16 mart kuni Osiyo-Tinch okeani mintaqasidagi parlamentlar uchun “Hech kim e'tibordan chetda qolmaydigan yaxshi kelajak barpo etish: parlamentlar COVID-19 dan tiklanish strategiyalarini BRMga mos kelishini qanday ta'minlashi mumkin?” mavzuida vebinar o'tkazildi. Forum Parlamentlararo Ittifoq tomonidan Birlashgan Millatlar Tashkilotining Osiyo va Tinch okeani uchun Iqtisodiy va ijtimoiy komissiyasi (IIKOTO) bilan hamkorlikda tashkil etildi.
Vebinar BMTning Barqaror rivojlanish maqsadlarini (BRM) pandemiya davrida amalga oshirish bo'yicha Parlamentlararo Ittifoqning qator mintaqaviy tadbirlari bir qismi sanaladi.
Uning ochilishida Parlamentlararo Ittifoq Bosh kotibi Martin Chungong va Osiyo va Tinch okeani uchun Iqtisodiy va ijtimoiy komissiyasi Ijrochi kotibi Armida Salsia Alisjabana so'zga chiqdilar. Tadbirda 50 dan ortiq IIKOTOga a'zo mamlakatlarning parlament a'zolari ishtirok etdi.
Vebinar davomida ishtirokchilar BRMni amalga oshirish holati, xususan, pandemiya sharoitida milliy barqaror rivojlanish maqsadlarini ro'yobga chiqarish bo'yicha dolzarb ma'lumotlar bilan tanishdilar. Parlamentariylar fikr almashish hamda umumiy muammolarni muhokama qilish, shuningdek, ekologik toza tarmoqlarni tiklash va 2030 yilga qadar BRM muvaffaqiyatlariga hissa qo'shishni amalga oshirish strategiyalariga ega bo'ldilar, deyiladi parliament.gov.uz sayti xabarida.
Muhokamalarda hukumat faoliyatini monitoring qilish, milliy mas'uliyatni mustahkamlash va BRMni siyosiy qo'llab-quvvatlash uchun ixtiyoriy milliy tahlillar jarayonida parlamentlar ishtirokining ahamiyatiga qaratildi.
Uch sektsiyali majlisdan iborat bo'lgan vebinarda barqaror rivojlanish uchun 2030 yil davrida kun tartibidagi mintaqaviy holatni amalga oshirish, COVID-19 pandemiyasi doirasida BRMga erishish bo'yicha tajriba almashish, shuningdek, Ixtiyoriy milliy tahlil (IMT) o'tkazish mintaqaviy tajribasi va bu jarayonda parlamentlarning ishtiroki muhokama qilindi.
Shuningdek, Parlamentlararo Ittifoq va BMT Atrof-muhit muhofazasi dasturining “COVID-19dan keyingi tiklanishga “yashil” yondashuvlar: parlamentariylar uchun siyosiy yozuv” nomli yangi nashri, 2020 yilda parlamentlarning IMTdagi ishtiroki bo'yicha Parlamentlararo Ittifoq tadqiqotining natijalari taqdim etildi.
Vebinarda O'zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi Spikerining birinchi o'rinbosari, Parlamentlararo Ittifoq vitse-prezidenti A.Saidov ishtirok etib, O'zbekiston Barqaror rivojlanish bo'yicha xalqaro kun tartibiga qo'shilgani va Milliy darajadagi BRMni amalga oshirishga o'z majburiyatini olganini ta'kidladi. O'tgan uch yil davomida yangi bu yo'nalishda keng ko'lamli ishlar olib borilmoqda.
O'zbekiston, shuningdek 2020 yilda barqaror rivojlanish bo'yicha yuqori darajadagi siyosiy forumda Ixtiyoriy milliy tahlilni taqdim etdi. Ma'ruzada qayd etilishicha, O'zbekistonda BRMning amalga oshirilishi 2017-2021 yillarda O'zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo'nalishi bo'yicha Harakatlar strategiyasi doirasida keng ko'lamli islohotlarga to'g'ri kelgan bo'lib, uni amalga oshirish uchun “yo'l xaritasi” hisoblanadi. BRM haqida hisobot berish uchun milliy platforma tashkil etildi (http://nsdg.stat.uz).
BRMni milliy rivojlanish strategiyasi va dasturlariga, jumladan, kompleks, tarmoq va mintaqaviy dasturlarga integratsiya qilish bo'yicha ishlar olib borilmoqda. Bugungi kunga qadar 125 milliy maqsadli BRM ko'rsatkichlaridan 105 (yoki 84 foiz) hukumatning 190 dan ortiq normativ, dasturiy va strategik hujjatlarida qamrab olingan.
Viloyat va tumanlar kesimida ham milliy, ham mintaqaviy darajada mas'ul davlat idoralarining davriy hisobotlarini eshitadigan Milliy maqsadlar va vazifalarning amalga oshirilishini nazorat qilish bo'yicha Parlament komissiyasining shakllantirilishi muhim qadam bo'ldi.
Bundan tashqari, Parlament komissiyasi ishiga maksimal darajada oshkoralik va shaffoflikni ta'minlash maqsadida keng jamoatchilik, fuqarolik jamiyati institutlari hamda ommaviy axborot vositalari jalb etilgan.
Vebinar ishtirokchilari O'zbekiston Respublikasi Prezidentining BMT Bosh Assambleyasining BRMni amalga oshirish va inson huquqlarini himoya qilishda parlamentning rolini oshirish bo'yicha maxsus rezolyutsiyasini qabul qilish tashabbusini qo'llab-quvvatladilar.

Узбекистан принял участие в международном обсуждении усиления роли парламентов в достижении ЦУР
16 марта 2021 года состоялся Вебинар для парламентов Азиатско-Тихоокеанского региона на тему «Построение лучшего будущего, в котором никто не останется позади: как парламенты могут обеспечить соответствие стратегий восстановления от COVID-19 ЦУР».
Форум был организован Межпарламентским союзом (МПС) совместно с Экономической и социальной комиссией Организации Объединенных Наций для Азии и Тихого океана (ЭСКАТО).
Вебинар является частью серии региональных мероприятий МПС по реализации Целей устойчивого развития ООН (ЦУР) во время пандемии, в том числе, в рамках Регионального форума по устойчивому развитию –  межправительственного совещания ЭСКАТО для обзора прогресса в достижении ЦУР на региональном уровне.
На открытии Вебинара выступили Генеральный секретарь МПС Мартин Чунгонг и Исполнительный секретарь ЭСКАТО Армида Салсиа Алисджабана. В мероприятии приняли участие парламентарии из более 50 стран-членов ЭСКАТО.
В ходе вебинара участники ознакомились с актуальной информацией о статусе реализации ЦУР, в частности, по выполнению национальных целей устойчивого развития в условиях пандемии. Парламентарии получили уникальное пространство для обмена мнениями и обсуждения общих проблем, а также стратегий, которые они могли бы реализовать для продвижения восстановления экологически чистых отраслей и внесения вклада в достижение ЦУР к 2030 году.
Обсуждения были сосредоточены на значимости участия парламентов в процессе добровольных национальных обзоров с целью мониторинга действий правительства, усиления национальной ответственности и усиления политической поддержки ЦУР.
Вебинар состоял из трех секционных заседаний, в ходе которых обсуждены региональный статус реализации Повестки дня в области устойчивого развития на период до 2030 года, обмен опытом по достижению ЦУР в условиях пандемии COVID-19, а также региональный опыт проведения Добровольных национальных обзоров (ДНО) и участие парламентов в этом процессе.
В ходе вебинара была представлена новая публикация МПС и ЮНЕП «Зеленые» подходы к восстановлению после COVID-19: политическая записка для парламентариев», а также результаты исследования МПС об участии парламентов в ДНО в 2020 году.
В работе вебинара принял участие первый заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, вице-президент МПС А.Х. Саидов, который отметил, что Узбекистан присоединился к международной повестке дня по устойчивому развитию и взял на себя обязательства по выполнению на национальном уровне ЦУР. В этом направлении ведется масштабная работа, которая получила новый импульс за последние три года.
Узбекистан также представил Добровольный национальный обзор на Политическом форуме высокого уровня по устойчивому развитию в 2020 году. В выступлении подчеркнуто, что реализация ЦУР в Узбекистане совпала с масштабными реформами в рамках национальной Стратегии действий на 2017-2021 годы, которая является «дорожной картой» по выполнению глобальных ЦУР. Создана национальная платформа по представлению отчетности по ЦУР (http://nsdg.stat.uz). Ведётся работа по интеграции ЦУР в национальные стратегии и программы развития, включая комплексные, отраслевые и региональные. Так, на сегодняшний день из 125 национальных целевых показателей ЦУР 105 (или 84%) были охвачены в более чем 190 нормативных, программных и стратегических документах правительства.
Важным шагом стало образование Парламентской комиссии по контролю за реализацией национальных ЦУР, которая заслушивает периодические отчеты ответственных государственных структур, как на национальном, так и на региональном уровне, в разрезе областей и районов.
Кроме того, к работе Парламентской комиссии привлечена широкая общественность, институты гражданского общества, средства массовой информации с тем, чтобы обеспечить максимальную транспарентность и гласность.
Участники Вебинара поддержали инициативу Президента Республики Узбекистан о принятии специальной Резолюции Генеральной Ассамблеи ООН о повышении роли парламентов в достижении Целей устойчивого развития и обеспечении прав человека.