Abdulaziz Komilov BMT maxsus maʼruzachisi Fionnuala Ni Aolayn bilan uchrashdi
Bugun, 29-noyabr kuni Oʻzbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Komilov BMTning terrorizmga qarshi kurashish sharoitida inson huquqlarini ragʻbatlantirish va himoya qilish, asosiy erkinliklarini ilgari surish boʻyicha maxsus maʼruzachisi Fionnuala Ni Aolayn bilan uchrashdi.
Uchrashuvda tomonlar Oʻzbekistonning BMT va uning inson huquqlari sohasidagi ixtisoslashgan tuzilmalari bilan oʻzaro hamkorligining dolzarb masalalarini muhokama qildilar, deya xabar beradi vazirlik axborot xizmati.
Shuningdek, BMT maxsus maʼruzachisi mamlakatimizda fuqarolarning huquq va erkinliklarini taʼminlash, boshqa davlatlarda ogʻir ahvolga tushib qolgan shaxslarga samarali yordam koʻrsatish, jumladan, Yaqin Sharqdagi urush hududlaridan odamlarni, ayniqsa, ayollar va bolalarni vatanga qaytarish borasidagi saʼy-harakatlarini yuqori baholadi.
Bundan tashqari, Afgʻonistondagi vaziyat yuzasidan fikr almashildi. Afgʻoniston xalqiga tezkor insonparvarlik yordam koʻrsatish zarurligi haqida umumiy fikr bildirildi.

Глава МИД Узбекистана провел встречу со Специальным докладчиком ООН
29 ноября 2021 года министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов провел встречу со Специальным докладчиком ООН по вопросу о поощрении и защите прав человека и основных свобод в условиях борьбы с терроризмом Фионнуалой Ни Аолайн.
Стороны обсудили актуальные вопросы взаимодействия Узбекистана с ООН и ее специализированными структурами в области прав человека.
Спецдокладчик ООН высоко оценила усилия нашей страны по обеспечению прав и свобод граждан, оказанию действенной помощи лицам, оказавшимся в сложных ситуациях в других государствах, в том числе возвращению и репатриации людей, особенно женщин и детей, из зон боевых действий на Ближнем Востоке.
Состоялся обмен мнениями по ситуации в Афганистане. Высказано общее мнение об острой необходимости в оказании афганскому народу экстренной гуманитарной помощи, сообщает пресс-служба МИД РУз.