O‘zbekiston delegatsiyasi Yaponiya Xalqaro aloqalar institutida uchrashuv o‘tkazdi
TOKIO, 7-iyul. /“Dunyo” AA/. O‘zbekiston tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari Furqat Sidiqov boshchiligidagi delegatsiya Yaponiyaga safari doirasida bugun Yaponiya Xalqaro aloqalar instituti (JIIA) bosh direktori Tomoko Ichikava bilan uchrashuv o‘tkazdi, deb xabar qilmoqda “Dunyo” AA muxbiri.
O‘zbekiston Prezidenti Administratsiyasi, Adliya vazirligi, Barqaror rivojlanish markazi, Inson huquqlari bo‘yicha milliy markaz, “Yuksalish” umummilliy harakati vakillaridan iborat delegatsiyaning Kunchiqar mamlakatga tashrifidan ko‘zlangan maqsad Yaponiya rasmiy idora va tahliliy markazlari vakillarini O‘zbekistondagi konstitutsiyaviy islohotlarning mazmun–mohiyati va ahamiyati, ularning mamlakatda amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli demokratik o‘zgarishlarni yana-da chuqurlashtirishdagi o‘rni haqida xabardor qilishdan iborat.
Uchrashuvda Yaponiya vakillariga O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli o‘zgarishlar hamda konstitutsiyaviy islohotlar haqida batafsil maʼlumot berildi. Xususan, konstitutsiyaviy islohotlarning mazmun-mohiyati va ahamiyati bilan tanishtirildi.
Yapon tomoni, o‘z navbatida, O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan izchil islohotlar va keng ko‘lamli o‘zgarishlarni, xususan, inson huquqlarini taʼminlash, gender tengligi yo‘nalishidagi say-harakatlarni yuqori baholab, ushbu jarayonga qiziqish katta ekanini taʼkidladi.
Shuningdek, uchrashuvda tomonlar mintaqaviy va xalqaro hamkorlik, jumladan, O‘zbekiston tahliliy markazlari va JIIA o‘rtasidagi aloqalarni rivojlantirish masalalari bo‘yicha ham fikr almashdi.

Делегация Узбекистана провела встречу в Японском институте международных отношений
ТОКИО, 7 июля. /ИА «Дунё»/. Делегация Узбекистана во главе с заместителем министра иностранных дел Фуркатом Сидиковым сегодня провела встречу с генеральным директором Японского института международных отношений (JIIA) Томоко Ичикавой, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
Целью визита в Японию делегации, состоящей из представителей Администрации Президента Узбекистана, Министерства юстиции, Центра устойчивого развития, Национального центра по правам человека, Общенационального движения «Юксалиш», является информирование представителей официальных структур и аналитических центров о сути и значении конституционной реформы в Узбекистане, ее роли в дальнейшем углублении демократических преобразований.
На встрече представители Японии были подробно проинформированы о масштабных изменениях, проводимых в Узбекистане, а также конституционных реформах. В частности, они был ознакомлены с сутью и значением конституционных реформ.
Японская сторона, в свою очередь, высоко оценив проводимые в Узбекистане последовательные реформы и масштабные изменения, в частности, усилия по обеспечению прав человека и гендерного равенства, подчеркнула большой интерес к этому процессу.
На встрече стороны также обменялись мнениями о региональном и международном сотрудничестве, в том числе о развитии отношений между аналитическими центрами Узбекистана и JIIA.