O‘zbekiston — Finlyandiya: parlamentlararo aloqalar yanada rivojlanadi
2022 yil 30 noyabr kuni Oliy Majlis Qonunchilik palatasi Spikerining birinchi o‘rinbosari A.Saidov Finlyandiya – Markaziy Osiyo parlamentlararo do‘stlik guruhi rahbari K. Kilyunen boshchiligidagi Finlyandiya parlamenti delegatsiyasi a’zolari bilan uchrashdi.
Muloqotda O‘zbekiston va Finlyandiya parlamentlari o‘rtasidagi hamkorlik aloqalarini rivojlantirish masalalari muhokama qilindi.
Delegatsiya a’zolariga keyingi yillarda yurtimizda amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlar, jumladan, O‘zbekiston Respublikasining tashqi siyosiy va tashqi iqtisodiy faoliyati xususida batafsil ma’lumot berildi. Shuningdek, mamlakatimiz parlamentining qonunchilik faoliyati, norma ijodkorligi, qo‘mita va fraksiyalari ish uslublari hamda parlamentarizm sohasidagi yangiliklar haqida so‘zlab berildi
O‘z navbatida, K. Kilyunen samimiy uchrashuv uchun o‘z minnatdorligini bildirib, Prezident Shavkat Mirziyoev rahbarligida olib borilayotgan keng ko‘lamli islohotlar natijasida O‘zbekiston nafaqat mintaqada, balki jahon maydonida sezilarli darajada yuksalayotganligini yuqori baholadi.
Uchrashuv davomida O‘zbekiston va Finlyandiyaning ta’lim tizimi hamda hamkorlikda amalga oshirilayotgan loyihalar, istiqboldagi rejalar yuzasidan ham o‘zaro fikr almashildi.
Konstruktiv ruhda o‘tgan uchrashuvda tomonlar parlamentlar o‘rtasidagi munosabatlarni mustahkamlashga kelishib oldilar.
Kilyunen boshchiligidagi Finlyandiya parlamenti delegatsiyasi O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Finlyandiya Parlamenti bilan hamkorlik bo‘yicha parlamentlararo guruhi a’zolari bilan ham uchrashdi.
Unda parlamentlararo aloqalar ikki tomonlama munosabatlarning muhim tarkibiy qismi ekanligi ta’kidlanib, ushbu yo‘nalishdagi hamkorlikni izchil davom ettirish va kengaytirish o‘zaro aloqalarni mustahkamlashga xizmat qilishi qayd etildi.
Muloqot yakunida tomonlar ikki mamlakatning nafaqat parlamentlararo, balki boshqa soha va yo‘nalishlarining rivojlanishi borasida o‘zaro fikr almashinuvlari orqali tegishli chora-tadbirlarni amalga oshirishga kelishib oldilar.

Узбекистан — Финляндия: межпарламентское сотрудничество получит еще большее развитие
30 ноября 2022 года состоялась встреча первого заместителя Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса А.Саидова с членами делегации парламента Финляндии во главе с председателем Межпарламентской группы дружбы «Финляндия-Центральная Азия» К. Кильюненом.
В ходе встречи обсуждены вопросы развития сотрудничества между парламентами Узбекистана и Финляндии.
Членам делегации дана подробная информация о широкомасштабных реформах, реализуемых в последние годы во всех сферах жизни, в том числе во внешнеполитической и экономической деятельности Республики Узбекистан. Также говорилось о законотворческой деятельности парламента нашей страны, нормотворчестве, методах работы комитетов и фракций, нововведениях в сфере парламентаризма.
В свою очередь, К. Кильюнен выразил благодарность за искреннюю встречу и высоко оценил проводимые под руководством Президента Шавката Мирзиёева широкомасштабные реформы, в результате которых растет роль Узбекистана не только в регионе, но и на мировой арене.
В ходе встречи состоялся обмен мнениями по совместным проектам между Узбекистаном и Финляндией, в том числе в системе образования, а также планам на перспективу.
В ходе встречи, прошедшей в конструктивном духе, стороны договорились укреплять межпарламентские отношения.
Делегация парламента Финляндии во главе с К.Кильюненом встретилась также и с членами межпарламентской группы Олий Мажлиса Республики Узбекистан по сотрудничеству с парламентом Финляндии.
Подчеркнуто, что межпарламентские отношения являются важной составляющей двусторонних отношений, а последовательное продолжение и расширение сотрудничества в этом направлении послужит укреплению взаимных отношений.
По итогам диалога стороны договорились о реализации соответствующих мер путем взаимного обмена мнениями по развитию не только межпарламентской, но и других сфер и направлений.