TIVda BMTning Inson huquqlari bo‘yicha Oliy komissari bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
TOSHKENT, 14-mart. /“Dunyo” AA/. O‘zbekiston tashqi ishlar vaziri vazifasini bajaruvchi Baxtiyor Saidov  kecha BMTning Inson huquqlari bo‘yicha Oliy komissari Volker Turk bilan uchrashdi, deb xabar bermoqda “Dunyo” AA muxbiri.
TIV maʼlumotiga ko‘ra, Volker Turk O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan, jumladan, fuqarolarning qonuniy huquq va manfaatlarini taʼminlash, turmush farovonligini oshirishga qaratilgan islohotlarni ijobiy baholadi.
Oliy komissarga mamlakatimizda boshlangan konstitutsiyaviy islohotlar haqida so‘nggi maʼlumotlar taqdim etildi.
Uchrashuvda O‘zbekiston bilan BMT va uning tuzilmalari o‘rtasida inson huquqlari sohasida hamkorlikni yana-da faollashtirish masalalari ham ko‘rib chiqildi.
BMT Inson huquqlari bo‘yicha Oliy komissari O‘zbekistonga uch kunlik tashrifi davomida qator vazirlik va idoralarda  hamda fuqarolik jamiyati vakillari bilan uchrashuv va muzokaralar o‘tkazishni rejalashtirgan.

В МИД состоялась встреча с Верховным комиссаром ООН по правам человека
ТАШКЕНТ, 14 марта. /ИА «Дунё»/. Исполняющий обязанности министра иностранных дел Узбекистана Бахтиёр Саидов вчера провел встречу с Верховным комиссаром ООН по правам человека Фолькером Тюрком, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
По информации МИД, Фолькер Тюрк позитивно оценил проводимые в Узбекистане преобразования, в том числе по обеспечению законных прав и интересов граждан, повышению их благосостояния. До Верховного комиссара доведена актуальная информация о ходе запущенной в стране Конституционной реформы.
На встрече также рассмотрены вопросы дальнейшей интенсификации сотрудничества Узбекистана с ООН и ее профильными структурами в сфере прав человека.
В ходе трехдневного визита в Узбекистан Верховный комиссар ООН по правам человека планирует провести встречи и переговоры в ряде министерств и ведомств, представителями гражданского общества.