Turkiy davlatlar tashkilotining Inson huquqlari bo‘yicha milliy institutlari va ombudsmanlari assotsiatsiyasi ta’sis etildi
Joriy yilda O‘zbekiston va Turkiya o‘rtasida diplomatik munosabatlar o‘rnatilganining 30 yilligi va strategik sheriklik munosabatlari yo‘lga qo‘yilganining 5 yilligi nishonlanmoqda. O‘tgan yili Anqara va Istanbulda O‘zbekiston madaniyati kunlari o‘tkazilgan edi. Bu yil Toshkent va Samarqand shaharlarida Turkiya madaniyati kunlarini tashkil etish rejalashtirilgan. Shuningdek, 2022 yilda Turkiy davlatlar tashkilotining birinchi sammiti O‘zbekistonda bo‘lib o‘tadi.
Endilikda ana shu hamkorlik samaralari shodasi yana bitta gavhar bilan boyidi: 12 may kuni Turkiyaning Bursa shahrida Turkiy davlatlar tashkilotining Inson huquqlari bo‘yicha milliy institutlari va ombudsmanlari assotsiatsiyasi ta’sis etildi.
Shu munosabat bilan tashkil etilgan tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi Spikerining birinchi o‘rinbosari, Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi direktori Akmal Saidov ishtirok etdi va nutq so‘zladi.
Shundan so‘ng Turkiy davlatlar tashkilotining Inson huquqlari bo‘yicha milliy institutlari va ombudsmanlari assotsiatsiyasi Memorandumini imzolash marosimi bo‘lib o‘tdi.
Yangi Assotsiatsiya dunyoda noyob hisoblanadi. Chunki u ham inson huquqlari bo‘yicha milliy institutlarni, ham ombudsmanlarni o‘zida birlashtirmoqda. Yanada muhimi, ushbu tuzilma Turkiy davlatlar tashkilotiga a’zo mamlakatlarda bo‘lib turgan fuqarolar huquqlarini ta’minlash sohasidagi masalalarni samarali hal etishga ko‘maklashadi.
Assotsiatsiya inson huquqlari sohasida hamkorlikning keng qirrali jihatlarini qamrab olmoqda. Jumladan:
• inson huquqlarini himoya qilish va targ‘ib qilish yo‘nalishidagi faoliyat hamkorlikda qo‘llab-quvvatlanadi;
• inson huquqlarini himoya qilish sohasida tajriba almashish, o‘zaro hamkorlikni kuchaytirish yo‘nalishidagi loyihalar amalga oshiriladi;
• inson huquqlarini himoya qilish sohasida qo‘shma o‘quvlar va seminarlar, ilmiy tadqiqotlar uchun samarali platforma vujudga keladi;
• inson huquqlarini himoya qilish va rag‘batlantirish sohasida xalqaro va mintaqaviy mexanizmlarda hamkorlik qilish uchun imkoniyatlar kengayadi.
Ma’lumot uchun: Turkiy tilli davlatlarning inson huquqlari bo‘yicha milliy institutlari o‘rtasida yaqin hamkorlikni rivojlantirish bugungi kunda dolzarb masaladir. Ayni mavzu 2018 yilda qadimiy Samarqand zaminida ilk bor o‘tkazilgan Inson huquqlari bo‘yicha Osiyo forumi doirasida ham keng muhokama qilinganini ta’kidlash lozim.
2019 yil 18-19 noyabr kunlari Istanbulda bo‘lib o‘tgan Ombudsmanlarning 2-xalqaro konferensiyasida va keyingi ikki yil davomidagi onlayn uchrashuvlarda Turkiya, Qirg‘iziston, Ozarbayjon, Qozog‘iston va O‘zbekistonning inson huquqlari bo‘yicha milliy institutlari tomonidan Turkiy davlatlar tashkilotining Inson huquqlari bo‘yicha milliy institutlari va ombudsmanlari assotsiatsiyasini tuzish imkoniyatlari muhokama qilingan.
Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Millliy markazi turkiy tilli davlatlar o‘rtasidagi hamkorlik tobora mustahkamlanayotgan hozirgi sharoitda tashkil etilgan ushbu Assotsiatsiya inson huquqlari bo‘yicha milliy institutlar uchun qulay hamkorlik maydoniga aylanadi, deb hisoblaydi.

Создана Ассоциация национальных институтов по правам человека и омбудсманов тюркских государств
12 мая 2022 года в городе Бурса (Турция) была создана Ассоциация национальных институтов по правам человека и омбудсманов тюркских государств.
Узбекистан на этом историческом событии был представлен в лице Первого заместителя Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, директора Национального центра по правам человека Республики Узбекистан Акмала Саидова.
Как было отмечено в его приветственном слове, в текущем  2022 году отмечается 30 лет со дня установления дипломатических отношений между Узбекистаном и Турцией и 5 лет с момента налаживания стратегических и партнёрских отношений между двумя странами. В прошлом году в Анкаре и Стамбуле проводились Дни культуры Узбекистана. В этом году в городах Ташкенте и Самарканде запланировано проведение Дней культуры Турции.
Также в 2022 году в Узбекистане пройдет первый саммит Организации тюркских государств.
«Новая Ассоциация будет уникальной организацией, объединяющей национальные институты по правам человека и Омбудсманы наших стран. Эта структура будет содействовать эффективному решению вопросов обеспечения прав граждан в государствах-членах Организации тюркских государств», - подчеркнул А. Саидов.
Созданная Ассоциация охватывает широкий диапазон сотрудничества в области прав человека, в том числе:
•  повышение осведомленности о деятельности омбудсмена и национальных правозащитных институтов тюркоязычных стран;
• обмен знаниями и опытом в области прав человека посредством организации совместных тренингов, семинаров, проектов;
• проведение совместных тренингов и семинаров, научных исследований в области прав человека;
• расширение возможностей сотрудничества в международных и региональных механизмах в области защиты и продвижения прав человека.
Добавим, что развитие тесного сотрудничества между национальными правозащитными институтами тюркоязычных стран является сегодня актуальным вопросом. Следует отметить, что данная тема широко обсуждалась в 2018 году в рамках Азиатского форума по правам человека, который впервые прошел в древнем Самарканде.
В 2019 году в Стамбуле на 2-й Международной конференции по правам человека и проходивших в течение двух лет после нее онлайн-встречах Омбудсманов Турции, Кыргызыстана, Азербайджана, Казахстана и Узбекистана, также обсуждалась возможность создания Ассоциации национальных институтов по правам человека и омбудсманов тюркоязычных стран.
Национальный центр Республики Узбекистан по правам человека считает, что данная Ассоциация, созданная в нынешних условиях укрепления сотрудничества между тюркоязычными странами, станет удобной площадкой для сотрудничества национальных правозащитных институтов.