Inson huquqlari sohasidagi global boshqaruvga bag‘ishlangan Pekin forumida O‘zbekiston tajribasi taqdim etildi
11–12-iyun kunlari Pekin shahrida Inson huquqlari sohasidagi global boshqaruv – 2026 forumi (2026 Forum on Global Human Rights Governance) bo‘lib o‘tdi. Tadbir “Hamjihatlikdagi taraqqiyot, umumiy inson huquqlari: Rivojlanish huquqi to‘g‘risidagi deklaratsiya qabul qilinganining 40-yilligi va inson huquqlari sohasidagi global boshqaruvning yangi istiqboli” mavzusiga bag‘ishlandi.
Forum ishida Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi direktorining o‘rinbosari Dilnoza Muratova ishtirok etdi.
Forum inson huquqlarini himoya qilish xalqaro tizimini rivojlantirishning dolzarb masalalarini muhokama qilish uchun eng yirik xalqaro maydonlardan biriga aylandi. Uning ishida dunyoning 100 dan ortiq mamlakatidan davlat organlari, ilmiy-ekspert hamjamiyati va inson huquqlari bo‘yicha milliy institutlar vakillari, shuningdek, Birlashgan Millatlar Tashkiloti va boshqa xalqaro tashkilotlar vakillari – jami 400 dan ziyod ishtirokchi qatnashdi.
Inson huquqlari sohasidagi global boshqaruv forumi Xitoy Xalq Respublikasi Davlat kengashining Matbuot idorasi va XXR Tashqi ishlar vazirligi, Inson huquqlarini o‘rganish bo‘yicha Xitoy jamiyati hamda Xitoyning Inson huquqlarini rivojlantirish jamg‘armasi tomonidan tashkil etildi.
D. Muratova yalpi majlisda so‘zga chiqar ekan, Rivojlanish huquqi to‘g‘risidagi deklaratsiya qabul qilinganidan qirq yil o‘tib, davlatlar va xalqlarning ushbu huquqni amalga oshirish uchun zarur bo‘lgan imkoniyatlardan teng foydalanishini ta’minlash xalqaro hamjamiyatning asosiy vazifasiga aylanib borayotganini qayd etdi.
O‘zbekistonda ijtimoiy davlat tamoyillariga asoslangan islohotlarga, inson kapitalini rivojlantirishga, ta’lim olish imkoniyatlarini kengaytirishga va aholini ijtimoiy himoya qilishga alohida e’tibor qaratilayotgani ta’kidlandi. Qayd etilganidek, “O‘zbekiston – 2030” strategiyasiga muvofiq, mamlakatda insonga, ta’lim va bilimga sarmoya kiritish barqaror rivojlanish hamda fuqarolar hayoti sifatini oshirishning eng muhim sharti sifatida qaralmoqda.
Milliy markaz vakili tomonidan, shuningdek, O‘zbekistonning ijtimoiy davlat tamoyillarini amalga oshirish, inson kapitalini rivojlantirish, inson huquqlari sohasidagi ta’limni ilgari surish va barqaror rivojlanish uchun imkoniyatlarni mustahkamlash borasidagi tajribasi taqdim etildi.
D. Muratova forum ishtirokchilarini joriy yilning sentyabr oyida bo‘lib o‘tadigan Inson huquqlari bo‘yicha beshinchi Samarqand forumida ishtirok etishga taklif qildi.
BMT Rivojlanish huquqi to‘g‘risidagi deklaratsiyasi qabul qilinganining 40-yilligiga bag‘ishlangan ushbu forumda asosiy e’tibor raqamli transformatsiya, iqlim o‘zgarishi va global ijtimoiy-iqtisodiy muammolar sharoitida rivojlanish huquqini ta’minlashga doir zamonaviy yondashuvlarni ishlab chiqishga qaratildi.
Forum ishtirokchilari tomonidan Xitoyning mamlakatni modernizatsiya qilish jarayonida inson huquqlarini himoya qilish sohasidagi sezilarli yutuqlari qayd etildi. Inson huquqlarini ilgari surish va insoniyatning yagona taqdiri hamjamiyatini shakllantirish uchun xalqaro hamkorlikni mustahkamlash muhim ekani ta’kidlandi.
Forum doirasida Xitoyning 2026–2030-yillarga mo‘ljallangan Inson huquqlari bo‘yicha milliy harakatlar rejasi ham taqdim etildi. Ushbu hujjatda kelgusi besh yil uchun mazkur sohadagi davlat siyosatining asosiy yo‘nalishlari belgilab berilgan.
Dastur doirasida Forum o‘z ishini beshta mavzuli sho‘balarda davom ettirdi. Bunda global boshqaruv va inson huquqlari, sun’iy intellekt davrida rivojlanish huquqini ro‘yobga chiqarish, modernizatsiya va insonning har tomonlama kamol topishi hamda xalqaro inson huquqlari kun tartibidagi boshqa dolzarb masalalar muhokama qilindi.
Forum yakunida zamonaviy texnologiyalar, iqlim va ijtimoiy-iqtisodiy sohalar bilan bog‘liq turli tahdidlar sharoitida xalqaro hamkorlikni yanada mustahkamlash zarurligiga yana bir bor e’tibor qaratildi. Ishtirokchilar rivojlanish huquqini ilgari surish hamda inson huquqlari sohasidagi global boshqaruv tizimini takomillashtirish muhimligini tasdiqladilar.

Опыт Узбекистана представлен на Форуме по глобальному управлению в области прав человека в Пекине
11–12 июня 2026 года в Пекине состоялся Форум по глобальному управлению в области прав человека (2026 Forum on Global Human Rights Governance), участниками которого стали представители более 100 стран мира.
В работе форума приняла участие заместитель директора Национального центра Республики Узбекистан по правам человека Дилноза Муратова.
Форум стал одной из крупнейших международных площадок для обсуждения актуальных вопросов развития международной системы защиты прав человека. Он был посвящен теме «Совместное развитие, общие права человека: 40-летие принятия Декларации о праве на развитие и новое видение глобального управления в области прав человека».
Участниками форума стали более 400 представителей государственных органов, международных организаций, научно-экспертного сообщества и национальных правозащитных институтов, а также представители ООН.
Организаторами форума выступили Пресс-канцелярия Государственного совета Китайской Народной Республики и Министерство иностранных дел КНР, Китайское общество по изучению прав человека и Китайский фонд развития прав человека.
Выступая на пленарной сессии Дилноза Муратова отметила, что спустя сорок лет после принятия Декларации о праве на развитие, ключевой задачей международного сообщества становится обеспечение равного доступа государств и народов к возможностям, необходимым для реализации этого права.
Особое внимание в выступлении было уделено проводимым в Узбекистане реформам, основанным на принципах социального государства, по развитию человеческого капитала, расширению доступа к образованию и социальной защите населения. Было отмечено, что в соответствии со Стратегией «Узбекистан – 2030», инвестиции в человека, образование и знания рассматриваются как важнейшее условие устойчивого развития и повышения качества жизни граждан.
В ходе выступления также был представлен опыт Узбекистана по реализации принципов социального государства, развитию человеческого капитала, продвижению образования в области прав человека и укреплению возможностей для устойчивого развития.
Д. Муратова пригласила участников форума принять участие в Пятом Самаркандском форуме по правам человека, который состоится в сентябре текущего года.
Форум по глобальному управлению в области прав человека был направлен на выработку современных подходов к обеспечению права на развитие в условиях цифровой трансформации, климатических изменений и глобальных социально-экономических вызовов.
Участники отметили значительный прогресс Китая в сфере защиты прав человека в процессе модернизации страны, а также подчеркнули важность укрепления международного сотрудничества для продвижения прав человека и формирования сообщества единой судьбы человечества.
В рамках форума был также представлен Национальный план действий Китая в области прав человека на 2026–2030 годы, определяющий основные направления государственной политики в данной сфере на предстоящие пять лет.
Программа форума включала пять тематических секций, посвященных вопросам глобального управления и прав человека, реализации права на развитие в эпоху искусственного интеллекта, модернизации и всестороннему развитию человека, а также другим актуальным вопросам международной правозащитной повестки.
По итогам форума его участники подтвердили важность дальнейшего укрепления международного сотрудничества, продвижения права на развитие и совершенствования глобальной системы управления в области прав человека в условиях современных технологических, климатических и социально-экономических вызовов.