«Inson huquqlari himoyasi uchun» ko'krak nishoni: 4 savolga – 4 javob
O'zbekiston Respublikasi Prezidentining 2020 yil 22 iyunda qabul qilingan «Inson huquqlari bo'yicha O'zbekiston Respublikasining Milliy strategiyasini tasdiqlash to'g'risida»gi farmoniga muvofiq, mamlakatimizda «Inson huquqlari himoyasi uchun» ko'krak nishoni ta'sis etilgan.
O'z navbatida, Vazirlar Mahkamasining 2020 yil 3 noyabrdagi 685-sonli qaroriga  binoan, «Inson huquqlari himoyasi uchun» ko'krak nishoni to'g'risidagi nizom hamda «Inson huquqlari himoyasi uchun» ko'krak nishoni va uning guvohnomasi tavsiflari tasdiqlanndi.
Inson huquqlari bo'yicha O'zbekiston Respublikasi Milliy markazi direktori Akmal Saidov «Inson huquqlari himoyasi uchun» ko'krak nishoni bilan taqdirlash tartib-qoidalariga doir quyidagi savollarga javob qaytardi.
– «Inson huquqlari himoyasi uchun» ko'krak nishoni qachon va qanday tartibda topshiriladi?
– Vazirlar Mahkamasining 2020 yil 3 noyabrdagi qaroriga  asosan:
«Inson huquqlari himoyasi uchun» ko'krak nishoni 10 dekabr` –Xalqaro inson huquqlari kuni arafasida topshiriladi.
«Inson huquqlari himoyasi uchun» ko'krak nishoni bilan mukofotlash Inson huquqlari bo'yicha O'zbekiston Respublikasi Milliy markazi direktori buyrug'i asosida amalga oshiriladi.
– Kimlar ushbu ko'krak nishoni bilan taqdirlanishi mumkin?
– «Inson huquqlari himoyasi uchun» ko'krak nishoni bilan inson huquqlari va erkinliklarini himoya qilish, inson huquqlari madaniyatini oshirish hamda sohani rivojlantirish ishlariga munosib hissa qo'shgan O'zbekiston Respublikasi fuqarolari taqdirlanadi.
Ko'krak nishoni bilan O'zbekiston Respublikasi fuqarosi bo'lmagan shaxslar, shuningdek inson huquqlarini himoya qilish sohasida faoliyat yuritayotgan tashkilotlar ham taqdirlanishi mumkin.
– Nomzodlarni kim tavsiya qiladi?
– Fuqarolik jamiyati institutlari, davlat organlari va tashkilotlari tomonidan ko'krak nishoni bilan taqdirlash bo'yicha nomzodlar Inson huquqlari bo'yicha O'zbekiston Respublikasi Milliy markaziga tavsiya etiladi.
Nomzod bo'yicha takliflarga ilova sifatida nomzod haqida ma'lumotnoma, so'nggi uch yil davomida uning inson huquqlari va erkinliklarini himoya qilish borasida amalga oshirgan ishlari aks ettirilgan tavsifnoma taqdim etiladi.
Bugungi kunga qadar bu borada Markaz tomonidan davlat organlari va fuqarolik jamiyati institutlariga so'rovlar yuborilgan. Bundan tashqari, tegishli e'lon Markazning rasmiy veb-sayti hamda OAV, Internet va ijtimoiy tarmoqlarda joylashtirildi.
– Nomzodlarni kim ko'rib chiqadi?
– Ko'krak nishoni bilan taqdirlanadigan nomzodlarga oid tavsiyalarni ko'rib chiqish uchun Markaz tomonidan har yili komissiya  tashkil etiladi.
Komissiya tarkibiga inson huquqlari sohasida ish olib boradigan fuqarolik jamiyati institutlari vakillari, olimlar va mutaxassislar, shuningdek sohada faoliyat yuritayotgan xalqaro tashkilotlar vakillari kiritiladi.
Komissiya yig'ilishida «Inson huquqlari himoyasi uchun» ko'krak nishoni bilan taqdirlash bo'yicha nomzodlarning tegishli hujjatlari o'rganib chiqiladi. Shu asosda eng munosib nomzodlar yuzasidan yakuniy xulosa qabul qilinadi.

4 ответа на вопросы о нагрудном знаке «За защиту прав человека»
В соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан «Об утверждении Национальной стратегии Республики Узбекистан по правам человека» от 22 июня 2020 года в нашей стране учрежден нагрудный знак «За защиту прав человека».
В свою очередь, в соответствии с постановлением Кабинета Министров от 3 ноября 2020 года утверждены Положение о нагрудном знаке «За защиту прав человека» и дано описание самого знака и его свидетельства.
В этой связи директор Национального центра Республики Узбекистан по правам человека (НЦПЧ) Акмал Саидов ответил на следующие вопросы о порядке награждения нагрудным знаком «За защиту прав человека».
- Когда и в каком порядке будет вручен знак «За защиту прав человека»?
- Согласно постановлению Кабинета Министров от 3 ноября 2020 года нагрудный знак «За защиту прав человека» будет вручаться накануне 10 декабря - Международного дня прав человека.
Награждение нагрудным знаком «За защиту прав человека» осуществляется приказом Национального центра по правам человека.
- Кто может быть награжден знаком «За защиту прав человека»?
- Данным знаком могут быть награждены граждане Республики Узбекистан, внёсшие достойный вклад в защиту прав и свобод человека, продвижение культуры прав человека и развитие в целом данного направления.
- Кто рекомендует кандидатов на награждение?
- Кандидаты на награждение нагрудным знаком рекомендуются Национальному центру по правам человека институтами гражданского общества, государственными органами и организациями.
При представлении каждого кандидата необходимо предоставить информацию о нём и его работе в области защиты прав и свобод человека за последние три года.
На сегодняшний день НЦПЧ направил соответствующие запросы в государственные органы и институты гражданского общества. Кроме того, соответствующее объявление было размещено на официальном сайте Центра, а также в Интернете, в том числе СМИ и социальных сетях.
- Кто будет рассматривать кандидатов?
- Национальным центром Республики Узбекистан по правам человека ежегодно будет создаваться комиссия для рассмотрения рекомендованных кандидатов на награждение нагрудным знаком.
В данную Комиссию входят представители институтов гражданского общества, ученые и эксперты, работающие в области прав человека, а также представители международных организаций, работающих в этой сфере.
На заседании Комиссии будут рассматриваться соответствующие документы и на основе обсуждения приниматься окончательное решение по выбору наиболее достойных кандидатов.