“Yangi O‘zbekiston yoshlari – 2030” strategiyasi amalga oshiriladi
Prezident Shavkat Mirziyoyev “Yangi O‘zbekiston yoshlari – 2030” strategiyasi loyihasi yuzasidan taqdimot bilan tanishdi.
Bu mamlakatimizda yoshlarga oid qabul qilinayotgan birinchi yaxlit strategiya bo‘lib, Yangi O‘zbekistonni barpo etishda yoshlarning o‘rni va salohiyatini yanada to‘liq ro‘yobga chiqarishga qaratilgan.
Bugungi kunda yurtimiz aholisi 38 million nafarni tashkil etayotgan bo‘lsa, shundan 9,5 millioni yoki qariyb 25 foizi 14-30 yoshdagi yigit-qizlardir. Har yili 270 mingta yosh oila shakllanmoqda. Ana shu demografik omil yoshlar siyosatiga uzoq muddatli va tizimli yondashuvni talab etmoqda.
Strategiyada yoshlar bandligini ta’minlash va tadbirkorligini qo‘llab-quvvatlash, sifatli va inklyuziv ta’limni rivojlantirish, xorijiy tillarni ommalashtirish va kasbiy ta’limni kengaytirish, mehnat bozorini rag‘batlantirish hamda yosh oilalarni qo‘llab-quvvatlash, madaniy, jismoniy va ma’rifiy rivojlanishni kuchaytirish, volontyorlik harakatini keng yoyish, yoshlar salomatligini mustahkamlash, shuningdek, ochiqlik va ishtirok mexanizmlarini kengaytirish kabi ustuvor yo‘nalishlar belgilangan.
Taqdimotda 2030-yilga qadar erishilishi lozim bo‘lgan asosiy maqsadli ko‘rsatkichlar ko‘rib chiqildi. Xususan, har yili 600 ming nafar yoshning bandligini ta’minlash, 2030-yilga qadar 900 ming yoshni volontyorlikka jalb etish, o‘quv markazlari sonini 90 mingtaga yetkazish, 450 ming nafar yoshning xorijiy tillar bo‘yicha bilimini B2 darajasiga olib chiqish, yoshlar jinoyatchiligini kamaytirish, har yili kamida 10 mingta yosh oilani ipoteka orqali qo‘llab-quvvatlash kabi vazifalar nazarda tutilgan. Ta’lim sohasida yoshlarning sifatli bilim olishi, nodavlat ta’lim xizmatlarini qo‘llab-quvvatlash, chekka hududlarda o‘quv markazlari imkoniyatlarini kengaytirish, xorijiy tillarni o‘rganishni rag‘batlantirish bo‘yicha yangi imtiyozlar nazarda tutilgan.
Jumladan, olis va chekka hududlarda o‘quv markazlarini tashkil etishga 300 million so‘mgacha ssuda ajratish, ular uchun ijtimoiy soliqni va o‘qituvchilarining daromad solig‘ini 1 foiz etib belgilash taklif etildi. Shuningdek, B2 darajaga erishgan yoshlar uchun xorijiy pasport rasmiylashtirish uchun bojni, C1 daraja va tadbirkorlik tashabbuslari uchun ayrim davlat xizmatlari to‘lovlarini 50 foizgacha kamaytirish taklif qilinmoqda.
Strategiyada yosh oilalarni qo‘llab-quvvatlash masalasiga ham alohida e’tibor qaratilgan. Ipoteka dasturi orqali kreditning Markaziy bank stavkasi yuqori qismi qoplab berilishi, shu tariqa uy-joy masalasida yosh oilalarga qo‘shimcha yengillik yaratilishi belgilanmoqda.
Ijtimoiy faollikni oshirish maqsadida volontyorlik jamg‘armasidan 100 million so‘mgacha grantlar ajratish, faol yoshlarni davlat tashkilotlarida pullik amaliyotga jalb qilish, ilg‘or ijodkorlar uchun Prezident mukofotini joriy etish, shuningdek, kitob va Book-kafelar joylashgan “Yoshlar ko‘chalari”ni tashkil qilish rejalashtirilgan. Yoshlar infratuzilmasining minimal standartlari belgilanadi, har bir hududdan “yoshlar tuman-shaharlari” tanlab olinib, ushbu standartlarni joriy etish bo‘yicha namuna yaratiladi.
Yoshlar salomatligini mustahkamlash, ruhiy xavf omillarini qisqartirish, psixologik ko‘mak tizimini kuchaytirish masalalari ham strategiyada o‘z aksini topgan. Xususan, ruhiy xavf guruhiga kiruvchi yoshlar ulushini 40 foizga kamaytirish, tunu kun ishlaydigan psixologik aloqa markazini tashkil etish, sport bilan shug‘ullanuvchi yoshlar ulushini 25 foizga oshirish nazarda tutilmoqda.
Yoshlar siyosatida ochiq muloqot va ob’ektiv tahlil tizimini kuchaytirish maqsadida Yoshlar muammolarini o‘rganish va istiqbolli kadrlarni tayyorlash instituti tomonidan yoshlarning ehtiyojlari va kutilmalari yuzasidan ijtimoiy so‘rovlar o‘tkazilib, Milliy yoshlar indeksi tuziladi. Yigit-qizlarning murojaatlari bilan ishlashga ustuvor ahamiyat qaratiladi. Har payshanba yoshlar bilan muloqotlar o‘tkazib boriladi.
Xalqaro hamkorlikni rivojlantirish ham strategiyaning muhim yo‘nalishlaridan biri etib belgilangan.
Shu maqsadda xalqaro forumlar, global tashabbuslar, avlodlar muloqoti, Xalqaro yoshlar kongressi kabi formatlar yo‘lga qo‘yilishi, 12-avgust – Xalqaro yoshlar kuni doirasida yirik tadbirlar o‘tkazilishi, 100 ming nafar o‘zbekistonlik yoshlarning xalqaro dasturlarda ishtirokini ta’minlash rejalashtirilgan. Shuningdek, BMT, Jahon banki, YeTTB kabi tuzilmalar bilan “Junior Professional Officer” dasturi doirasida xalqaro tashkilotlarda amaliyotni tashkil etish ko‘zda tutilgan.
Strategiyani 2026-2027-yillarda amalga oshirish doirasida 7 ta yo‘nalish bo‘yicha 56 ta loyiha amalga oshiriladi. Jumladan, “Yangi avlod tadbirkorlari” dasturida Garvard, Stenford, MIT, London biznes maktabi kabi nufuzli ta’lim muassasalari bilan hamkorlikda 20 ming yoshni o‘qitish, 1 mingta biznes loyihasini saralab olish va ularga 3 yilgacha muddatga bazaviy hisoblash miqdorining 500 baravarigacha ssuda berish rejalashtirilgan. Yosh tadbirkorlarga muhandislik tarmoqlariga ulanish xarajatlarini qisman qoplash tartibi ham joriy etiladi.
Respublika bo‘yicha “O‘zbekiston yoshlarni sevadi!” loyihasi, “Hayot fest” yoshlar festivali, “Talaba Fest” va “Talaba Expo 2026” kabi tadbirlar o‘tkaziladi, Robototexnika assotsiatsiyasining faoliyati qo‘llab-quvvatlanadi.
Davlatimiz rahbari yoshlar masalasiga doir barcha tashabbus va choralar, eng avvalo, yosh avlodning bilimli, sog‘lom, tashabbuskor va vatanparvar bo‘lib kamol topishiga, ularning hayotda munosib o‘rin egallashiga xizmat qilishi zarurligini ta’kidladi. Strategiyani samarali amalga oshirish bo‘yicha mutasaddilarga tegishli topshiriqlar berildi.

Будет реализована стратегия “Молодежь Нового Узбекистана – 2030”
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией проекта стратегии «Молодежь Нового Узбекистана – 2030».
Это первая в нашей стране всеобъемлющая стратегия в сфере молодежной политики, направленная на усиление роли и реализацию потенциала молодежи в процессе построения Нового Узбекистана.
На сегодняшний день численность населения нашей страны составляет 38 миллионов человек, из них 9,5 миллиона, или почти 25 процентов – это молодые люди в возрасте от 14 до 30 лет. Каждый год в стране создается около 270 тысяч молодых семей. Этот демографический фактор требует долгосрочного и системного подхода к молодежной политике.
В стратегии в качестве приоритетных определены такие направления, как обеспечение занятости молодежи и поддержка ее предпринимательской активности, развитие качественного и инклюзивного образования, популяризация иностранных языков и расширение профессионального обучения, стимулирование рынка труда и поддержка молодых семей. Особое внимание также уделено усилению культурного, физического и интеллектуального развития, расширению масштабов волонтерского движения, укреплению здоровья молодежи, а также развитию механизмов открытости и вовлечённости.
В ходе презентации рассмотрены ключевые целевые показатели, которых планируется достичь до 2030 года. В частности, предусматривается ежегодно обеспечивать занятость 600 тысяч молодых людей, привлечь к волонтерской деятельности 900 тысяч человек до 2030 года, увеличить число учебных центров до 90 тысяч, поднять уровень владения иностранными языками до уровня B2 у 450 тысяч молодых людей, снизить уровень молодежной преступности, а также ежегодно оказывать ипотечную поддержку не менее 10 тысячам молодых семей.
В сфере образования предусмотрены новые льготы, направленные на обеспечение качественного образования для молодежи, поддержку негосударственных образовательных услуг, расширение возможностей учебных центров в отдаленных районах и поощрение изучения иностранных языков.
В частности, предложено выделять ссуды до 300 миллионов сумов на создание учебных центров в отдаленных и труднодоступных районах, установить для них ставку социального налога и подоходного налога их преподавателей на уровне 1 процента. Кроме того, для молодежи с уровнем владения языком B2 предлагается отменить государственную пошлину за оформление заграничного паспорта, а для обладателей уровня C1 и инициаторов предпринимательских проектов – снизить отдельные государственные сборы до 50 процентов.
В стратегии особое внимание уделено поддержке молодых семей. В рамках ипотечной программы намечено компенсировать часть процентной ставки по кредиту, превышающей базовую ставку Центрального банка, и таким образом создать дополнительные удобства молодым семьям в решении жилищного вопроса.
Для повышения социальной активности молодежи планируется выделять гранты до 100 миллионов сумов из Фонда поддержки волонтерства, привлекать активных молодых людей к оплачиваемым стажировкам в государственных организациях, учредить Президентскую премию для творческой молодежи, а также создать «Улицы молодёжи» с книжными магазинами и бук-кафе. Кроме того, будут установлены минимальные стандарты молодежной инфраструктуры. Эти стандарты будут образцово внедрены в «молодежных районах и городах», выбранных в каждом регионе.
В стратегии также отражены вопросы укрепления здоровья молодежи, снижения рисков психологическому здоровью и усиления системы психологической поддержки. В частности, предусматривается сокращение доли молодых людей, входящих в группу психологического риска, на 40 процентов, создание круглосуточного центра психологической помощи, а также увеличение доли молодежи, регулярно занимающейся спортом, на 25 процентов.
В целях усиления системы открытого диалога и объективного анализа в молодежной политике Институтом изучения проблем молодежи и подготовки перспективных кадров будут проводиться социологические опросы на предмет потребностей и ожиданий молодежи, на основе которых будет сформирован Национальный молодёжный индекс. Особое внимание уделят работе с обращениями молодежи. Каждый четверг будут проходить встречи и диалог с молодежью.
Среди важных направлений стратегии обозначено и развитие международного сотрудничества.
В этих целях планируется запустить международные форумы, глобальные инициативы, диалог поколений, Международный конгресс молодежи и другие форматы, а также провести крупные мероприятия в рамках 12 августа – Международного дня молодежи. Предусматривается обеспечить участие 100 тысяч юношей и девушек из Узбекистана в международных программах. Кроме того, в сотрудничестве с такими структурами, как ООН, Всемирный банк и ЕБРР, в рамках программы “Junior Professional Officer” планируется организовать стажировки в международных организациях.
В рамках реализации стратегии в 2026-2027 годах планируется осуществить 56 проектов по 7 направлениям. В частности, по программе «Предприниматели нового поколения» предусмотрено обучить 20 тысяч молодых людей в сотрудничестве с такими престижными образовательными учреждениями, как Гарвард, Стэнфорд, MIT и Лондонская школа бизнеса, выбрать 1 тысячу бизнес-проектов и предоставить на их реализацию ссуды сроком до 3 лет в размере до 500 базовых расчетных величин. Также будет внедрен порядок частичной компенсации затрат молодых предпринимателей на подключение к инженерным сетям.
По всей республике будут проведены такие мероприятия, как проект «Узбекистан любит молодежь!», молодежные фестивали «Hayot Fest», «Talaba Fest», а также выставка «Talaba Expo 2026». Кроме того, будет оказана поддержана деятельности Ассоциации робототехники.
Глава нашего государства подчеркнул, что все инициативы и меры, касающиеся вопросов молодежи, прежде всего должны служить воспитанию образованного, здорового, инициативного и патриотичного молодого поколения, а также обеспечению его достойного места в жизни. Ответственным лицам даны соответствующие поручения по эффективной реализации стратегии.