Majlisda nogironligi bo‘lgan shaxslarning huquqlarini yanada mustahkamlashga qaratilgan qonun loyihasi birinchi o‘qishda ko‘rib chiqilmoqda
Majlisda ko‘rib chiqilgan qonun loyihasi nogironligi bor shaxslarning huquqlarini yanada mustahkamlashga qaratilgan bo‘lib, unda bir qator normalar aks etmoqda. Jumladan, loyihada BMTning Nogironlar huquqlari to‘g‘risidagi konvensiyasiga muvofiq “muomala” va “oqilona moslashtirish” kabi tushunchalar kiritilib, ularga ta’rif berilmoqda.
Shuningdek, mazkur qonunning 30-moddasi nogironligi bo‘lgan shaxslarning odil sudlovdan foydalanish huquqiga oid norma bilan to‘ldirilmoqda. Bundan tashqari, ularning boshqalar bilan teng ravishda jamiyat va davlat siyosiy hayotida bevosita hamda o‘z vakillari orqali ishtirok etish borasidagi huquqlari kafolatlanmoqda.
Deputatlarning aytishicha, qonun loyihasida taklif etilayotgan yangi normalar nogironligi bo‘lgan shaxslarning huquqlarini yanada mustahkamlashga hamda ushbu sohadagi milliy qonunchilikni yanada takomillashtirishga xizmat qiladi.
Qizg‘in muhokamalar va bahs-munozaralar davomida deputatlar qonun loyihasi yuzasidan o‘z fikr-mulohazalarini bildirdilar. Shu bilan birga, loyihani yanada takomillashtirish, pishiq-puxta holatga keltirish bo‘yicha qator takliflar ilgari surildi.

На заседании в первом чтении рассматривается законопроект, направленный на дальнейшее укрепление прав лиц с инвалидностью
Рассмотренный на заседании законопроект  направлен на дальнейшее укрепление прав людей с инвалидностью, в нем отражен ряд норм. В частности, проект включает в себя такие понятия, как «обращение» и «разумное приспособление», используемые в Конвенции ООН о правах инвалидов.
Также статья 30 этого закона дополнена нормой о праве лиц с инвалидностью на доступ к правосудию. Кроме того, гарантируются их права на участие в политической жизни общества и государства наравне в другими, непосредственно и через своих представителей.
По мнению депутатов, новые нормы, предложенные в законопроекте, послужат дальнейшему укреплению прав лиц с инвалидностью и дальнейшему совершенствованию национального законодательства в этой сфере.
В ходе бурных обсуждений депутаты высказали свое мнение по законопроекту, выдвинули ряд предложений по его дальнейшему совершенствованию и доработке.