Seyfollax Gasemi: “Do‘stlik” ordeni bilan taqdirlanganimdan faxrlanaman (+video)
Davlatlarimiz o‘rtasidagi ko‘p qirrali, manfaatli hamkorlikni har tomonlama rivojlantirish, diplomatik, savdo-iqtisodiy, sarmoyaviy, ilmiy-texnikaviy va madaniy-gumanitar sohalardagi aloqani kengaytirish, ayniqsa, ishbilarmon doira vakillari ishtiroki bilan jadal tus oldi.
Xorijiy investorlar mamlakatimiz iqtisodiyotiga investitsiya jalb etish, samarali innovatsion loyihalar va qo‘shma dasturlarni amalga oshirish, respublikamizdagi keng qamrovli islohotlar va demokratik o‘zgarishlarni, O‘zbekiston tomonidan ilgari surilayotgan global va mintaqaviy tashabbuslarni qo‘llab-quvvatlashda muhim ahamiyat kasb etadi.
Shularni inobatga olgan holda, davlatimiz rahbari mustaqillikning 32 yilligi munosabati bilan bir guruh chet ellik investorlarni «Do‘stlik» ordeni bilan mukofotladi. Ular orasida Amerika Qo‘shma Shtatlarining «Air Products» kompaniyasi boshqaruvi raisi Seyfollax Gasemi ham bor.
Tadbirkor O‘zA muxbiriga yuksak ordenga loyiq topilganini faxr-iftixor bilan so‘zladi. S.Gasemi suhbatda xalqaro miqyosdagi mukofotlar kelgusi faoliyatiga qay darajada ijobiy ta’sir ko‘rsatishi, shuningdek, tadbirkorlik muhiti, xorijiy investorlarga yaratib berilayotgan shart-sharoitlar haqida fikr bildirdi.
– O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti farmoniga ko‘ra, “Do‘stlik” ordeni bilan taqdirlandingiz. Avvalo, tabriklaymiz, ushbu yuksak unvon mamlakatimizda faoliyat yuritayotgan sanoqli chet el kompaniyalari rahbarlariga topshiriladi. Dastlabki kechinmalar, taassurotlar bilan o‘rtoqlashsangiz.
– Dunyo bo‘ylab 23 mingdan ziyod xodimga ega “Air Products” kompaniyasi vakili sifatida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti tomonidan “Do‘stlik” ordeni bilan taqdirlanganimdan juda faxrlanaman.
Ushbu yuksak mukofotning taqdim etilishi yurtingizda xorijiy ishbilarmon tadbirkorlarga berilayotgan katta e’tibor ramzi, desak bo‘ladi. Endi biz – chet ellik investorlar oldidagi mas’uliyat yana bir karra oshadi. Demak, bildirilgan ishonchni ko‘proq, yanada samarali ish ko‘rsatib, mamlakat iqtisodiyoti rivoji uchun tinimsiz harakat qilish orqali oqlashimiz kerak.
– Aslida, siz uchun xalqaro miqyosdagi mukofotlar qanchalik muhim, bu kelgusi faoliyatingizga qay darajada ijobiy ta’sir ko‘rsatadi?
–  "Do‘stlik” ordeni kabi e’tiroflar hamkorlikda ishlash, O‘zbekiston Respublikasi energetika tarmog‘ining ulkan salohiyatini oshirish bo‘yicha umumiy majburiyatni aks ettiradi. “Air Products” kompaniyasi rahbari sifatida aytishim mumkinki, bizning asosiy maqsadimiz – fuqarolarni hamkorlikda dolzarb energiya va ekologiya muammolariga yechim topish uchun birlashtirishdir.
– Umuman, bugungi kunda O‘zbekistonda yuz berayotgan o‘zgarishlarni qanday baholaysiz? Xususan, tadbirkorlik muhiti, qolaversa, xorijiy investorlarga yaratib berilayotgan shart-sharoitlar haqida qanday fikrdasiz?
– Yaqinda O‘zbekiston Respublikasi va “O‘zbekneftgaz” aksiyadorlik jamiyati bilan O‘zbekistonning Qashqadaryo viloyatida tabiiy gazni sintez gaziga qayta ishlash zavodini 1 milliard dollarga sotib olish, egalik qilish va undan foydalanish to‘g‘risida e’lon qilingan investitsiya kelishuvimiz bizni quvontirdi.
O‘zbekiston har sohada jadal rivojlanayotgan davlat. Hukumat islohotga intilmoqda, jumladan, biznes muhitini yaxshilash borasida sezilarli yutuqlarga erishildi. Biz ushbu jarayonlarni davlatning kuchli qo‘llab-quvvatlashi bilan mustahkamlangan yuqori o‘sish muhiti sifatida ko‘ramiz va o‘z sinfidagi eng yaxshi operatsion, ta’minot vakolatlarimizni ochishga tayyormiz. Zero, yurtingizda mahalliy va xorijiy tadbirkorlarga ko‘pgina sharoitlar yaratib berilgan.
– Amerika Qo‘shma Shtatlarining «Air Products» kompaniyasi oldida turgan maqsadlar, jumladan, O‘zbekiston bilan hamkorlik, amalga oshirilayotgan yirik investitsiya loyihalari, imzolangan hujjatlar haqida gapirib bersangiz.
–   Kompaniya maqsadlari haqida gapiradigan bo‘lsam, “Air Products” barqarorlikni ta’minlash va o‘zi faoliyat yuritayotgan jamoalarni qo‘llab-quvvatlashga intiladi. Energiya va atrof-muhit muammolarini hal qilish uchun innovatsion jarayonlardan foydalanadi.
Biz hamkorlik, ilg‘or texnologiyalar va ilovalar bo‘yicha tajriba orqali tabiiy qo‘riqxonalarni rivojlantirishga yordam beramiz, buni O‘zbekistonda amalga oshirish imkoniyati mavjud.
“Uzbekistan GTL” – gazdan suyuqlik ishlab chiqaruvchi zavodning majmuasi tarkibida ikkita yirik havo ajratish moslamasi, ikkita yirik avtotermik reformatsiya qurilmasi va vodorod ishlab chiqarish bo‘linmasini sotib olish, egalik qilish va ulardan foydalanish hamda kislorod, azot, vodorod va sintez gaz bilan ta’minlashda “O‘zbekneftgaz” muammosiz ishlashi mumkin bo‘ladi.
Shuningdek, respublikaning o‘sib borayotgan energiya ishlab chiqarish va ijtimoiy ehtiyojlarini qondirish imkonini beradigan arzon, yuqori toza yoqilg‘ilarni ishlab chiqarish imkoni paydo bo‘ladi.
– Sizningcha, O‘zbekistonda mahalliy va xorijiy ishbilarmonlar uchun yana qanday imkoniyatlar berilishi kerak?
–  Barqaror, ochiq va oshkora ishbilarmonlik muhiti bilan biz Gazdan suyuqlik ishlab chiqaruvchi zavod bo‘yicha qiziqarli kelishuvimiz, O‘zbekiston va Markaziy Osiyo mintaqasida kelajakdagi imkoniyatlarga ega bo‘lgan uzoq muddatli, barqaror hamkorlikka asoslanishimiz mumkin. Biz mamlakatning o‘sish salohiyatini ko‘ryapmiz va yanada kengroq imkoniyatlarni kutyapmiz.
Javobingiz uchun rahmat!
Ma’lumot: «Air Products» kompaniyasi dunyodagi yetakchi sanoat gaz ishlab chiqaruvchilaridan biri hisoblanib, bozorda 80 yildan ko‘proq vaqt davomida faoliyat yuritmoqda. Kompaniya, shuningdek, dunyodagi yetakchi suyultirilgan tabiiy gazni qayta ishlash texnologiyasi va unga tegishli uskunalarni yetkazib beruvchi hisoblanadi.
2019 yil «Air Products» Markaziy Osiyoda o‘z faoliyatini boshladi. Tashkilotning O‘zbekistondagi vakolatxonasi Toshkent shahrida Markaziy ofisini ochgan.

Всестороннее развитие многопланового взаимовыгодного сотрудничества между нашими странами, расширение связей в дипломатической, торгово-экономической, инвестиционной, научно-технической и культурно-гуманитарной сферах обрели стремительный характер, особенно с участием представителей деловых кругов.
Иностранные инвесторы играют важную роль в привлечении инвестиций в экономику нашей страны, реализации эффективных инновационных проектов и совместных программ, поддержке комплексных реформ и демократических преобразований в нашей республике, глобальных и региональных инициатив, продвигаемых Узбекистаном.
Принимая это во внимание, глава нашего государства в связи с 32-й годовщиной независимости наградил группу иностранных инвесторов орденом «Дўстлик». Среди них – председатель правления компании «Air Products»  Соединенных Штатов Америки Сейфоллах Гасеми.
Бизнесмен с гордостью сообщил корреспонденту УзА, что был удостоен высокой награды.
В беседе С.Гасеми выразил мнение о положительном влиянии наград международного масштаба на его дальнейшую деятельность, а также о бизнес-среде и условиях, созданных для иностранных инвесторов.
– Указом Президента Республики Узбекистан вы награждены орденом «Дўстлик». Прежде всего, примите наши поздравления, это высокое звание присваивается лишь считанным руководителям иностранных компаний, работающих в нашей стране. Поделитесь, пожалуйста, своими первыми чувствами и впечатлениями.
– Как представитель компании «Air Products», штат которой насчитывает более 23 тысяч сотрудников по всему миру, я очень горжусь тем, что награжден данным орденом.
Можно сказать, что вручение этой высокой награды является символом большого внимания, оказываемого иностранным предпринимателям в вашей стране. Теперь наша ответственность, то есть иностранных инвесторов, еще более возрастет. Мы должны оправдать оказанное доверие, работая еще более эффективно и неустанно во благо развития экономики страны.
– Насколько важны для вас международные награды, как это скажется на вашей дальнейшей деятельности?
– Такое признание, как орден «Дўстлик», отражает общую приверженность совместной работе и увеличению огромного потенциала энергетической отрасли Республики Узбекистан. Как руководитель компании «Air Products» могу сказать, что наша главная цель – объединить граждан для поиска решений актуальных энергетических и экологических проблем.
– Как вы оцениваете преобразования, происходящие сегодня в Узбекистане? В частности, что вы думаете о бизнес-среде и условиях, созданных для иностранных инвесторов?
– Нас очень обрадовало подписанное недавно инвестиционное соглашение с Республикой Узбекистан и АО «Узбекнефтегаз» о покупке, владении и эксплуатации завода по переработке природного газа в синтез-газ в Кашкадарьинской области Узбекистана за 1 миллиард долларов США.
Узбекистан – страна, быстро развивающаяся во всех сферах. Правительство стремится к реформам, в частности, достигнут значительный прогресс в улучшении деловой среды. Мы рассматриваем эти процессы как точку быстрого роста, подкрепленную мощной поддержкой государства, и готовы раскрыть наши лучшие в своем классе операционные возможности и полномочия на поставку. Ведь в вашей стране создано множество условий для отечественных и иностранных предпринимателей.
– Расскажите о целях компании «Air Products» Соединенных Штатов Америки, в том числе о сотрудничестве с Узбекистаном, реализуемых крупных инвестиционных проектах и подписанных документах.
– Что касается целей компании, «Air Products» стремится к устойчивому развитию и поддержке сообществ, с которыми она работает. Мы используем инновационные процессы для решения энергетических и экологических проблем, помогаем развивать природные заповедники посредством сотрудничества, передовых технологий и опыта. Рады, что в Узбекистане есть много возможностей для их реализации.
Приобретя, владея и эксплуатируя две крупные установки разделения воздуха, две крупные установки автотермического риформинга и установку по производству водорода в составе комплекса «Uzbekistan GTL», а также поставляя кислород, азот, водород и синтез-газ, АО «Узбекнефтегаз» сможет беспрепятственно производить доступное топливо высокого качества, которое позволит удовлетворить растущий спрос в энергии и социальные потребности республики.
– По вашему мнению, какие еще возможности следует предоставить отечественным и иностранным бизнесменам в Узбекистане?
– Имея стабильную, открытую и прозрачную бизнес-среду, мы можем в будущем опираться на наше взаимовыгодное соглашение о строительстве завода по производству сжиженного газа, долгосрочное и устойчивое партнерство в Узбекистане и Центрально-Азиатском регионе в целом. Мы видим потенциал роста страны и ждем еще более широких возможностей.
– Спасибо за ответ!
Для справки: «Air Products» входит в число ведущих мировых производителей промышленных газов. Компания работает на рынке уже более 80 лет. Основное направление ее деятельности – производство атмосферных и технологических газов и сопутствующего оборудования для различных отраслей.
В 2019 году «Air Products» начала свою деятельность в Центральной Азии. Компания имеет представительство в Узбекистане с центральным офисом в городе Ташкенте.