Ta’lim tizimini rivojlantirish bo‘yicha takliflar taqdimot qilindi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 8-sentyabr kuni ta’lim tizimini isloh qilish masalalariga oid taqdimot bilan tanishdi.
Mamlakatimizda ta’limning barcha bo‘g‘inlari izchil rivojlantirilmoqda. Yangi ta’lim maskanlari qurilib va zamonaviy jihozlanib, yoshlarning bilim olishiga barcha sharoit yaratilmoqda. O‘quv dasturlari yangilanib, eng ilg‘or tajribalar joriy etilmoqda.
Lekin bu uzluksiz jarayon. Iqtidorli bolalarga ixtisoslashgan bilim berish, yoshlarning qiziqishlarini qo‘llab-quvvatlash, kasbga yo‘naltirish doimiy e’tiborni talab etadi.
Taqdimotda shu boradagi rejalar va ularni amalga oshirish chora-tadbirlari bayon qilindi.
Ma’lumki, ma’naviy-tarbiyaviy ishlar ta’limning bir qismi. Ammo hozirda ta’lim muassasalarida bunday tadbirlarga turlicha yondashilib kelinmoqda. Yoshlarning bo‘sh vaqtini mazmunli o‘tkazish, ularning iqtidori va iste’dodini yuzaga chiqarishda yaxlit tizim yo‘q.
Shu bois, bolalar bog‘chasidan oliy ta’limgacha qamrab olgan yagona milliy g‘oya konsepsiyasi ishlab chiqildi. U ma’naviy-ma’rifiy tadbirlarning namunaviy rejasi bo‘ladi. Natijada bunday ishlar tartibli va saviyali tashkil etilib, o‘quvchilar ortiqcha tadbirlarga jalb etilmaydi.
O‘quvchilarning bo‘sh vaqtini mazmunli o‘tkazish, ularning iqtidori va intilishini yuzaga chiqarish bo‘yicha ham yagona vertikal tizim joriy etiladi. Shu maqsadda “Barkamol avlod” bolalar maktabi, Respublika o‘quvchi-yoshlar markazi hamda “Ëshlik” jismoniy tarbiya va sport jamiyati negizida “Kelajak” markazlari tashkil etiladi. O‘quvchilarning tashabbuslarini qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha maktab maslahatchisi lavozimi joriy qilinadi.
So‘nggi sakkiz yilda bog‘chalarda o‘rinlar soni 2,5 milliontaga ko‘paytirilib, maktabgacha ta’lim qamrovi 78 foizga yetdi. Bu qamrovni oshirish maqsadida har yili 20 ming o‘rin ochish rejalashtirilgan.
Buning uchun yangi ko‘p qavatli uylar qurilishida ulardagi aholi soniga mutanosib maktabgacha ta’lim tashkiloti ham bo‘lishi nazarda tutiladi. Bog‘chalarda ishlayotgan o‘rta maxsus ma’lumotli mutaxassislar uchun dual ta’lim va malaka oshirish tizimi joriy etiladi.
Maktabgacha ta’lim qamrovi 80 foizdan past bo‘lgan tuman va shaharlarda xususiy sektor ishtiroki qo‘llab-quvvatlanadi. Xususan, bog‘cha va maktablarning bo‘sh maydonlarida davlat-xususiy sheriklik asosida maktabgacha ta’lim tashkiloti qurishga ruxsat etiladi. Tadbirkorlarga faoliyatni o‘zgartirmaslik sharti bilan yer uchastkalari bepul beriladi hamda 7-yilgacha bo‘lgan imtiyozli kredit ajratiladi.
2026-2028-yillarda respublikaning 14 ta hududida Bolalarni rivojlantirish innovatsion markazini o‘z ichiga olgan “Yangi avlod” maktabgacha ta’lim tashkilotlari tarmog‘i tashkil etiladi.
Davlatimiz rahbari iqtisodiyot tarmoqlarining hozirgi va kelgusi talabidan kelib chiqib, texnika va muhandislik yo‘nalishlarini rivojlantirish vazifasini qo‘ygan edi. Shunga muvofiq, Ixtisoslashtirilgan ta’lim muassasalari agentligi tizimida 14 ta hududda muhandislik maktablari tashkil etilmoqda. Ushbu maktablarga bolalar imtihon asosida saralab olinadi va Davlat byudjeti hisobidan o‘qitiladi. Ularda “Yangi O‘zbekiston” universiteti va Mirzo Ulug‘bek nomidagi ixtisoslashtirilgan maktab tajribasi asosida muhandislik ta’lim dasturi joriy qilinadi. O‘quv jarayoni 5-yillik dastur asosida STEM modeli bo‘yicha tashkil etiladi.
2026-yildan boshlab, har yili umumta’lim maktablari o‘rtasida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti sovrini uchun “Ilg‘or muhandislik maktabi” milliy tanlovi o‘tkaziladi.
Shuningdek, tabiiy fanlarni o‘qitishni yaxshilash maqsadida barcha hududlarda ixtisoslashtirilgan maktablar tashkil qilinadi. Toshkent shahridagi Abu Ali ibn Sino nomidagi maktab bu yo‘nalishda tayanch maktab sifatida xizmat qiladi.
Toshkent shahrida N.E.Bauman nomidagi Moskva davlat texnika universiteti filiali, “ToshTech” texnika universiteti hamda Olmaliq davlat texnika instituti ochiladi.
Yana bir yangilik o‘qituvchilikka mehr qo‘ygan yoshlarni rag‘batlantirishga qaratilgan. Hozirgi kungacha bu sohada alohida davlat stipendiyasi yo‘q edi.
Shu bois, joriy o‘quv yilidan boshlab, pedagogika yo‘nalishidagi oliy ta’lim muassasalarining talabalari uchun Abdulla Avloniy nomidagi davlat stipendiyasi ta’sis etilmoqda. Stipendiya bakalavriatning 3-4-kurslari uchun bo‘ladi, yoshlarni o‘qish va ilmiy izlanishlarga undaydi.
Yig‘ilishda fan va innovatsiyalar sohasida amalga oshirilishi rejalashtirilgan ishlar taqdimot qilindi.
Oliy ta’limdan keyingi ta’lim tizimida ilmiy darajali kadrlarni tayyorlash tartiblari takomillashtiriladi. Jumladan, doktoranturaga ajratilayotgan kvotalar mamlakatni rivojlantirishning ustuvor yo‘nalishlaridan kelib chiqib belgilanadi.
Fanlar akademiyasining respublikada istiqbolli ilmiy yo‘nalishlarni rivojlantirish, fundamental, amaliy va innovatsion tadqiqotlarni amalga oshirish, ilmiy ishlanma natijalarini amaliyotga tatbiq etishdagi o‘rni kuchaytiriladi.
Davlatimiz rahbari bildirilgan takliflarni ma’qullab, tegishli hujjatlarni imzoladi. Ulardagi vazifalar ijrosini tizimli va sifatli ta’minlash bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.

Представлены предложения по развитию системы образования
Президент Шавкат Мирзиёев 8 сентября ознакомился с презентацией по вопросам реформирования системы образования.
В нашей стране последовательно развиваются все звенья образования. Строятся новые учебные заведения, оснащенные современным оборудованием, создаются условия для получения качественных знаний. Обновляются учебные программы, внедряются передовые методики.
В этом непрерывном процессе особое значение имеют вопросы специализированного образования, поддержки талантов и профессиональной ориентации детей.
На презентации были представлены планы и меры по этим направлениям.
Духовно-воспитательная работа является неотъемлемой частью образования. Однако в разных учреждениях к ней подходят по-разному, а единой системы для организации досуга учащихся, раскрытия их способностей и талантов пока нет.
Поэтому была разработана единая концепция национальной идеи, охватывающая все уровни образования от дошкольного до высшего. Она станет образцом для проведения духовно-просветительских мероприятий. В результате такие работы будут проходить системно и качественно, а учащихся не будут перегружать лишними мероприятиями.
Кроме того, будет создана единая вертикальная система для организации досуга школьников, раскрытия их способностей и устремлений. В этой связи на базе детской школы «Баркамол авлод», Республиканского центра учащейся молодежи и общества физической культуры и спорта «Ёшлик» будут созданы центры «Келажак». В школах появится должность советника по поддержке инициатив учащихся.
За последние восемь лет количество мест в детских садах увеличено на 2,5 миллиона, охват дошкольным образованием достиг 78 процентов. Для дальнейшего расширения планируется ежегодно создавать еще по 20 тысяч мест.
При строительстве новых многоквартирных домов будет учитываться необходимость возведения детских садов в соответствии с численностью жителей. Для специалистов со средним специальным образованием, работающих в детских садах, будут внедрены дуальное обучение и система повышения квалификации.
В районах и городах, где охват дошкольным образованием ниже 80 процентов, будет поддерживаться участие частного сектора. В частности, планируется разрешить строительство детских садов на пустующих площадях школ и детсадов на основе государственно-частного партнерства. Земельные участки предпринимателям будут предоставляться бесплатно с условием сохранения профиля деятельности и льготные кредиты сроком до 7 лет.
В 2026–2028 годах в 14 регионах страны планируется создать сеть дошкольных учреждений «Янги авлод» с инновационными центрами развития детей.
Исходя из текущих и будущих потребностей экономики, Президентом была поставлена задача развивать технические и инженерные направления. В соответствии с этим в системе Агентства специализированных образовательных учреждений в 14 регионах страны создаются инженерные школы. Прием в эти школы будет проводиться на конкурсной основе, обучение – за счет государственного бюджета. В них внедряется программа инженерного образования на основе опыта Университета «Новый Узбекистан» и специализированной школы имени Мирзо Улугбека. Учебный процесс будет организован по пятилетней программе на основе модели STEM.
С 2026 года ежегодно среди общеобразовательных школ будет проводиться национальный конкурс «Лучшая инженерная школа» на приз Президента Республики Узбекистан.
Для улучшения преподавания естественных наук во всех регионах будут созданы специализированные школы. Опорной школой в этом направлении станет ташкентская школа имени Абу Али ибн Сины.
В Ташкенте откроются филиал Московского государственного технического университета имени Н.Э. Баумана, Технический университет «TashTech» и Алмалыкский государственный технический институт.
Еще одна новация направлена на поддержку молодых людей, избравших педагогическую профессию. До настоящего времени в этой сфере не существовало отдельной государственной стипендии.
В связи с этим с текущего учебного года учреждается Государственная стипендия имени Абдуллы Авлони для студентов педагогических вузов. Она будет назначаться студентам 3–4 курсов бакалавриата, стимулируя их к учебе и научным исследованиям.
На совещании также были представлены планы в сфере науки и инноваций.
В системе послевузовского образования будут усовершенствованы механизмы подготовки кадров с учеными степенями. В частности, квоты на докторантуру будут определяться исходя из приоритетных направлений развития страны.
Будет усилена роль Академии наук в развитии перспективных научных направлений, проведении фундаментальных, прикладных и инновационных исследований, а также в практическом внедрении их результатов.
Президент одобрил представленные предложения и подписал соответствующие документы, дав поручения обеспечить системное и качественное выполнение намеченных задач.