O‘zbekiston paxtasiga boykotning tugatilgani Amerikalik ekspertlar nigohida
VASHINGTON, 1 aprel. /«Dunyo» AA/.  O‘zbekistonning AQShdagi elchixonasi ma’lumotiga ko‘ra, Amerikaning «Markaziy Osiyo ishlari bo‘yicha Oksus jamiyati» platformasida («The Oxus Society for Central Asian Affairs») «Cotton Campaign» xalqaro koalitsiyasi tomonidan O‘zbekiston paxtasiga boykotning tugatilishi va o‘zbek to‘qimachilik sanoati istiqbollariga bag‘ishlangan brifing bo‘lib o‘tdi, deb xabar bermoqda «Dunyo» AA muxbiri.
Tadbirda asosiy ma’ruzachilar Pitsburg universitetining Menejment va bozorlar markazi direktori Jenifer Murtazashvili, Janubiy Kaliforniya universitetining inson huquqlari bo‘yicha professori Stiv Sverdlov, Xalqaro mehnat tashkilotining O‘zbekistondagi bosh maslahatchisi Yonas Astrup  va huquqshunos Dilfuza Kurolova ishtirok etdi.
Ekspertlar tomonidan O‘zbekistonda bolalar va majburiy mehnatni butunlay ta’qiqlash, o‘zbek paxtasiga boykotning tugatilishi mamlakat rahbariyatining qat’iy siyosiy irodasi tufayli amalga oshirildi, degan yakdil fikr  qayd etildi.
Jenifer Murtazashvilining aytishicha, O‘zbekistonda bolalar va majburiy mehnatga barham berish bo‘yicha sezilarli muvaffaqiyatlar 2017 yildan beri kuzatilmoqda, bu asosan, mamlakat hukumatining qat’iy sa’y-harakatlari tufayli ro‘y bermoqda. Uning aytishicha, paxtaning mamlakat iqtisodiyotida qanchalik chuqur ildiz otganligi hisobga olinadigan bo‘lsa, amaldagi qishloq xo‘jaligi modelini o‘zgartirish to‘g‘risida qaror  osonlikcha qabul qilinmagan.
«Menimcha, O‘zbekiston buni tashqi bosim tufayli amalga oshirgani yo‘q. Ular mamlakatda ish o‘rinlarini yaratish uchun bunday samarali qadamni tashlaganlariga aminman. Butun islohotlar strategiyasi O‘zbekistonning paxta xom ashyosini eksport qiluvchi mamlakatdan to‘qimachilik va kiyim-kechak mahsulotlarini ishlab chiqaruvchiga aylantirish va shu orqali qo‘shimcha qiymat zanjirini ko‘tarish, iqtisodiyotni rag‘batlantirish va yangi ish o‘rinlarini yaratishga qaratilgan, dedi XMT vakili Yonas Astrup. Paxta terimida bolalar yoki majburiy mehnatdan foydalanish tarafdori bo‘lgan o‘zbeklarni hech qachon uchratmaganman. Hamma unga chek qo‘yishni xohladi va hamma birgalikda ishladi. Prezident Shavkat Mirziyoev siyosiy irodani namoyish etgan holda bunday harakatlarga butunlay chek qo‘ydi».
Yonas Astrup, shuningdek, O‘zbekistonning yangi ish o‘rinlari yaratish va to‘qimachilik mahsulotlarini eksport qilishni rag‘batlantirishdagi keyingi muvaffaqiyatlari mintaqadagi boshqa mamlakatlar uchun islohotlarning namunasi bo‘lishi mumkinligini qayd etdi.
Stiv Sverdlov ta’kidlaganidek, huquq himoyachilari va kiyim-kechak ishlab chiqaruvchilarni birlashtirgan xalqaro koalitsiya tomonidan paxta baykotining tugatilishi O‘zbekiston hukumati, fuqarolik  jamiyati faollari va xususiy sektor o‘rtasidagi noyob kombinatsiyaning hamda o‘zaro hamkorlikning natijasi bo‘ldi.
Uning aytishicha, O‘zbekiston paxtachilik sohasini insoniylik nuqtai nazaridan yanada rivojlantirish uchun o‘zaro qayta aloqa mexanizmlarini kuchaytirish, xodimlar va ish beruvchilar o‘rtasida jamoaviy shartnomalarni rag‘batlantirish, nodavlat notijorat tashkilotlarini ro‘yxatga olish uchun shart-sharoitlar yaratish, shuningdek, ommaviy axborot vositalari  rolini kuchaytirish va jamiyat erkinligini himoya qilish bo‘yicha sa’y-harakatlarni davom ettirish kerak.

Американские эксперты о значимости отмены «хлопкового бойкота» для текстильной индустрии Узбекистана
ВАШИНГТОН, 1 апреля. /ИА «Дунё»/. По информации Посольства Узбекистана в Вашингтоне, на площадке американского центра «Общество Оксус по Центральной Азии» («The Oxus Society for Central Asian Affairs») состоялся брифинг, посвященный перспективам текстильной индустрии Узбекистана на фоне отмены «хлопкового бойкота» международной коалиции «Cotton Campaign», сообщает корреспондент  ИА «Дунё».
На мероприятии в качестве главных спикеров выступили директор Центра управления и рынков Питсбургского университета Дженифер Муртазашвилли, профессор по правам человека в Университете Южной Калифорнии Стив Свердлов, главный советник Международной организации труда в Узбекистане Йонас Аструп и правовед Дильфуза Куролова.
Эксперты были едины во мнении, что прекращение «хлопкового бойкота» вследствие полного искоренения детского и принудительного труда в Узбекистане стало возможным благодаря твердой политической воле руководства страны.
По мнению Дженифер Муртазашвилли, ощутимый прогресс Узбекистана в сфере искоренения детского и принудительного труда наблюдался с 2017 года, главным образом, благодаря значительным усилиям правительства страны. С ее слов, решение о преобразовании существовавшей сельскохозяйственной модели, учитывая, как хлопок глубоко укоренился в экономике страны, далось нелегко.
«Не думаю, что Узбекистан сделал это из-за внешнего давления - убежден, что они сделали это для себя, чтобы создать рабочие места в стране. Вся стратегия реформ заключалась в том, чтобы изменить положение Узбекистана из экспортера хлопка-сырца в производителя текстильной и швейной продукции и тем самым продвинуться вверх по цепочке создания стоимости, стимулировать экономику и создать рабочие места» - отметил представитель МОТ Йонас Аструп.
«Я никогда не встречал узбека, который выступал бы за детский или принудительный труд при сборе хлопка. Все хотели положить этому конец, и все работали над этим вместе. Президент Шавкат Мирзиёев продемонстрировал политическую волю и предоставил пространство для того, чтобы это произошло» - подчеркнул эксперт.
По мнению Йонаса Аструпа, дальнейшие успехи Узбекистана по созданию рабочих мест и продвижению экспорта своей текстильной продукции могут стать примером реформ для других стран региона.
Как отметил Стив Свердлов, прекращение «хлопкового бойкота» международной коалиции, объединяющей правозащитников и производителей одежды, стал результатом уникальной комбинации и взаимодействия между правительством Узбекистана, гражданскими активистами и частным сектором.
По его мнению, для дальнейшего развития хлопкового сектора Узбекистана в контексте человеческого измерения необходимо укрепление механизмов обратной связи, продолжение усилий по стимулированию коллективных переговоров между работниками и работодателями, облегчение условий для регистрации ННО, а также усиление роли медийного сообщества и защиты свободы слова.