Xalqaro reyting va indekslar bilan ishlash bo‘yicha respublika kengashining navbatdagi yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi
Joriy yil 14 aprel kuni Xalqaro reyting va indekslar bilan ishlash bo‘yicha respublika kengashining navbatdagi yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Uni Oliy Majlis Senati Raisi, Xalqaro reyting va indekslar bilan ishlash bo‘yicha respublika kengashi raisi Tanzila Narbayeva olib bordi.
Yig‘ilishda Kengash aʼzolari, vazirlik va idoralar mutasaddilari, nodavlat notijorat tashkilotlari hamda OAV vakillari ishtirok etdi.
Qayd etilganidek, 2021 yil davomida eʼlon qilingan mamlakatimiz uchun ustuvor bo‘lgan jami 19 ta xalqaro reytingda O‘zbekistonning o‘rni aks etib, 11 tasida mamlakatimiz pozitsiyasi yaxshilandi.
Xususan, Suveren kredit reytinglarida ijobiy tendensiyalar kuzatilib, “Es end Pi” (“S&P”) xalqaro reyting agentligi mamlakatimiz kredit reytingini “salbiy”dan “barqaror”ga, “Mudis” (Moody‘s) agentligi esa “barqaror”dan “ijobiy”ga o‘zgartirdi.
Global innovatsiyalar indeksida O‘zbekiston 2021 yilda 7 pog‘onaga ko‘tarilib, 132 ta davlat orasida 86-o‘rinni egalladi va eng tez yuqorilagan mamlakatlar top 10 taligiga kirdi.
“Transparency International” xalqaro tashkilotining 2021 yil uchun Korrupsiyani qabul qilish indeksida mamlakatimiz o‘z o‘rnini 6 pog‘ona yaxshilab, 180 ta davlat ichida 140-o‘rinni egalladi va so‘nggi besh yilda 17 pog‘ona yuqoriladi. Tashkilot hisobotida O‘zbekiston Markaziy Osiyoda o‘rnak bo‘layotganligi va so‘nggi 5 yilda eng barqaror o‘sish ko‘rsatkichiga erishgan jahondagi 6 ta davlatdan biriga aylangani alohida taʼkidlangan.
Tadbirda ijtimoiy-iqtisodiy hamda siyosiy-huquqiy sohalariga oid ustuvor xalqaro reyting va indekslardagi mamlakatimizning o‘rnini yaxshilash bo‘yicha 2021 yilga mo‘ljallangan chora-tadbirlar rejasining ijrosi muhokama qilindi.
Xususan, o‘tgan yil davomida rejaga muvofiq 43 ta qonun, 3 ta yangi tahrirdagi Kodeks, Prezidentning 24 ta farmoni va qarori, Hukumatning 44 ta qarori loyihalari ishlab chiqilib, shundan 16 ta qonun, Prezidentning 16 ta farmoni va qarori, Vazirlar Mahkamasining 27 ta qarori qabul qilindi.
Yig‘ilishda reja ijrosiga masʼuliyatsizlik bilan yondashgan vazirlik va idoralarning faoliyati tanqid qilindi.
Tadbirda mutasaddi vazirlik va idoralarning axborotlari eshitilib, hududlarda xalqaro reytinglar bilan ishlash holati, mavjud muammo va kamchiliklar, foydalanilmagan imkoniyatlar hamda ayrim xalqaro reytinglarni, shu jumladan Buyuk Britaniyaning “Oxford Insights” konsalting kompaniyasi va Kanadaning Xalqaro tadqiqotlarni rivojlantirish instituti tomonidan yuritiladigan “Hukumatning sunʼiy intellektga tayyorgarlik indeksi”ni O‘zbekiston uchun ustuvor sifatida belgilash masalasi muhokama etildi.
Shuningdek, tadbirda mamlakatimizning ijtimoiy-iqtisodiy va siyosiy-huquqiy sohaga oid ustuvor xalqaro reyting va indekslardagi o‘rnini yaxshilash bo‘yicha 2022 yilga mo‘ljallangan tashkiliy chora-tadbirlar rejasi tasdiqlanib, yil davomida 1 ta strategiya, 5 ta kodeks, 9 ta qonun, 2 ta konsepsiya va 35 ta normativ-huquqiy hujjat loyihalarini ishlab chiqish ko‘zda tutilmoqda.
Xususan, davlat kompaniyalarining investitsiya loyihalarini moliyalashtirishda davlat kafolatini berishni bosqichma-bosqich kamaytirish, parlamentdagi “Hukumat soati” instituti va deputatlikka nomzod ko‘rsatish tartibini takomillashtirish, monopol korxonalar tomonidan ishlab chiqilayotgan mahsulotlar tannarxi to‘g‘risidagi maʼlumotlarni eʼlon qilib borish tizimini joriy qilish kabi 300 dan ortiq vazifani bajarish rejalashtirilmoqda.

Состоялось очередное заседание республиканского совета по работе с международными рейтингами и индексами
14 апреля текущего года состоялось очередное заседание Республиканского совета по работе с международными рейтингами и индексами.
Мероприятие вела Председатель Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан, председатель Республиканского совета по работе с международными рейтингами и индексами Танзила Нарбаева.
В заседании приняли участие члены Республиканского совета, ответственные работники министерств и ведомств, представители негосударственных некоммерческих организаций и средств массовой информации.
Как было отмечено, Узбекистан в течение 2021 года принял участие в общей сложности в 19 международных рейтингах, которые являются приоритетными для нашей страны, и улучшил свои позиции в 11 рейтингах.
В частности, в Суверенных кредитных рейтингах отмечены положительные тенденции. Международное рейтинговое агентство «Эс-энд-Пи» (S&P) изменило прогноз по кредитному рейтингу нашей страны с «отрицательного» на «стабильный», а Агентство «Мудис» (Moody’s) – со «стабильного» на «положительный».
В Глобальном индексе инноваций в 2021 году Узбекистан поднялся на 7 позиций и занял 86 место среди 132 стран и вошел в топ-10 лучших стран мира, наиболее заметно улучшивших свои позиции.
В Индексе восприятия коррупции Международной организации Transparency International за 2021 год наша страна поднялась на 6 позиций и заняла 140 место среди 180 стран и за последние пять лет поднялась на 17 позиций. В отчете Организации особо подчеркивалось, что Узбекистан служит примером для стран Центральной Азии и стал одним из 6 стран мира, достигших за последние 5 лет самых устойчивых показателей роста.
На мероприятии обсуждено выполнение плана мероприятий на 2021 год по улучшению позиций нашей страны в приоритетных международных рейтингах и индексах социально-экономической и политико-правовой сфер.
В частности, за прошедший год согласно плану разработаны проекты 43 законов, 3 кодекса в новой редакции, 24 указов и постановлений Президента, 44 постановления Правительства, из них приняты 16 законов, 16 указов и постановлений Президента, 27 постановлений Кабинета Министров.
На заседании подвергнута критике деятельность министерств и ведомств, которые безответственно подходили к выполнению плана.
На мероприятии заслушана информация соответствующих министерств и ведомств, обсуждено состояние работы с международными рейтингами в регионах, имеющиеся проблемы и недостатки, неиспользованные возможности, а также вопрос определения в качестве приоритетных для Узбекистана некоторых международных рейтингов, в том числе «Индекс готовности правительства к искусственному интеллекту», который ведется консалтинговой компанией Великобритании Oxford Insights и Институтом развития международных исследований Канады.
Также на мероприятии утвержден План организационных мероприятий на 2022 год по улучшению позиций нашей страны в приоритетных международных рейтингах и индексах социально-экономической и политико-правовой сфер, в течение года предусматривается разработка 1 стратегии, 5 кодексов, 9 законов, 2 концепций и 35 проектов нормативно-правовых актов.
В частности, планируется выполнить более 300 задач, таких как поэтапное сокращение предоставления государственных гарантий при финансировании инвестиционных проектов государственных компаний, совершенствование института «Правительственный час» в парламенте и порядка выдвижения кандидатов в депутаты, внедрение системы опубликования информации о себестоимости продукции, разрабатываемой предприятиями-монополистами.