Parlamentlararo Ittifoq: shaffoflik va hisobdorlik prinsiplari – amalda
2022 - yil 15 fevral kuni Parlamentlararo Ittifoqning Shaffoflik, hisobdorlik va ochiqlik masalalari bo‘yicha ishchi guruhi yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi. Tadbir onlayn shaklda tashkil etildi.
Mazkur Ishchi guruh Parlamentlararo Ittifoqning transparentlik, hisobdorlik va manfaatlar to‘qnashuvining oldini olish masalalari yuzasidan o‘tkazgan mustaqil tadqiqot natijasida tuzilgan.
Mustaqil ekspert Malika Ayt-Muhammad bu borada Parlamentlararo Ittifoq Kotibiyati taqdim etgan mustaqil mandat doirasida ish olib bordi. Ekspert tomonidan Parlamentlararo Ittifoq boshqaruvi va Kotibiyatida qo‘llanayotgan siyosat va amaliyot tahlil qilindi.
Tahlildan maqsad shunga o‘xshash tashkilotlarga taalluqli axborot, joriy siyosat va amaliyotni qiyosiy o‘rganish asosida ehtimoliy kamchiliklarni aniqlash hisoblanadi. Hisobot mualliflari tomonidan Parlamentlararo Ittifoq faoliyati shaffofligini baholashning yangi mezonlari ishlab chiqildi.
Ishchi guruh majlisida Yevroosiyo guruhi nomidan – O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi Spikerining birinchi o‘rinbosari, Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi direktori, Parlamentlararo Ittifoq Ijroiya qo‘mitasi vitse-prezidenti Akmal Saidov so‘zga chiqdi.
A.Saidov Shaffoflik, hisobdorlik va ochiqlik masalalari bo‘yicha ishchi guruh tashkil etilganini qo‘llab-quvvatladi. Ushbu tuzilma Parlamentlararo Ittifoqning faoliyati uchun manfaat keltirishi hamda mazkur xalqaro tashkilot o‘z ishida shaffoflik, hisobdorlik va ochiqlikni mustahkamlashi, bu tamoyillarga yanada qat’iy amal qilishiga ko‘maklashishiga ishonch bildirdi.

Межпарламентский союз: Следуя принципам прозрачности и подотчетности
15 февраля 2022 года в онлайн формате состоялось заседание Рабочей группы по вопросам прозрачности, подотчетности и открытости Межпарламентского союза (МПС).
Создание данной Рабочей группы стало результатом независимого исследования, проведенного МПС по вопросам транспарентности, подотчетности и предотвращения конфликта интересов.
В рамках независимого мандата, порученного Секретариатом МПС и проведенного независимым экспертом Маликой Айт-Мохамед, был проведен обзор политики и практики, используемых в управлении и Секретариате МПС.
Целью обзора являлось выявление возможных недостатков, используя информацию и метод сравнительного анализа политики и практики аналогичных организаций. Авторами отчета были разработаны новые критерии оценки прозрачности деятельности МПС.
В ходе заседания рабочей группы выступил первый заместитель спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, вице-президент Исполнительного комитета Межпарламентского союза от Евразийской группы Акмал Саидов.
Он приветствовал создание Рабочей группы, которая, несомненно, может принести пользу миссии Межпарламентского союза и способствовать, и помогать данной организации укреплять и следовать своей приверженности прозрачности, подотчетности и открытости.