O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 7 aprel kuni Parlamentlararo ittifoqning ushbu nufuzli tuzilma raisi Tuliya Ekson va bosh kotibi Martin Chungongdan iborat delegatsiyasini qabul qildi.
Parlamentlararo ittifoqning yuqori darajali vakillari davlatimiz rahbarini Toshkent shahrida tashkilotning yubiley Assambleyasi muvaffaqiyatli tashkil etilgani hamda uning yalpi majlisida dasturiy nutq so‘zlagani bilan samimiy qutladilar.
Bunday keng ko‘lamli forumning O‘zbekistonda o‘tkazilayotgani va ilgari surilgan tashabbuslar to‘liq qo‘llab-quvvatlangani Yangi O‘zbekistondagi ortga qaytmas islohotlar, ayniqsa, parlamentarizmni rivojlantirish borasidagi natijalarning xalqaro e’tirofi ekani ta’kidlandi.
Ittifoq bilan hamkorlik yuksak darajaga chiqib, samarali tus olgani mamnuniyat bilan qayd etildi.
Keyingi yillarda birgalikdagi sa’y-harakatlar bilan Buxoro shahrida Barqaror rivojlanish maqsadlari bo‘yicha parlamentlararo forum hamda Toshkent shahrida parlamentlar ayol rahbarlarining 14-sammiti tashkil etildi.
Bundan tashqari, BMT Bosh Assambleyasining Barqaror rivojlanish maqsadlariga erishishda parlamentlar rolini kuchaytirish to‘g‘risidagi maxsus rezolyutsiyasi qabul qilindi.
Suhbat chog‘ida mamlakatlar va xalqlar o‘rtasida tinchlik va konstruktiv muloqotni mustahkamlash, "yashil" taraqqiyot va sun’iy intellekt sohasida qonun ijodkorligini kengaytirish, xotin-qizlar va yoshlarni parlament faoliyatiga yanada ko‘proq jalb etish bo‘yicha dasturlarni amalga oshirishda parlament diplomatiyasining ahamiyati qayd etildi.
Uchrashuv yakunida O‘zbekiston Prezidenti hamkorlikni rivojlantirish va parlament diplomatiyasini samarali ilgari surishga qo‘shgan katta hissasi uchun Parlamentlararo ittifoq bosh kotibi Martin Chungongni "Do‘stlik" ordeni bilan taqdirladi.
Ta’kidlash joizki, O‘zbekiston 2017 yilda Ittifoq ishidagi ishtirokini qayta tikladi va bugungi kunda uning ijro etuvchi tuzilmalarida to‘laqonli qatnashmoqda.

7 апреля Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял делегацию Межпарламентского союза в составе председателя этой авторитетной структуры Тулии Эксон и генерального секретаря Мартина Чунгонга.
Высокие представители Межпарламентского союза искренне поздравили главу нашего государства с успешной организацией юбилейной Ассамблеи Союза в города Ташкенте и программным выступлением на его пленарном заседании.
Подчеркнуто, что проведение такого масштабного форума в Узбекистане и полная поддержка выдвинутых инициатив являются международным признанием результатов необратимых реформ в Новом Узбекистане, особенно в сфере развития парламентаризма.
С удовлетворением отмечен высочайший уровень и плодотворный характер взаимодействия с Союзом.
За последние годы совместными усилиями организованы межпарламентский Форум по Целям устойчивого развития в городе Бухаре и 14-й Саммит женщин-лидеров парламентов в городе Ташкенте.
Кроме того, была принята специальная резолюция Генеральной Ассамблеи ООН об усилении роли парламентов в достижении Целей устойчивого развития.
В ходе беседы была отмечена важность парламентской дипломатии в укреплении мира и конструктивного диалога между странами и народами, расширения законотворческой деятельности в области «зеленого» развития и искусственного интеллекта, реализации программ по повышению вовлеченности женщин и молодежи в парламентскую деятельность.
В заключение встречи за большой вклад в развитие сотрудничества и эффективное продвижение задач парламентской дипломатии Президент Узбекистана лично наградил Генерального секретаря Межпарламентского союза Мартина Чунгонга орденом «Дўстлик».
Следует отметить, что в 2017 году Узбекистан возобновил участие в работе Союза и сегодня полноценно представлен в его исполнительных структурах.