San’atsevar yoshlar uchun imkoniyatlar kengaytiriladi
Davlatimiz rahbariga tasviriy va amaliy san’at sohasini yanada rivojlantirishga oid qaror loyihasi haqida axborot berildi.
Bu sohalar xalqimiz madaniyatining, yoshlar tarbiyasining ajralmas qismi. Lekin ilgari, o‘nlab yillar davomida rassomlar e’tibordan chetda qolgandi. Shu bois Prezidentimiz Respublika Ma’naviyat va ma’rifat kengashining kengaytirilgan yig‘ilishida bu masalaga to‘xtalib, mutasaddilarga ko‘rsatma bergan edi.
Loyihaga ko‘ra, 2026-2027 yillarda investitsiya dasturi doirasida Badiiy akademiyaning Markaziy ko‘rgazmalar zali va fondi binosini rekonstruksiya qilish, Toshkent fotosuratlar uyida Multimedia markazi tashkil etish rejalashtirilgan.
Eng muhimi, san’atsevar yoshlar uchun imkoniyatlar kengaytiriladi. Jumladan, Badiiy fond hududida zamonaviy galereya hamda 40 ta ijodiy ustaxonadan iborat Yosh rassomlar markazi barpo etiladi, Sharq miniatyura san’ati muzeyida o‘quv-ishlab chiqarish ustaxonasi tashkil qilinadi. Benkov nomidagi rassomlik maktabi ta’mirlanib, 400 o‘rinli qo‘shimcha o‘quv binosi, 200 o‘rinli yotoqxona quriladi.
“Ustoz-shogird” tamoyili asosida yosh qalamkashlarni tarbiyalab kelayotgan tajribali rassomlar qo‘shimcha rag‘batlantirib boriladi. Har yili tanlov asosida eng iste’dodli ijodkorlar xorijiy mamlakatlarga tajriba almashishga yuboriladi.
Kamoliddin Behzod nomidagi Milliy rassomlik va dizayn institutida ta’lim sifatini oshirish choralari ko‘riladi. Bu yerda ilg‘or xorijiy o‘quv reja va dasturlar bosqichma-bosqich joriy etiladi. Professor-o‘qituvchilarning munosib badiiy asarlari ilmiy monografiyaga tenglashtiriladi. Shuningdek, bu institutni bitirgan mutaxassislarga maktablarda tasviriy san’at fanidan dars o‘tishga ruxsat beriladi.
“Yangi O‘zbekiston manzaralari”, “Tarixiy allomalar” va “Zamon qahramonlari” turkumidan ijodiy asarlarni davlat buyurtmasi asosida yaratish tizimi yo‘lga qo‘yiladi.
Prezidentimiz hududlarda ham rassomlar uchun sharoitlarni yaxshilash, yoshlarni tasviriy va amaliy san’atga jalb etish zarurligini ta’kidladi.

Главе государства представлен проект постановления, направленного на дальнейшее развитие изобразительного и прикладного искусства.
Эти сферы являются неотъемлемой частью нашей национальной культуры и воспитания молодежи. Однако на протяжении десятилетий художникам не уделялось должного внимания. Поэтому Президент, отдельно остановившись на этом вопросе в ходе расширенного заседания Республиканского совета по духовности и просвещению, дал указание ответственным лицам.
В разработанном проекте особое внимание будет уделено расширению возможностей для молодых любителей искусства. В частности, на территории Художественного фонда будет построен Центр молодых художников, включающий современную галерею и 40 творческих мастерских. В Музее восточной миниатюры создадут учебно-производственную мастерскую. Здание школы живописи имени Бенькова будет отремонтировано, будут построены новый учебный корпус на 400 мест и общежитие на 200 мест.
Опытные художники, работающие с молодежью по принципу «мастер – ученик», будут дополнительно поощряться. Каждый год на конкурсной основе самые талантливые молодые художники будут направляться за рубеж для обмена опытом.
В Национальном институте живописи и дизайна имени Камолиддина Бехзода будут приняты меры по повышению качества образования. Здесь поэтапно будут внедряться передовые зарубежные учебные программы и курсы. Работы высокого художественного уровня профессорско-преподавательского состава будут приравнены к научным монографиям. Кроме того, выпускникам института будет предоставлено право преподавать изобразительное искусство в школах.
Будет также внедрена система государственной поддержки на создание творческих произведений по сериям «Пейзажи Нового Узбекистана», «Выдающиеся мыслители» и «Герои нашего времени».
Глава государства подчеркнул важность улучшения условий для художников и вовлечения молодежи в изобразительное и прикладное искусство в регионах.