Xorijlik delegatsiya a’zolari Konstitutsiyaviy komissiya faoliyati bilan yaqindan tanishdi
2022 yil 20 iyul kuni Yevropada xavfsizlik va hamkorlik tashkilotining Demokratik institutlar va inson huquqlari bo‘yicha byurosi (EXHT/DIIHB) Ehtiyojlarni baholash missiyasi delegatsiyasi Vladimir Misev boshchiligida Oliy Majlis Qonununchilik palatasiga tashrif buyurdi.
Delegatsiya a’zolari Oliy Majlis Qonunchilik palatasi Spikerining birinchi o‘rinbosari, Konstitutsiyaviy komissiyaning raisi Akmal Saidov bilan uchrashdi.
Unda Konstitutsiyaviy komissiya a’zolari, Konstitutsiyaviy qonun loyihasiga mas’ul bo‘lgan qo‘mitalar — Korrupsiyaga qarshi kurashish va sud huquq masalalari qo‘mitasi raisi J.Shirinov, Demokratik institutlar, nodavlat tashkilotlar va fuqarolarning o‘zini o‘zi boshqarish organlari qo‘mitasi raisi Sh.Bafaev hamda mazkur qo‘mita raisi o‘rinbosari
I.Qudratovlar ishtirok etdi.
Muloqot avvalida mehmonlarga A.Saidov Konstitutsiyaviy islohotlar yuzasidan atroflicha ma’lumot berdi.
Jumladan, Yangi O‘zbekistonning taraqqiyot strategiyasida belgilangan keng ko‘lamli vazifalar, xalqparvar davlatni barpo etish, inson huquq va manfaatlari, qadr-qimmatini yanada samarali ta’minlash kabi maqsadlar mamlakatimizdagi tub islohotlarga mos yangi konstitutsiyaviy-huquqiy makonni yaratish zarurati haqida to‘xtalib o‘tildi. Darhaqiqat, o‘tgan davr mobaynida jamiyatimizning siyosiy, iqtisodiy-ijtimoiy va madaniy hayotida tub o‘zgarishlar sodir bo‘ldi. Bunda Bosh qomusimizda “Yangi O‘zbekiston — ijtimoiy davlat” tamoyillarini mustahkamlash, turli islohotlar jarayonida inson manfaatlari bosh mezon bo‘lishini ta’minlash, xususiy mulk daxlsizligi, yerga egalik qilish huquqi, fuqarolik jamiyati institutlarining o‘rnini konstitutsiyaviy darajaga ko‘tarish, davlat hokimiyati asoslarini yanada takomillashtirish dolzarbligi haqida fikr yuritildi.
Mazkur jadal islohotlarni hisobga olib, Qonunchilik palatasidagi O‘zbekiston Liberal-demokratik partiyasi va “Milliy tiklanish” demokratik partiyasi fraksiyalarining qo‘shma majlisida mamlakatimizda konstitutsiyaviy islohotlarni amalga oshirish bo‘yicha tashabbus ilgari surilib, Konstitutsiyaga o‘zgartish va qo‘shimchalar kiritishga oid tashkiliy-huquqiy masalalarni ko‘rib chiqish bo‘yicha Oliy Majlis palatalari Kengashlariga taklif kiritildi.
Ushbu taklif Oliy Majlis palatalari Kengashlarining 2022 yil 20 maydagi qo‘shma yig‘ilishida ko‘rib chiqilib, qo‘llab-quvvatlanib, O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasiga o‘zgartish va qo‘shimchalar kiritish yuzasidan takliflarni shakllantirish va tashkiliy chora-tadbirlarni amalga oshirish bo‘yicha 47 nafardan iborat tarkibda Konstitutsiyaviy komissiya tuzildi.
Ta’kidlanganidek, aholining Konstitutsiyaga o‘zgartish va qo‘shimchalar kiritish bo‘yicha o‘z takliflarini moneliksiz yuborishi uchun barcha qulayliklar yaratildi.
Xususan, aholining konstitutsiyaviy islohotlar jarayonidagi faolligini yanada oshirish maqsadida mobil aloqa kompaniyalari orqali mamlakatimiz fuqarolariga Konstitutsiyaga o‘zgartish va qo‘shimchalar kiritish yuzasidan o‘z takliflarini Konstitutsiyaviy komissiyaning barcha platformalariga yuborish mumkinligi to‘g‘risida 30 milliondan ortiq abonentga 3 marta eslatma tariqasidagi SMS-xabarnomalar yuborildi. Natijada Konstitutsiyaviy qonun loyihasining umumxalq muhokamasi qizg‘in o‘tmoqda. Bugungi kunga qadar 88 mingdan ziyod takliflar kelib tushdi.
Uchrashuvda qayd etilganidek, jamoatchiligimiz konstitutsiyaviy islohotlarni ob’ektiv zarurat sifatida qarab, Konstitutsiyani yangilashdek g‘oyat muhim, strategik vazifani hal etishda faol qatnashib, o‘zining aniq fuqarolik pozitsiyalarini bildirishmoqda. Mazkur jarayonda mamlakat taqdiriga befarq bo‘lmagan turli aholi qatlamlari ishtirok etib, ularning barchasiga minnatdorlik bildirilmoqda. Bunda ayniqsa, yoshlar faol ishtirok etib, takliflarning 70 foizga yaqini aynan ulardan kelib tushayotgani diqqatga sazovordir.
O‘z navbatida, delegatsiya rahbari V.Misev va delegatsiya a’zosi K.Dashutsinalar berilgan batafsil va tahliliy axborot uchun minnatdorlik bildirib, siyosiy jarayonlar haqidagi savollariga batafsil javob olishdi.
Suhbat samimiy va konstruktiv ruhda o‘tdi.
Delegatsiya a’zolari Konstitutsiyaviy komissiyaning Takliflar bilan ishlash guruhi faoliyati bilan yaqindan tanishdi.
Mehmonlarga aholi o‘z takliflarini Konstitutsiyaviy komissiyaga zamonaviy vositalar — “Meningkonstitutsiyam.uz” elektron platformasi, qisqa raqamli koll-markazi, pochta aloqasi, “Telegram” messenjeridagi maxsus bot orqali yuborish imkoniyati yaratilgani haqida ma’lumotlar berildi.
Bundan tashqari, bosma matbuot nashrlari, televidenie va radio orqali ham takliflar qabul qilinayotgani, joylarda mahalla fuqarolar yig‘inlari hamda xalq deputatlari Kengashlari aholining takliflarini og‘zaki yoki yozma shaklda qabul qilinayotgani xususida ham so‘zlab berildi. Bu kabi aniq maqsadga yo‘naltirilgan o‘ziga xos institutsional mexanizmlarning yaratilgani ishlarni tizimli ravishda olib borish imkonini bermoqda.
Shundan so‘ng, delegatsiya a’zolari Konstitutsiyaviy komissiyaning Matbuot xizmati xodimlari bilan ham uchrashdi. Muloqotlar chog‘ida aholiga konstitutsiyaviy islohotlarga oid o‘zgartish va qo‘shimchalar mazmun-mohiyati haqida tezkor, xolis va to‘liq axborot yetkazish maqsadida OAV, jumladan, televidenie, radio, gazeta va jurnallar hamda internet nashrlari bilan o‘zaro hamkorlik o‘rnatilgani haqida ma’lumotlar berildi.

Члены зарубежной делегации ознакомились с деятельностью Конституционной комиссии
20 июля 2022 года члены делегации миссии по оценке потребностей Бюро по демократическим институтам и правам человека Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (БДИПЧ ОБСЕ) во главе с Владимиром Мисевым посетили Законодательную палату Олий Мажлиса.
Члены делегации встретились с первым заместителем Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса, председателем Конституционной комиссии Акмалем Саидовым.
В ней приняли участие члены Конституционной комиссии, а также комитетов, ответственных за проект Конституционного закона – председатель Комитета по противодействию коррупции и судебно-правовым вопросам Ж. Ширинов, председатель Комитета по демократическим институтам, негосударственным организациям и органов самоуправления граждан Ш. Бафаев и его заместитель И. Кудратов.
В частности, отмечена необходимость создания нового конституционно-правового пространства соответствующих кардинальным реформам в нашей стране, широкомасштабным задачам, определенным в Стратегии развития Нового Узбекистана по созданию народного государства, эффективному обеспечению прав и интересов, чести и достоинства человека. Действительно, за истекший период в политической, экономической, социальной и культурной жизни нашего общества произошли коренные изменения. В связи с этим говорилось о важности закрепления в Основном законе принципов «Новый Узбекистан – социальное государство», «интересы человека превыше всего» в процессе различных реформ, определения неприкосновенности частной собственности, повышения статуса институтов гражданского общества до конституционного уровня, дальнейшего совершенствования основ государственной власти.
Учитывая эти реформы, на совместном заседании фракций Либерально-демократической партии Узбекистана и Демократической партии «Миллий тикланиш» в Законодательной палате была выдвинута инициатива о проведении в нашей стране конституционных реформ и Кенгашам палат Олий Мажлиса внесено предложение по рассмотрению организационно-правовых вопросов по внесению изменений и дополнений в Конституцию.
Это предложение было рассмотрено и принято на совместном заседании Кенгашей палат Олий Мажлиса 20 мая 2022 года, а также в составе 47 человек образована Конституционная комиссия по формированию предложений о внесении изменений и дополнений в Конституцию Республику Узбекистан.
На мероприятии отмечено о создании всех условий для беспрепятственного отправления гражданами своих предложений по внесению изменений и дополнений в Конституцию.
В частности, в целях дальнейшего повышения активности населения в процессе Конституционных реформ более 30 млн абонентам через операторов мобильной связи 3 раза были отправлены смс-оповещения о возможности направить свои предложения по внесению изменений и дополнений в Конституцию по всем платформам Конституционной комиссии. В результате всенародное обсуждение проекта Конституционного закона проводится с большой активностью граждан нашей страны. На сегодняшний день поступило более 88 000 предложений.
Как отмечалось на встрече, общественность рассматривает Конституционные реформы как объективную необходимость, принимает активное участие в решении чрезвычайно важной, стратегической задачи как обновление Конституции, выражает свою четкую гражданскую позицию. В этом процессе участвуют разные слои населения, которым небезразлична судьба страны, всем им выражается отдельная благодарность. Примечательно, что в процессе активно участвует молодежь, около 70% предложений поступило от юношей и девушек.
В свою очередь глава делегации миссии по оценке потребностей Бюро по демократическим институтам и правам человека Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе В. Мисев, а также ее член К. Дашуцина выразили благодарность за предоставленную подробную и аналитическую информацию, они получили подробные ответы на интересующие их вопросы о политическом процессе.
Беседа прошла в теплой, искренней атмосфере и конструктивном духе.
Члены делегации ознакомились с деятельностью группы Конституционной комиссии по работе с предложениями.
Гостям рассказали с помощью каких современных средств граждане направляют свои предложения в Конституционную комиссию — электронную платформу «Meningkonstitutsiyam.uz», короткого номера колл-центра, почтовой связи и специального бота в мессенджере Telegram.
Отмечено, что предложения поступают и через печатные СМИ, телевидение и радио, во время встреч с местным населением, также на местах предложения жителей в устной или письменной форме принимаются сходами граждан и Кенгашами народных депутатов. Создание своеобразных институциональных механизмов, направленных на ​​конкретную цель, служит системному проведению работы в данном направлении.
После этого члены делегации также встретились с сотрудниками Пресс-службы Конституционной комиссии. В ходе беседы отмечено, что для оперативного, беспристрастного и полного информирования населения о сути и значении вносимых поправок и по Конституционным реформам установлено взаимное сотрудничество со средствами массовой информации, в том числе с телевидением, радио, газетами и журналами, а также интернет-изданиями.