Oʻzbekiston xalqiga bayram tabrigi
Avvalo, siz, azizlarni, butun Oʻzbekiston xalqini yurtimizda keng nishonlanayotgan qutlugʻ ayyom – Xalqlar doʻstligi kuni bilan chin qalbimdan samimiy muborakbod etaman.
Hech shubhasiz, ushbu quvonchli bayramda koʻp millatli xalqimizning olijanob intilishlari, amaliy harakatlari bilan jamiyatimizda hukm surayotgan tinchlik va osoyishtalik, millatlar va dinlararo doʻstlik, bagʻrikenglik hamda hamjihatlik bizning eng bebaho boyligimiz ekanini yanada chuqur his etamiz.
Bugungi kunda yurtimizda 130 dan ziyod millat va elat, 16 ta diniy konfessiya vakillari bir oila farzandlari kabi ahil va inoq yashab, mamlakatimiz ravnaqiga munosib hissa qoʻshib kelayotganini barchamiz yuksak qadrlaymiz.
Gʻoyat noyob ijtimoiy hodisa boʻlgan bunday milliy-madaniy xilma-xillik Yangi Oʻzbekistonning har bir fuqarosi, millati, tili va dinidan qatʼi nazar, erkin va farovon yashaydigan insonparvar davlat sifatidagi oʻrni hamda nufuzini oshirishda muhim rol oʻynamoqda.
Keyingi yillarda “Bizning kuchimiz – birlik va hamjihatlikda” degan ezgu gʻoya asosida yurtimizda millatlararo totuvlik va bagʻrikenglikning oʻziga xos ibratli modelini yaratganimiz bilan har qancha faxrlansak arziydi.
Hozirgi vaqtda millatlararo munosabatlar sohasida amalga oshirayotgan islohotlarimiz koʻlami tobora kengayib, sifat va mazmun jihatidan yangi bosqichga koʻtarilmoqda. Bu borada qabul qilingan 10 ta normativ-huquqiy hujjat, jumladan, Millatlararo munosabatlar sohasida davlat siyosati konsepsiyasi faoliyatimiz samarasini oshirishda muhim huquqiy asos boʻlib xizmat qilmoqda.
Keyingi yillarda koʻrkam binolarda faoliyat yuritayotgan 157 ta milliy madaniy markaz va 46 ta doʻstlik jamiyatining moddiy-texnik bazasi mustahkamlandi. Ushbu maskanlarda oʻtkazilayotgan umummilliy bayramlar, doʻstlik kechalari, festival va uchrashuvlar mamlakatimizning madaniy qiyofasini belgilaydigan muhim maʼrifiy tadbirlarga aylanib bormoqda.
Yurtimizdagi taʼlim muassasalarida oʻquv jarayonlari yetti tilda olib borilmoqda, qardosh tillardagi maktablar davlat hisobidan darslik va adabiyotlar bilan taʼminlanmoqda. Teleradiokanallar orqali 12 tilda koʻrsatuv va eshittirishlar efirga uzatilmoqda, 14 tilda gazeta va jurnallar nashr etilmoqda.
Oʻtgan yili Xalqlar doʻstligi kuni arafasida poytaxtimizda ochilgan milliy madaniy markazlarning pavilyoni xalqaro jamoatchilik tomonidan keng eʼtirof etilib, koʻplab xorijlik mehmonlar ham tashrif buyuradigan maskanga aylandi.
Poytaxtimizdagi “Yangi Oʻzbekiston” parki hududida “Bagʻrikenglik bogʻi”, Qoraqalpogʻiston Respublikasi va viloyatlarda etno va sayyohlik qishloqlari tashkil etilgani mazkur yoʻnalishdagi faoliyatni kengaytirishda muhim rol oʻynamoqda.
Turli millatga mansub yurtdoshlarimiz orasida oʻnlab deputat va senatorlar, davlat va jamoat arboblari, taniqli ishlab chiqarish, ilm-fan, madaniyat, sanʼat va sport namoyandalari, biznes vakillari munosib faoliyat koʻrsatayotgani, ularning 2 ming nafarga yaqini Vatanimizning yuksak unvonlari, orden va medallari bilan taqdirlangani mamlakatimizda hukm surayotgan ijtimoiy tenglik, adolat va inklyuzivlikning amaliy namunasi, desak, toʻgʻri boʻladi.
Muhtaram yurtdoshlar!
Bepoyon Markaziy Osiyo mintaqasi xalqlarining qadimdan mushtarak maqsadlar asosida yashab, mehnat qilib, taraqqiyot borasida qanday ulkan natijalarga erishganlari, bunday ezgu anʼanalar keyingi yillarda yanada kuchayib, yangi bosqichga koʻtarilayotganini barchamiz koʻrib turibmiz.
Biz qoʻshni davlatlar bilan doʻstlik, oʻzaro ishonch va hurmatga asoslangan munosabatlarimizni mustahkamlab, strategik sheriklik va ittifoqchilikni yanada rivojlantirmoqdamiz.
Xalqlarimiz oʻrtasida erkin bordi-keldilar, iqtisodiy va madaniy-gumanitar aloqalar kengayib, yangicha maʼno-mazmun bilan boyib borayotgani, bunday hayotbaxsh jarayonlarda Oʻzbekistonning alohida oʻrni va hissasi borligi ayniqsa diqqatga sazovor.
Soʻnggi yillarda sizlar bilan, el-yurtimiz bilan birgalikda xalqlar doʻstligini mustahkamlash yoʻlida erishgan yutuqlarimizni yanada boyitish biz uchun bundan buyon ham bosh vazifa boʻlib qoladi.
Barchamiz yaxshi bilamiz, turli millat vakillarini oʻzaro yaqinlashtirishda sanʼat va madaniyat hamisha maʼnaviy koʻprik vazifasini bajarib kelgan. Har qaysi millatning betakror sanʼatini ayni shu asosda rivojlantirish bu – umumbashariy birlik va ahillikka olib boradigan eng ishonchli yoʻldir.
Shu maqsadda mamlakatimizda turli millat va elat vakillaridan tarkib topadigan professional “Doʻstlik” ansamblini tashkil etishni reja qilganmiz va buning uchun barcha sharoitlarni yaratib beramiz.
Oʻylaymanki, mazkur yangi ijodiy jamoa ana shunday qulay muhitda shakllanib va rivojlanib, mamlakatimiz madaniy hayotida albatta munosib oʻrin egallaydi.
Qadrli doʻstlar!
Hech qachon unutmaylik, xalqlar doʻstligi bu – muqaddas insoniy qadriyat, tinch, erkin va farovon hayot garovidir. Bugungi kunda barchamiz oʻzimiz, oilamiz, farzandlarimizning baxti, jonajon Oʻzbekistonimizning taqdiri va kelajagi uchun yagona xalq, yagona jamiyat boʻlib harakat qilayotgan ekanmiz, yuksak maqsadlarimizga albatta yetamiz.
Siz, azizlarni, butun xalqimizni 30-iyul – Xalqlar doʻstligi kuni bilan yana bir bor chin dildan tabriklayman.
Barchangizga sihat-salomatlik, tinchlik-xotirjamlik, oilaviy baxt, mamlakatimiz ravnaqi yoʻlidagi olijanob faoliyatingizda ulkan zafarlar tilayman.
Oʻzbekistonimiz doimo tinch va barqaror boʻlsin, birgalikdagi fidokorona mehnatimiz bilan yanada gullab-yashnasin!

Праздничное поздравление народу Узбекистана
Искренне, от всего сердца поздравляю вас, весь народ Узбекистана с Днем дружбы народов – замечательным праздником, широко отмечаемым в нашей стране.
В этот радостный день мы еще глубже осознаем, насколько бесценным достоянием являются мир и спокойствие, межнациональное и межконфессиональное согласие, толерантность и сплоченность, царящие в нашем обществе благодаря добрым устремлениям и практическим делам нашего многонационального народа.
Сегодня в республике в дружбе и согласии, единой семьей живут представители более 130 наций и народностей, 16 конфессий, и все мы высоко ценим их достойный вклад в процветание страны.
Такое национальное и культурное многообразие – редкое явление, оно играет важную роль в повышении авторитета Нового Узбекистана как социального государства, в котором каждый гражданин, независимо от нации, языка и религии, живет свободно и благополучно.
В последние годы на основе принципа «Наша сила – в единстве и согласии» мы создали в стране эффективную модель межнациональной дружбы и толерантности и вправе гордиться этим.
Сегодня реформы в сфере межнациональных отношений приобретают все более масштабный характер, выведены на новый уровень и по качеству, и по содержанию. Важной правовой основой этой работы служат 10 принятых нормативно-правовых актов, в том числе Концепция государственной политики в сфере межнациональных отношений.
Мы укрепили материально-техническую базу 157 национальных культурных центров и 46 обществ дружбы. Проводимые здесь общенациональные праздники, вечера дружбы, фестивали и встречи становятся важными событиями, определяющими культурный облик страны.
В образовательных учреждениях Узбекистана учебный процесс организован на семи языках, школы с обучением на языках наших братских народов обеспечиваются учебниками и литературой за счет государства. В эфир выходят теле- и радиопередачи на 12 языках, издаются газеты и журналы на 14 языках.
Открывшийся в столице в прошлом году накануне Дня дружбы народов Павильон национальных культурных центров получил широкое признание международной общественности и стал одним из самых посещаемых зарубежными гостями мест.
На территории столичного комплекса «Янги Узбекистон» создан «Парк толерантности», в Республике Каракалпакстан и областях – этно- и туристические деревни, играющие важную роль в расширении деятельности в этом направлении.
В настоящее время наши соотечественники разных национальностей достойно трудятся во многих сферах, среди них – депутаты и сенаторы, государственные и общественные деятели, известные производственники и бизнесмены, представители науки, культуры, искусства и спорта. Около 2 тысяч из них удостоены высоких наград Родины – почетных званий, орденов и медалей, что является еще одним практическим подтверждением социального равенства, справедливости и инклюзивности в стране.
Все мы видим, каких высоких результатов достигают народы обширного региона Центральной Азии в том числе благодаря тому, что испокон веков живут в дружбе и сплоченности, которые в последние годы становятся еще крепче.
Развивая отношения с соседними государствами на основе взаимопонимания, доверия и уважения, мы еще больше углубляем стратегическое партнерство и союзничество.
Заслуживает внимания, что между нашими странами расширяются возможности свободных взаимных поездок граждан, наполняются новым смыслом и содержанием экономические и культурно-гуманитарные связи, и в этих жизнеутверждающих процессах есть особый вклад Узбекистана.
Дальнейшее укрепление дружбы, приумножение в этой сфере успехов, которых мы достигли в последние годы вместе с вами, вместе с нашим народом, и впредь останется для нас приоритетной задачей.
Как вы хорошо знаете, искусство и культура всегда служили своеобразным духовным мостом, сближающим разные народы. Развитие неповторимого искусства, присущего каждому народу, – самый правильный путь к общечеловеческому единству и сплоченности.
С этой целью мы планируем организовать профессиональный ансамбль «Дустлик», в который войдут живущие в Узбекистане представители разных наций и народностей, и создать для него все условия.
Уверен, что, формируясь и развиваясь именно в такой благоприятной среде, новый творческий коллектив займет достойное место в культурной жизни страны.
Мы никогда не должны забывать, что дружба народов – это священная ценность, гарантия нашей мирной, свободной и благополучной жизни. Сегодня все мы как единый народ, единое общество идем по пути развития ради счастья наших детей, во имя будущего родного Узбекистана и обязательно достигнем своих высоких целей.
Еще раз от всей души поздравляю вас, всех наших соотечественников с Днем дружбы народов – 30 июля.
Желаю всем вам здоровья, мира, благополучия, больших успехов в благих начинаниях во имя прогресса страны.