2025-yil 29-iyul kuni Senat Raisining birinchi o‘rinbosari Sodiq Safoyev Rossiya Federatsiyasidagi Inson huquqlari bo‘yicha vakili Tatyana Moskalkova bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Uchrashuvda O‘zbekiston va Rossiya o‘rtasidagi hamkorlik munosabatlarini, xususan inson huquqlarini himoya qilish, huquqiy davlatni rivojlantirish va fuqarolik jamiyati institutlarini qo‘llab-quvvatlash sohasida tajriba almashishni kengaytirish masalalari muhokama qilindi.
S.Safoyev mehmonni samimiy qutlar ekan, O‘zbekistonda Prezident Shavkat Mirziyoyev rahbarligida inson huquqlarini taʼminlashga alohida eʼtibor qaratilayotganini, bu borada parlament va Inson huquqlari bo‘yicha vakil (ombudsman) institutining o‘rni tobora ortib borayotganini taʼkidladi.
O‘z navbatida, Rossiya Federatsiyasining Inson huquqlari bo‘yicha vakili O‘zbekistonda so‘nggi yillarda inson huquqlarini himoya qilish, ijtimoiy adolatni taʼminlash va fuqarolarning huquqiy ongini oshirish bo‘yicha olib borilayotgan islohotlarni eʼtirof etdi. U ikki davlat o‘rtasida inson huquqlarini taʼminlash sohasida hamkorlikni yana-da rivojlantirishga tayyor ekanini bildirdi.

29 июля 2025 года первый заместитель Председателя Сената Содик Сафоев провел встречу с Уполномоченным по правам человека в Российской Федерации Татьяной Москальковой.
В ходе встречи обсуждались вопросы расширения сотрудничества между Узбекистаном и Россией, в частности, обмена опытом в области защиты прав человека, развития правового государства и поддержки институтов гражданского общества.
Искренне приветствуя гостя, С.Сафоев отметил, что в Узбекистане под руководством Президента Шавката Мирзиёева особое внимание уделяется обеспечению прав человека и в этом плане возрастает роль парламента и института Уполномоченного по правам человека (омбудсмана).
В свою очередь, Уполномоченный по правам человека в Российской Федерации отметила проводимые в последние годы в Узбекистане реформы по защите прав человека, обеспечению социальной справедливости и повышению правосознания граждан. Она выразила готовность к дальнейшему развитию сотрудничества между двумя государствами в области обеспечения прав человека.
По итогам встречи стороны договорились продолжить практическое взаимодействие по вопросам углубления связей в области прав человека, в рамках института омбудсманов и межпарламентских связей.