O‘zbekistonning bir qator xalqaro reytinglardagi o‘rni yaxshilandi
Joriy yil 23 dekabr kuni Xalqaro reyting va indekslar bilan ishlash bo‘yicha respublika kengashining navbatdagi yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Yig‘ilishni O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Raisi, Xalqaro reyting va indekslar bilan ishlash bo‘yicha Respublika kengashi raisi Tanzila Narbaeva olib bordi.
Videokonferensaloqa tarzida o‘tkazilgan yig‘ilishda Kengash a’zolari, vazirlik va idoralar mutasaddilari ishtirok etdi.
Qayd etilganidek, 2021 yilda O‘zbekiston uchun ustuvor hisoblangan Statistik salohiyat indeksi, Jahon mamlakatlari demokratiyasi indeksi, Huquq ustuvorligi indeksi, Raqobatbardosh sanoat unumdorligi indeksi, Global innovatsion indeksi, Boshqaruv sifati indikatorlari kabi bir qator xalqaro reytinglardagi o‘rni yaxshilandi.
Xususan, Jahon bankining Statistik salohiyat indeksida O‘zbekiston 2020 yilda 2019 yilga nisbatan 16 pog‘onaga ko‘tarilib, 146 ta mamlakat orasida 61-o‘rinni (2019 yilda – 76-o‘rin) egalladi.
Jahon odil sudlov loyihasi tashkiloti tomonidan e’lon qilingan Huquq ustuvorligi indeksining 2021 yilgi nashrida O‘zbekiston 14 pog‘ona ko‘tarilgan. O‘zbekiston uchun berilgan baholar 4,1 foizga oshib, bu borada eng yaxshi natija ko‘rsatgan 3 ta davlatdan biriga aylandi.
Global innovatsion indeksida O‘zbekiston 2021 yilda o‘tgan yilga nisbatan 7 pog‘onaga ko‘tarilib, 132 ta davlat orasida 86 o‘rinni egalladi, shu sababli eng katta pog‘ona yuqorilagan mamlakatlar top 10 taligiga kirdi.
Pandemiya davrida respublikamiz aholisining ijtimoiy himoyaga muhtoj qatlamlarini har tomonlama qo‘llab-quvvatlash tizimining yaratilishi, jamiyatda faol fuqarolik tashabbuslarining ko‘rsatilishi Jahon xayriya indeksida O‘zbekiston 114 ta mamlakat orasida 2018 yildagi 53-o‘rindan 2021 yilda 29-o‘ringa ko‘tarilib (deyarli ikki baravar), top-30 talikka kirdi.
Umuman olganda, so‘nggi besh yilda mamlakatimizda investitsiya va biznes muhitini yaxshilash, tadbirkorlikni rivojlantirish, fiskal va tashqi xatarlarni kamaytirish borasida olib borilgan islohotlar natijasida ijtimoiy-iqtisodiy sohaga oid xalqaro reytinglarda 156 ta mamlakat ichida O‘zbekiston 88 o‘rinni egalladi.
Yig‘ilishda O‘zbekiston Respublikasining ijtimoiy-iqtisodiy va siyosiy-huquqiy sohaga oid ustuvor xalqaro reyting va indekslardagi o‘rnini yaxshilash bo‘yicha 2021 yilga mo‘ljallangan chora-tadbirlar rejasining III chorakdagi ijrosi ko‘rib chiqildi.
Unda ijtimoiy-iqtisodiy hamda siyosiy-huquqiy sohalarga oid xalqaro reyting va indekslar bo‘yicha samaradorlikning eng muhim ko‘rsatkichlariga (KPI) erishish bo‘yicha kelgusidagi rejalar xususida fikr yuritildi.
Xususan, mamlakatimizda huquq ustuvorligi va sud mustaqilligini ta’minlash, biznes yuritish uchun qulay ishbilarmonlik muhitini yaratish, chet el investitsiyalarini faol jalb qilish va investorlarni har tomonlama qo‘llab-quvvatlash, innovatsion ishlanmalarni rag‘batlantirish, yuqori texnologiyalar ishlab chiqarish hajmini oshirish, statistika tizimini takomillashtirish borasida Respublika kengashi oldida turgan dolzarb vazifalar ko‘rib chiqildi.
Shuningdek, mamlakatimizning siyosiy-huquqiy sohada xalqaro reyting va indekslardagi o‘rniga ijobiy ta’sir ko‘rsatuvchi xalqaro shartnomalarga qo‘shilishning maqsadga muvofiqligi ko‘rib chiqildi.
Tadbirda O‘zbekiston Respublikasining ijtimoiy-iqtisodiy va siyosiy-huquqiy sohaga oid ustuvor xalqaro reyting va indekslardagi o‘rnini yaxshilash bo‘yicha 2022 yilga mo‘ljallangan tashkiliy chora-tadbirlar rejasi loyihasini ishlab chiqish, bunda mamlakatimizda yuzaga kelayotgan tizimli muammolarga e’tibor qaratish lozimligi ta’kidlandi.
Tadbirkorlik muhitini yanada yaxshilash maqsadida Biznes indikator natijalari yuzasidan xalq deputatlari mahalliy Kengashlari majlislarida mas’ul rahbarlarning hisobotlarini eshitib, hududda biznes muhitini yanada yaxshilash choralarini ko‘rib borish tavsiya etildi.
Tadbir yakunida mamlakatimizda ijtimoiy-iqtisodiy hamda siyosiy-huquqiy sohalardagi tarmoqlarni baholash maqsadida milliy reyting tizimini ishlab chiqish, ushbu jarayonga ilmiy doira vakillari, nodavlat notijorat tashkilotlar, ommaviy axborot vositalari hamda keng jamoatchilikni jalb qilish taklif etildi.
Yig‘ilishda mas’ul vazirlik va idoralar axboroti eshitilib, yo‘l qo‘yilgan kamchiliklarni bartaraf etish va belgilangan vazifalar ijrosi yuzasidan Respublika kengashiga tegishli takliflar kiritilishi vazifasi qo‘yildi.

Узбекистан улучшил свои позиции в ряде международных рейтингов
23 декабря текущего года состоялось очередное заседание Республиканского совета по работе с международными рейтингами и индексами.
Вела заседание Председатель Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан, председатель Республиканского совета по работе с международными рейтингами и индексами Танзила Нарбаева.
В заседании, прошедшем в режиме видеоконференцсвязи, приняли участие члены Республиканского совета, руководители министерств и ведомств.
Отмечалось, что в 2021 году Узбекистан улучшил свои позиции в ряде международных рейтингов, таких как Индекс статистического потенциала, Индекс демократии стран мира, Индекс верховенства права, Индекс конкурентоспособности промышленности, Глобальный инновационный индекс, Индикаторы качества управления, которые являются для Узбекистана приоритетными.
В частности, в Индексе статистического потенциала Всемирного банка Узбекистан в 2020 году поднялся по сравнению с 2019 годом на 16 позиций и занял 61 место среди 146 стран (в 2019 году – 76 место).
Отмечалось, что в Индексе верховенства закона, опубликованном в издании 2021 года организацией Всемирный проект правосудия, Узбекистан поднялся на 14 позиций. Оценки, данные Узбекистану, выросли на 4,1%, благодаря чему страна стала одной из трех стран с налучшими результатами.
В Глобальном инновационном индексе в 2021 году Узбекистан поднялся на 7 позиций по сравнению с предыдущим годом, занял 86 место среди 132 стран, благодаря этому вошел в топ-10 стран, показавших наилучший результат.
В стране создана система всесторонней поддержки социально незащищенных слоев населения республики в период пандемии, в обществе осуществляются активные гражданские инициативы, благодаря чему Узбекистан поднялся во Всемирном индексе благотворительности с 53-го места в 2018 году на 29-е в 2021 году (почти вдвое) среди 114 стран и вошел в топ-30.
В целом, в результате реформ, осуществляемых в стране за последние пять лет по улучшению инвестиционной и бизнес-среды, развитию предпринимательства, сокращению фискальной нагрузки и внешних вызовов, Узбекистан занял 88 место среди 156 стран в международных рейтингах социально-экономической сферы.
На заседании рассмотрен вопрос исполнения в III квартале плана мероприятий на 2021 год по улучшению позиций Республики Узбекистан в приоритетных международных рейтингах и индексах социально-экономической и политико-правовой сфер.
При этом обсуждались возникающие системные проблемы при достижении ключевых показателей эффективности (KPI) в международных рейтингах и индексах, касающихся социально-экономической и политико-правовой сфер, а также пути их устранения.
В частности, перечислены некоторые допущенные ошибки при обеспечении приоритета права и судебной независимости, создании благоприятной деловой среды для ведения бизнеса, активном привлечении иностранных инвестиций и всесторонней поддержке инвесторов, стимулировании инновационных разработок, повышении объемов производства высоких технологий, совершенствовании статистической системы.
На мероприятии также рассмотрен вопрос целесообразности присоединения к международным договорам, оказывающим положительное воздействие на позицию страны в международных рейтингах и индексах политико-правовой сферы.
В ходе мероприятия подчеркивалась необходимость разработки проекта плана мероприятий на 2022 год по улучшению позиции Республики Узбекистан в приоритетных международных рейтингах и индексах социально-экономической и политико-правовой сфер, а также уделения внимания возникающим в стране системным проблемам.
В целях дальнейшего улучшения сферы предпринимательства местным Кенгашам народных депутатов рекомендовано принимать меры по дальнейшему улучшению деловой среды территории, заслушивая на заседаниях местных Кенгашей народных депутатов отчеты ответственных руководителей относительно результатов Бизнес-индикатора.
По завершению мероприятия в целях оценки отраслей социально-экономической и политико-правовой сфер предложено разработать национальную рейтинговую систему,  привлекать в этот процесс представителей научных кругов, негосударственных некоммерческих организаций, средств массовой информации и широкой общественности.
На заседании заслушана информация ответственных министерств и ведомств и определена ​​задача внесения в Республиканский совет соответствующих предложений по устранению недостатков и исполнению намеченных задач.