisodiy nazoratdan, gazetalar, jurnallar va davriy nashrlar ishlab chiqarish va tarqatish uchun zarur materiallar hamda infratuzilmalar ustidan nazorat o‘rnatilishidan mustaqil bo‘lgan matbuotni tushunamiz”, degan norma mamlakatimiz hayotida qanday tatbiq etilmoqda?
– Bu haqda so‘z borganda, avvalambor, Vindxuk deklaratsiyasida tilga olingan Inson huquqlari umumjahon deklaratsiyasining qoidalari O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi va qonunlarida to‘la o‘z aksini topganini ta’kidlash lozim.
Keyingi davrda mamlakatimizda so‘z erkinligini ta’minlash, ommaviy axborot vositalarini har tomonlama rivojlantirish, jurnalist va blogerlarning erkin faoliyat yuritishi uchun huquqiy asoslar yanada kuchaytirildi.
Konstitutsiyada uchta yo‘nalishda: birinchidan,  axborotni izlash, olish va tarqatish erkinligini kengaytirish; ikkinchidan, ommaviy axborot vositalari erkinligini yanada mustahkamlash; uchinchidan, ommaviy axborot vositalariga fuqarolik jamiyatining asosiy institutlaridan biri sifatida konstitutsiyaviy maqom taqdim etilishi timsolida so‘z erkinligi har tomonlama kafolatlandi.
Endilikda yangi tahrirdagi Konstitutsiyaning 33-moddasiga muvofiq: “Har kim fikrlash, so‘z va e’tiqod erkinligi huquqiga ega. Har kim istalgan axborotni izlash, olish va tarqatish huquqiga ega.
Davlat Internet jahon axborot tarmog‘idan foydalanishni ta’minlash uchun shart-sharoitlar yaratadi.
Axborotni izlash, olish va tarqatishga bo‘lgan huquqni  cheklashga faqat qonunga muvofiq hamda faqat konstitutsiyaviy tuzumni, aholining sog‘lig‘ini, ijtimoiy axloqni, boshqa shaxslarning huquq va erkinliklarini himoya qilish, jamoat xavfsizligini hamda jamoat tartibini ta’minlash, shuningdek davlat sirlari yoki qonun bilan qo‘riqlanadigan boshqa sir oshkor  etilishining oldini olish maqsadida zarur bo‘lgan doirada yo‘l qo‘yiladi”.
E’tibor bering: yangi normalar bilan har bir shaxsning Internet jahon axborot tarmog‘iga kirish va undan erkin foydalanish huquqi e’tirof etilgan. Mazkur huquqning ta’minlanishi uchun bevosita davlatning o‘zi shart-sharoitlar yaratishi aniq belgilandi.
Binobarin, Internet nafaqat aloqa vositasi, balki virtual muhitga ham aylanib borayotgan, ko‘plab tushuncha va xizmatlar “real” zamindan jadal tarzda “virtual” hayotga ko‘chayotgan bugungi davr ayni shunday ilg‘or yondashuvni taqozo etmoqda. Hozirgi kunda Internetni taqiqlash va cheklash nafaqat noto‘g‘ri, balki mantiqsiz hamdir.
Nega deganda, bugun odamlar ishini, o‘qishini, hobbilarini, turli tovar va xizmatlar logistikasini, qolaversa, davlat xizmatlarini ham Internetga ko‘chiryapti. Bu, o‘z navbatida, Konstitutsiya va qonunlarni zamonga hamnafas tarzda o‘zgartirishni talab qilmoqda.
– Ommaviy axborot vositalarining huquq va erkinliklari kafolatlari qanday ta’minlanmoqda?
– Asosiy qonunda ommaviy axborot vositalari faoliyatining erkinligi, ularning axborotni izlash, olish, undan foydalanish va uni tarqatishga bo‘lgan huquqlari qat’iy kafolatlangan.
Konstitutsiyaning “Ommaviy axborot vositalari” deb nomlangan XV bobidagi ikkita moddada ommaviy axborot vositalari faoliyati erkinligi davlat tomonidan kafolatlangan. Xususan, 81-moddaga ko‘ra:  “Ommaviy axborot vositalari erkindir va qonunga muvofiq  ish olib boradilar. Davlat ommaviy axborot vositalari faoliyatining erkinligini, ularning axborotni izlash, olish, undan foydalanish  va uni tarqatishga bo‘lgan huquqlari amalga oshirilishini kafolatlaydi. Ommaviy axborot vositalari o‘zi taqdim etadigan  axborotning ishonchliligi uchun javobgardir”.
Ayni shu konstitutsiyaviy normalardan ko‘zlangan maqsad – ommaviy axborot vositalari uchun eng qulay shart-sharoitlar yaratishga, davlat va jamiyat o‘rtasida amaliy muloqotni yo‘lga qo‘yishga qaratilgan konstitutsiyaviy asoslarni shakllantirishdir.
O‘z navbatida, yangi tahrirdagi Konstitutsiyaning 82-moddasiga ko‘ra, senzuraga yo‘l qo‘yilmaydi. Ommaviy  axborot vositalarining  faoliyatiga  to‘sqinlik qilish yoki aralashish qonunga muvofiq javobgarlikka sabab bo‘ladi.
Senzuraning taqiqlanishiga oid norma Konstitutsiyada oldin ham bor edi. Ayni chog‘da, keyingi norma muhim yangilik bo‘lib,  ommaviy axborot  vositalarining samarali faoliyat yuritishi uchun ta’sirchan huquqiy asos vazifasini o‘taydi.
Bu normalar ommaviy axborot  vositalari va jurnalistlarning emin-erkin, turli ma’muriy bosimlardan qo‘rqmasdan faoliyat yuritishini ta’minlaydi hamda jamiyatda ochiqlik va oshkoralik muhitining rivojlanishiga sharoit yaratadi.
Muxtasar aytganda, Yangi O‘zbekistonda oshkoralik va so‘z erkinligi – davr talabidir. Binobarin, Vindxuk deklaratsiyasining 5-bandida qayd etilganidek, “Demokratiyaga va axborot hamda fikrni ifodalash erkinligiga dunyo miqyosida intilish insoniyat orzu-niyatlarining ijobati yo‘lida muhim ulush hisoblanadi”.

3 мая – Всемирный день свободы печати
О создании этой международной даты, ее сути и значении рассказал заслуженный журналист Республики Узбекистан Гулом Мирзо.
– 3 мая 1991 года в Намибии была принята Виндхукская декларация о содействии развитию независимой и плюралистической африканской прессы, – говорит Г. Мирзо. – Изложенные в документе требования по обеспечению свободы печати послужили толчком к учреждению этой международной даты.
Основная цель ее провозглашения заключается в продвижении принципов свободы информации, оценке состояния свободы получения и распространения информации во всех регионах мира, предотвращении посягательств на свободу и независимость журналистов, почтении памяти журналистов, погибших при исполнении профессионального долга, и поддержке их семей.
Эта дата напоминает о том, что каждый человек имеет право получать из средств массовой информации только достоверные сведения. ЮНЕСКО вручает награду лицам, внесшим наибольший вклад в развитие свободной печати. Почетная награда может быть вручена как журналистам, так и их почитателям.
Следовательно, 3 мая – это праздник всех, кто небезразличен к судьбе печати, хочет получать только надежную информацию и ценит труд людей, доносящих правду до общественности.
–     В чем кроется суть и значение свободы печати?
– Свобода печати является краеугольным камнем демократии и справедливости, однако в настоящее время во всем мире она сталкивается с различными посягательствами. Вследствие распространения дезинформации и языка ненависти исчезают границы между фактами и вымыслом, наукой и теориями заговора (конспирологией). Важно и то, что журналисты подвергаются угрозам, преследованиям и насилию.
ЮНЕСКО проводит в десятках стран мира тренинги по юридической защите журналистов. В этом направлении ведется работа в сотрудничестве с рядом международных организаций, в том числе Международной ассоциацией прокуроров.
Однако, по нашему мнению, в этом году международная дата встречается с некоторой тревогой и опасениями. Согласно новому отчету, опубликованному международной организацией «Репортеры без границ» (RSF), ситуация со свободой печати в мире ухудшается, и эта тенденция оценивается международным сообществом как серьезная угроза.
–  Прокомментируйте, пожалуйста, содержание этого отчета.
– В текущем году, согласно отчету RSF, свобода печати в мире демонстрирует худшее состояние за последние 25 лет. По данным авторов индекса, средний рейтинг стран приблизился к историческому минимуму.
В отчете подчеркивается, что в 52,2 процента стран ситуация оценивается как «сложная» или «очень сложная».   Организация отметила усиление уголовного преследования в отношении журналистов, злоупотребления законами о национальной безопасности, давления через суды и воспрепятствования журналистским расследованиям.
Согласно отчету, наиболее опасными регионами для журналистов являются Восточная Европа и Ближний Восток. В секторе Газа с октября 2023 года погибло более 220 журналистов, как минимум 70 из них были убиты во время исполнения своих профессиональных обязанностей.
В отчете особо отмечено ухудшение правовой среды. Этот показатель снизился более чем в 60 процентах стран.
– Какие сведения об Узбекистане приводятся в отчете?
– Ситуация со свободой печати в нашей стране оценена в 35,24 балла из 100. Этот показатель ниже прошлогоднего, однако в общем списке страна поднялась на одну ступень и заняла 147-е место.
Такая ситуация сложилась на фоне того, что во многих государствах условия для работы прессы ухудшились еще сильнее. Например, США опустились на 64-е место, а Россия заняла 172-е.
– С чем связано изменение позиции Узбекистана в рейтинге?
– Прежде всего, как вы сами видите, критические и аналитические данные о состоянии свободы печати в мире и Узбекистане открыто публикуются в отечественных средствах массовой информации. Кроме того, эту тему свободно обсуждает общественность.
Еще один важный фактор заключается в том, что наряду со всеми сферами жизни нашей страны последовательные и всесторонние реформы осуществляются и в области обеспечения свободы печати. В этом процессе естественной опорой служат положения Виндхукской декларации, которая стала основой для установления Всемирного дня свободы печати.
В первом пункте декларации указано, что в соответствии со статьей 19 Всеобщей декларации прав человека создание, поддержка и поощрение независимой, плюралистической и свободной прессы существенно необходимы для развития и сохранения демократии в каждой стране и экономического развития.
Наш подход именно такой. Свобода слова и печати выступает приоритетным направлением политики Нового Узбекистана.
Президент Шавкат Мирзиёев отмечает, что острые и критические материалы не нравятся многим чиновникам на местах, нарушают их спокойное и беззаботное существование. Но гласность и свобода слова – это требование времени, необходимое условие проводимых в Узбекистане реформ.
– Как в нашей стране обеспечивается независимость прессы от государственного и экономического контроля в соответствии со вторым пунктом Виндхукской декларацией?
– Прежде всего следует отметить, что положения Всеобщей декларации прав человека, упомянутые в Виндхукской декларации, нашли полное отражение в Конституции и законах Республики Узбекистан.
В последнее время в нашей стране еще более укрепились правовые основы обеспечения свободы слова, развития средств массовой информации и поддержки свободной деятельности журналистов и блогеров.
Конституция всесторонне гарантирует свободу слова в трех направлениях: расширение свободы поиска, получения и распространения информации; укрепление свободы средств массовой информации; предоставление прессе конституционного статуса как одного из основных институтов гражданского общества.
Статья 33 обновленной Конституции гласит, что каждый имеет право на свободу мысли, слова и убеждений. Каждый имеет право искать, получать и распространять любую информацию. Ограничение права на поиск, получение и распространение информации допускается только в соответствии с законом и лишь в той мере, в какой это необходимо в целях защиты конституционного строя, здоровья населения, общественной нравственности, прав и свобод других лиц, обеспечения общественной безопасности и общественного порядка, а также предотвращения разглашения государственных секретов или иной охраняемой законом тайны.
Обратите внимание: новые нормы признают право каждого лица на доступ и свободное пользование интернетом. Четко определено, что само государство создает условия для обеспечения этого права.
Интернет становится не только средством связи, но и виртуальной средой, где многие понятия и услуги стремительно переходят из реальности в цифровое пространство, и это требует именно такого передового подхода. В настоящее время запрет и ограничение пользования интернетом не только ошибочны, но и бессмысленны.
Сегодня люди переводят в онлайн-формат работу, учебу, хобби, логистику различных товаров и услуг, а также государственные услуги. А это, в свою очередь, требует изменения Конституции и законов.
– Как обеспечиваются гарантии прав и свобод средств массовой информации?
– Основной Закон строго гарантирует свободу деятельности средств массовой информации, их права на поиск, получение, использование и распространение информации.
В двух статьях главы XV Конституции «Средства массовой информации» государство гарантирует свободу деятельности СМИ. В частности, согласно статье 81 средства массовой информации свободны и действуют в соответствии с законом. Государство гарантирует свободу деятельности средств массовой информации, реализацию ими права на поиск, получение, использование и распространение информации. Средства массовой информации несут ответственность за достоверность предоставляемой ими информации.
Цель данных конституционных норм заключается в формировании базы, направленной на обеспечение благоприятных условий для средств массовой информации и налаживание практического диалога между государством и обществом.
В соответствии со статьей 82 Конституции цензура не допускается. Воспрепятствование деятельности или вмешательство в деятельность средств массовой информации влечет ответственность в соответствии с законом.
Норма о запрете цензуры присутствовала в Конституции и прежде. Обновленное положение является важным новшеством и создает эффективную правовую базу для успешной деятельности средств массовой информации.
Указанные статьи гарантируют свободную деятельность средств массовой информации и журналистов без страха перед административным давлением, а также создают условия, способствующие развитию атмосферы открытости и гласности в обществе.
В Новом Узбекистане гласность и свобода слова – требование времени. Как отмечается в пятом пункте Виндхукской декларации, наблюдающееся во всем мире движение в сторону демократии и свободы информации и выражения мнений представляет собой исключительно важный вклад в реализацию чаяний человека.