19-avgust kuni Toshkent shahrida Xitoy Xalq Respublikasi Raisi Si Szinpinning o‘zbek tilida ilk bor nashr etilgan "Inson huquqlarini hurmat qilish va kafolatlash to‘g‘risida" nomli kitobining taqdimoti bo‘lib o‘tdi.
Tadbir Xitoy Inson huquqlarini o‘rganish bo‘yicha jamiyati, Xitoy Xalq Respublikasining Adabiyotlarni xorijiy tillarda nashr etish va tarqatish ishlari bo‘yicha boshqarmasi, XXRning O‘zbekiston Respublikasidagi elchixonasi va Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi hamkorligida tashkil etildi.
Kitob taqdimotida 14-chaqiriq Umumxitoy qo‘mitasi Xalq siyosiy maslahatlashuv kengashining doimiy a’zosi, Milliy va diniy ishlar bo‘yicha komissiya boshlig‘ining o‘rinbosari, Xitoy inson huquqlarini o‘rganish bo‘yicha jamiyatining ijrochi vitse-prezidenti Szyan Szyango, Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi direktori Akmal Saidov, XXRning O‘zbekistondagi Favqulodda va muxtor elchisi Yuy Szyun, XXRning Adabiyotlarni xorijiy tillarda nashr etish va tarqatish ishlari bo‘yicha boshqarmasi boshlig‘i o‘rinbosari Yuy Tao, diplomatik korpus, ilmiy va akademik doiralar, davlat organlari, jamoat tashkilotlari, ommaviy axborot vositalari vakillari, shuningdek, Xitoy va O‘zbekistonning inson huquqlari sohasidagi ekspertlari ishtirok etdi.
Ma’ruzachilar o‘z chiqishlarida "Inson huquqlarini hurmat qilish va kafolatlash to‘g‘risida" nomli kitob Xitoyning inson huquqlarini himoya qilish masalalariga oid konseptual yondashuvlarini ochib beruvchi nufuzli manba sifatida muhim ahamiyatga ega ekanini ta’kidladilar. Ushbu kitobning o‘zbek tilida nashr etilishi o‘zaro ilmiy ma’rifat almashish, davlatlararo muloqotni chuqurlashtirish va gumanitar hamkorlikni kengaytirish uchun yangi imkoniyatlar ochishi e’tirof etildi.
Tadbir yakunida mehmonlar va ishtirokchilarga XXR Raisi Si Szinpinning "Inson huquqlarini hurmat qilish va kafolatlash to‘g‘risida" nomli kitobining o‘zbek tilidagi nashri taqdim etildi.

Презентация книги «Об уважении и обеспечении прав человека»
19 августа в Ташкенте состоялась презентация книги Председателя Китайской Народной Республики Си Цзиньпина «Об уважении и обеспечении прав человека», впервые изданной на узбекском языке.
Мероприятие организовано Китайским обществом по изучению прав человека, Национальным Центром Республики Узбекистан по правам человека и Посольством Китайской Народной Республики в Республике Узбекистан.
В презентации книги приняли участие постоянный член Народного политического консультативного совета Всекитайского комитета 14-го созыва, заместитель председателя Комиссии по национальным и религиозным делам, исполнительный вице-президент Китайского общества по изучению прав человека Цзян Цзянго, директор Национального центра Республики Узбекистан по правам человека Акмал Саидов, Чрезвычайный и Полномочный Посол КНР в Узбекистане Юй Цзюнь, заместитель начальника Департамента издания и распространения литературы на иностранных языках Китайской Народной Республики Юй Тао, представители дипломатического корпуса, научных и академических кругов, государственных органов, общественных организаций, СМИ, а также эксперты в области прав человека из Китая и Узбекистана.
В своих выступлениях докладчики подчеркнули значимость книги «Об уважении и обеспечении прав человека», как авторитетного источника, раскрывающего концептуальные подходы Китая к вопросам защиты прав человека, и отметили, что её издание на узбекском языке открывает новые возможности для научного обмена, углубления межгосударственного диалога и расширения гуманитарного сотрудничества.
В завершение мероприятия гостям и участникам были переданы в дар экземпляры узбекоязычной версии книги Председателя КНР Си Цзиньпина «Об уважении и обеспечении прав человека»