Parlament nazorati, BRM bajarilishini monitoring qilish va baholash
Xususan, 5-sessiya ishtirokchilari parlament nazorati, BRM bajarilishini monitoring qilish va baholash masalasini ko'rib chiqdilar.
Sessiyani O'zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi Mehnat va ijtimoiy masalalar qo'mitasi raisi M.Xodjaeva, elchi, Yevropa Ittifoqining O'zbekistondagi delegatsiyasi rahbari SH.Adrian olib bordi.
Ta'kidlanganidek, O'zbekistonda BRMni amalga oshirish 2017-2021 yillarda milliy Harakatlar strategiyasi doirasida amalga oshirilgan keng ko'lamli islohotlarga to'g'ri keldi.
Milliy BRMni kompleks, tarmoq va mintaqaviy rivojlantirish strategiyalari hamda dasturlariga integratsiyalash bo'yicha ish olib borilmoqda, islohotlar samaradorligi 23 ta global reyting (indeks), shu jumladan global BRM reytingi orqali nazorat qilinmoqda.
O'zbekistonda valyuta va soliq, agrar islohotlar boshlandi, ishbilarmonlik muhitini yaxshilash, tadbirkorlik va rasmiy bandlikni rag'batlantirish, shu jumladan yoshlar va ayollar o'rtasida rag'batlantirish, shuningdek investitsiyalar va innovatsiyalar jalb qilish bo'yicha choralar ko'rildi. Tashqi savdoni bosqichma-bosqich erkinlashtirish va JSTga a'zo bo'lish ustida ish olib borilmoqda. Yoshlar va xotin-qizlar o'rtasida barqaror bandlikni ta'minlash, shuningdek, ijtimoiy himoya tizimi samaradorligini oshirish masalalari dolzarb masala bo'lib qolmoqda.
Barqaror rivojlanish maqsadlarini targ'ib qilishda O'zbekistonda tashkil etilgan BRMni monitoring qilish bo'yicha Parlament komissiyasi, shuningdek, fuqarolik jamiyati, yoshlar va yetakchi milliy nodavlat notijorat tashkilotlari faol ishtirok etmoqda.
Tadbirda quyidagi mavzular ko'rib chiqildi: “BRM bajarilishi ustidan parlament nazoratini amalga oshirish milliy amaliyoti”, “BRM samarali bajarilishini monitoring qilish va baholash vositalari”, “BRMni amalga oshirishda parlament nazorati mexanizmlarini ishlab chiqish”, “BRMga erishishda parlamentning o'zini o'zi baholash usullari: Indoneziya tajribasi”, “Barqaror rivojlanish maqsadlariga erishishda parlament roli – bu jahon amaliyoti”.

Парламентский контроль, мониторинг и оценка за ходом реализации ЦУР
24 июня 2021 года в городе Бухара продолжил свою работу Международный форум «Глобальное межпарламентское сотрудничество в достижении Целей устойчивого развития».
В частности, участники 5-сессии рассмотрели вопрос проведения парламентского контроля, мониторинга и оценку за ходом реализации ЦУР.
Сессию вели председатель Комитета Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан по труду и социальным вопросам М. Ходжаева, посол, глава Делегации Европейского союза в Узбекистане Ш. Адриан.
Отмечено, реализация ЦУР в Узбекистане совпала с масштабными реформами в рамках национальной Стратегии действий на 2017-2021 годы.
Ведется работа по интеграции национальных ЦУР в комплексные, отраслевые и региональные стратегии и программы развития, отслеживается результативность реформ через 23 глобальных рейтинга (индекса), включая глобальный рейтинг ЦУР.
В Узбекистане проведена валютная и налоговая, начата аграрная реформы, приняты меры по улучшению бизнес-климата, стимулирования предпринимательства и формальной занятости, в том числе среди молодежи и женщин, а также по привлечению инвестиций и инноваций. Идет поэтапная либерализация внешней торговли и работа по вступлению в ВТО. Текущими вызовами остаются вопросы обеспечения устойчивой занятости среди молодежи и женщин, а также повышение эффективности системы социальной защиты.
Созданная в Узбекистане Парламентская комиссия по мониторингу ЦУР, а также гражданское общество, молодежь и ведущие национальные ННО активно вовлечены в работу по продвижению Целей устойчивого развития.
На мероприятии рассмотрены следующие темы — «Национальная практика осуществления парламентского контроля над реализацией ЦУР», «Инструменты мониторинга и оценки эффективной реализации ЦУР», «Разработка парламентских контрольных механизмов для реализации ЦУР», «Методы самооценки парламента в достижении ЦУР: Опыт Индонезии», «Роль парламента в достижении Целей устойчивого развития – мировая практика».