Qiynoqqa qarshi kurashish: xalqaro amaliyot va milliy tajriba
Buxoroda “Qiynoqqa solishga qarshi kurashish: xalqaro amaliyot va milliy tajriba” mavzusida o‘quv kursi bo‘lib o‘tdi. Tadbir Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi tashabbusi bilan O‘zbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasi hamda Ichki ishlar vazirligi hamkorligida o‘tkazildi.
Unda Huquqni muhofaza qilish akademiyasi, Davlat va huquq instituti, Ichki ishlar vazirligi Akademiyasi, Ichki ishlar vazirligi Malaka oshirish instituti rahbariyati va professor-o‘qituvchilari, Buxoro viloyati prokuraturasi va ichki ishlar tizimi xodimlari qatnashdi.
O‘quv kursi Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning 2023 yil 7 fevraldagi qarori bilan tasdiqlangan O‘zbekiston Respublikasida Inson huquqlari sohasidagi Milliy ta’lim dasturiga asosan o‘tkazilgani alohida ahamiyat kasb etdi.
Shuningdek, tadbirda Konstitutsiyaning yangi tahririni referendumga chiqarish haqidagi qarorning maqsadi, yangi tahrirga asosan, O‘zbekiston Konstitutsiyasidagi moddalar soni hozirgi 128 tadan 155 taga, undagi normalar esa 275 tadan 434 taga oshirilayotgani, 128 ta moddaning 91 tasiga konseptual o‘zgarishlar kiritilayotgani haqida ma’lumotlar berildi. Mashg‘ulotlar avvalida insonni qiynoqqa solishdan maqsad uning shaxsi va sha’nini oyoq osti qilish, or-nomusi va qadr-qimmatini toptash hamda xo‘rlashdan iborat ekaniga e’tibor qaratildi.
– Har bitta xodim qiynoq bilan bog‘liq bo‘lgan xalqaro standartlarni yaxshi bilishi kerak, – deydi Ichki ishlar vazirligi Akademiyasi professori Olimjon Matchonov. –Mana shu standartlarni ular yaxshi o‘zlashtirib, kelgusida o‘zini xizmat faoliyatida kamchiliklarga yo‘l qo‘ymasligi bilan bog‘liq bo‘lgan masalalarni hal qiladi. Bular trening sifatida o‘zini xodimlarini ichida mana shunga o‘xshagan seminar-treninglarni tashkil etib, olingan bilim va ko‘nikmalarni, ma’lumotlarni yetkazishlari mumkin bo‘ladi.
Aslida, tezkor-qidiruv, tergovga qadar tekshiruv, surishtiruv, dastlabki tergov faoliyatini amalga oshiruvchi organlar va jazoni ijro etish muassasalari xodimlari uchun qiynoqqa solishga qarshi kurashish bo‘yicha o‘quv kurslarini tashkil etilishining o‘zi ham mamlakatimizda inson qadrini ulug‘lash tamoyilining keng kuloch yoyayotganidan dalolatdir.
– Tergov va surishtiruv jarayonlarida insonga bo‘lgan e’tibor ya’ni unga yaxshi muomalada bo‘lib, qonundan chiqmagan holatda haq-huquqlarini buzmagan holatda uni tergov va surishtiruv harakatlarini olib borish kerak, – deydi Departamentning Shofirkon tumani bo‘limi surishtiruvchisi Rustam Ochilov. – Inson qadrini qadrlashga qaratish kerak. O‘quv kursi ham bizni kelajakdagi ish faoliyatimizga juda ham katta foydasi tegadi.
Shuni ham ta’kidlash joizki, mazkur o‘quv kursi BMTning ustav organlari va shartnomaviy qo‘mitalari tavsiyalarini hisobga olgan holda o‘tkazilmoqda. Mashg‘ulotlar qiynoqqa solishning oldini olish bo‘yicha milliy preventiv mexanizmlarni takomillashtirish sohasida tezkor-qidiruv, tergovga qadar tekshiruv, surishtiruv, dastlabki tergov faoliyatini amalga oshiruvchi organlar va jazoni ijro etish muassasalari xodimlarining xalqaro amaliyot va milliy tajriba asosidagi amaliy ko‘nikmalarini oshirilishiga ko‘maklashadi.
– Mazkur tashkil etilgan o‘quv kursi davomida biz xodimlarga qiynoq va muomala, jazolashning qattiq, shafqatsiz va insoniylikka zid bo‘lgan turlariga qarshi Konvetsiyaning mazmun mohiyati, qamoqqa olishga oid xalqaro tajribalar va standartlar keng muhokama qilindi,  –deydi Buxoro shahar IIO FMB TB tergovchisi Bexruz Hayitov. – Amaliyotda yo‘l qo‘yilayotgan xato va kamchiliklar birma bir tushuntirildi. Ushbu tashkil etilgan o‘quv kursi davomida biz xodimlar o‘zimizga kerak bo‘ladigan va amaliyotda ayni damda yo‘l qo‘yilayotgan xato va kamchiliklardan to‘g‘ri xulosa chiqarib, egallagan bilimlarimizni kelgusi amaliyotda tatbiq etish bo‘yicha bilimlarimizni egallab oldik.
Ikki kunlik qisqa o‘quv kursi davomida egallangan nazariy bilimlar amaliy mashg‘ulotlar bilan mustahkamlandi. Mashg‘ulotlar yakunida test sinovlari o‘tkazildi. Shundan so‘ng tinglovchilarga sertifikatlar topshirildi.

Борьба с пытками: международная практика и национальный опыт
Мероприятие было организовано по инициативе Национального центра по правам человека, Генеральной прокуратуры и Министерства внутренних дел Республики Узбекистан.
В нем приняли участие руководители и преподаватели Правоохранительной академии, Института государства и права, Академии Министерства внутренних дел, Института повышения квалификации Министерства внутренних дел Республики Узбекистан, прокуратуры Бухарской области, а также сотрудники системы внутренних дел.
Проведение учебного курса в соответствии с Национальной программой образования в области прав человека в Республике Узбекистан, утвержденной постановлением Президента Шавката Мирзиёева от 7 февраля 2023 года, имеет особое значение.
На мероприятии были предоставлены сведения о цели постановления по выдвижению на референдум новой редакции Конституции, об увеличении количества статей Конституции Узбекистана со 128 до 155, а норм - с 275 до 434, внесении концептуальных изменений в 91 из 128 статей.
– Каждый сотрудник должен быть хорошо осведомлен о международных стандартах, связанных с пытками, - говорит профессор Академии внутренних дел Олимжон Матчонов. – Нельзя допускать недочеты в служебной деятельности. Участники мероприятия смогут организовать аналогичные мероприятия среди своих сотрудников, чтобы довести до них полученные знания и навыки.
Организация учебных курсов по борьбе с пытками для органов, осуществляющих оперативно-розыскную, доследственную, дознавательную деятельность, учреждений исполнения наказаний является доказательством того, что принцип уважения человеческого достоинства получает широкое распространение в нашей стране.
– В процессе следствия и расследования необходимо усилить внимание к человеку, быть вежливым, действовать в рамках закона, не допускать нарушение прав, - говорит дознаватель Шафирканского районного отдела департамента Рустам Очилов. – Учебные курсы будут очень полезными в нашей будущей деятельности.
Также следует отметить, что данные учебные курсы проводятся с учетом рекомендаций уставных органов и договорных комитетов ООН. Тренинги помогут повысить практические навыки сотрудников органов, осуществляющих досудебную деятельность и учреждений исполнения наказания на основе международной практики и отечественного опыта в области совершенствования национальных превентивных механизмов предупреждения пыток.
– На мероприятии обсудили суть и значение Конвенции против пыток и других жестоких, бесчеловечных или унижающих достоинство видов обращения и наказания, международный опыт и стандарты заключения под стражу, - говорит следователь СО ОКД МВД Бехруз Хайитов. – Подробно разъяснены допускаемые на практике ошибки, сделали правильные выводы. В будущем будем применять на практике все знания.
Полученные в ходе двухдневных учебных курсов теоретические знания были подкреплены практическими занятиями. Затем слушателям вручили сертификаты.