2021 yil 10-11 dekabr kunlari poytaxtimizda “Inson xuquqlari sohasidagi ta’lim: xalqaro tajriba va milliy amaliyot” mavzusidagi xalqaro konferensiya o‘tkazilmoqda.
Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi BMTning Inson huquqlari bo‘yicha Oliy komissari boshqarmasi hamda YeXHTning O‘zbekistondagi loyihalari muvofiqlashtiruvchisi bilan hamkorlikda o‘tkazilgan tadbirda BMTning Inson huquqlari bo‘yicha Oliy komissari boshqarmasi M. Bachelet, Parlamentlararo ittifoqning Bosh kotibi M. Chungong, Demokratik institutlar va inson huquqlari byurosi direktori M. Mikkachi va boshqa xalqaro tashkilotlar vakillari ishtirok etdi.
Tadbirda Oliy Majlis Senati Raisi T. Narbaeva kirish so‘zi bilan ishtirok etdi.
Qayd etilganidek, davlatimiz rahbari tomonidan Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasining Milliy strategiyasi tasdiqlangan. Unda O‘zbekistonning inson huquqlari va erkinliklari sohasidagi xalqaro reytinglar va indekslar bo‘yicha dunyodagi 50 ta yetakchi mamlakatlar qatoriga kirishini ta’minlash masalasi ustuvor vazifalardan biri etib ko‘rsatilgan. Xususan, gender tenglikni ta’minlash yuzasidan Oliy Majlis Senatining qarori bilan 2030 yilga qadar mo‘ljallangan Strategiya qabul qilindi.
— Inson huquqlari deganda bizning mamlakatimizda eng avvalo, bolalar, yoshlar, ayollar huquqiga katta e’tibor qaratilayotganligining barchangiz guvohisiz. Bu borada BMTning barcha tavsiyalarini hayotga tadbiq etishda davlat, nodavlat tashkilotlari bilan yaqin hamkorlik yo‘lga qo‘yilmoqda, — dedi T. Narbaeva.
Xalqaro konferensiyada  BMTning Inson huquqlari sohasida ta’lim va tarbiya to‘g‘risidagi deklaratsiyasi, shuningdek, BMTning Inson huquqlari sohasidagi Jahon ta’lim dasturi doirasida amalga oshirilayotgan chora-tadbirlar sarhisob qilindi.
Shuningdek, tadbir davomida «Inson huquqlari himoyasi uchun» ko‘krak nishoni sovrindorlarini taqdirlash marosimi o‘tkazildi.
Bundan tashqari, konferensiya doirasida inson huquqlari sohasidagi ilg‘or xorijiy tajriba, amaliyot va innovatsion yondashuvlarning taqdimoti o‘tkaziladi hamda ta’lim va tarbiya tizimini xalqaro, mintaqaviy va milliy darajada yanada takomillashtirish bo‘yicha taklif hamda tavsiyalar ishlab chiqiladi.

Когда мы говорим о правах человека, в первую очередь большое внимание уделяется правам детей, молодежи и женщин
10-11 декабря 2021 года в Ташкенте проводится международная конференция «Образование в области прав человека: международный опыт и национальная практика».
В мероприятии, организованном Национальным центром по правам человека Республики Узбекистан совместно с Управлением Верховного комиссара ООН по правам человека и Координатором проектов ОБСЕ в Узбекистане, приняли участие Верховный комиссар ООН по правам человека М.Бачелет, генеральный секретарь Межпарламентского союза М. Чунгонг, директор Бюро по демократическим институтам и правам человека
М. Миккачи и представители других международных организаций.
В мероприятии участвовала и выступила с вступительным словом Председатель Сената Олий Мажлиса Т. Нарбаева.
Отмечалось, что главой государства утверждена Национальная стратегия Республики Узбекистан по правам человека. Одним из ее приоритетов является вопрос обеспечения того, чтобы Узбекистан вошел в число 50 ведущих стран мира по международным рейтингам и индексам в области прав и свобод человека. В частности, постановлением Сената Олий Мажлиса принята Стратегия гендерного равенства до 2030 года.
— Все вы знаете, что в нашей стране, когда мы говорим о правах человека, в первую очередь, большое внимание уделяется правам детей, молодежи и женщин. В этом направлении налаживается тесное сотрудничество с государственными и негосударственными организациями для претворения в жизнь всех рекомендаций ООН, —  сказала Т. Нарбаева.
На международной конференции были подведены итоги мероприятий, проводимых в рамках Декларации ООН об образовании и подготовке в области прав человека, а также  Глобальной программы ООН по образованию в области прав человека.
В рамках мероприятия также состоялась церемония награждения лауреатов нагрудного знака «За защиту прав человека».
Кроме того, в рамках конференции будут представлены лучшие зарубежные практика, опыт и новаторские подходы в области прав человека, а также выработаны предложения и рекомендации по дальнейшему совершенствованию системы образования на международном, региональном и национальном уровнях.