Ombudsman BMTning Inson huquqlari bo‘yicha Oliy komissari bilan uchrashdi
Xabaringiz bor, 2023 yilning 13 mart kuni  Birlashgan Millatlar Tashkilotining Inson huquqlari bo‘yicha Oliy komissari Folker Tyurk boshchiligidagi delegatsiya aʼzolari O‘zbekistonga tashrif buyurishgan edi.
Shu kuni delegatsiya aʼzolari Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) Feruza Eshmatova bilan ham uchrashishdi.
Uchrashuvda mehmonlar Ombudsman institutining asosiy faoliyat yo‘nalishlari, jumladan murojaatlar bilan ishlash, fuqarolik jamiyati institutlari bilan hamkorlik, harakatlanish erkinligi cheklangan yopiq muassasalarga amalga oshirilayotgan monitoring tashriflari, xalqaro hamkorlik hamda jamoatchilik bilan aloqalar bo‘yicha faoliyati bilan tanishtirildi. Xususan, Ombudsman BMTning tegishli Qo‘mitalariga xalqaro Konvensiyalar ijrosi bo‘yicha muqobil maʼruzalar kiritib borishi va 2023 yilda mazkur yo‘nalishdagi ishlar yana-da kuchaytirilishi taʼkidlandi.
Shuningdek, F.Eshmatova Konstitutsiyaviy islohotlarga to‘xtalar ekan, loyihada Ombudsmanga qonunchilik tashabbusi huquqining berilishi nazarda tutilgani, bu esa fuqarolar murojaatlarini o‘rganish davomida qonun hujjatlarida aniqlangan bo‘shliqlarni to‘ldirishga xizmat qilishini qayd etdi.
O‘zaro muloqot davomida O‘zbekiston hamda BMT va uning tuzilmalari o‘rtasida inson huquqlarini taʼminlash sohasidagi hamkorlikni yana-da mustahkamlash masalalari muhokama etildi.

Омбудсмен встретился с Верховным комиссаром ООН по правам человека
Как известно, 13 марта 2023 года Узбекистан посетили члены делегации во главе с Верховным комиссаром ООН по правам человека Фолькером Тюрком.
В этот же день члены делегации также встретились с Уполномоченным Олий Мажлиса по правам человека (омбудсманом) Ферузой Эшматовой.
На встрече гости были ознакомлены с основными направлениями деятельности Института омбудсмана, включая работу с обращениями, сотрудничество с институтами гражданского общества, мониторинговые посещения закрытых учреждений с ограниченной свободой передвижения, международное сотрудничество и деятельность по связям с общественностью. В частности, было отмечено, что Омбудсмен будет представляет альтернативные доклады о выполнении международных конвенций в соответствующие комитеты ООН и что работа в этом направлении будет дополнительно усилена в 2023 году.
Также Ф.Эшматова, касаясь конституционных реформ, отметила, что проект предусматривает наделение Омбудсмана правом законодательной инициативы, что послужит восполнению пробелов, выявленных в законодательстве в ходе изучения обращений граждан.
В ходе диалога обсуждены вопросы дальнейшего укрепления сотрудничества Узбекистана с ООН и ее структурами в сфере защиты прав человека.