O‘zbekiston va Islom hamkorlik tashkiloti inson huquqlari sohasida hamkorlikni mustahkamlamoqda
Joriy yil 24 may kuni Jidda shahrida Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi va Islom hamkorlik tashkilotining Inson huquqlari bo‘yicha mustaqil doimiy komissiyasi o‘rtasida o‘zaro hamkorlik to‘g‘risidagi Memorandum imzolandi. Memorandumni imzolash marosimi “Islom hamkorlik tashkilotiga a’zo mamlakatlarda inson huquqlarini himoya qilish va rag‘batlantirishda inson huquqlari bo‘yicha milliy institutlarning roli” mavzusidagi xalqaro seminar yakunida bo‘lib o‘tdi.
Mazkur seminar 22-26 may kunlari Islom hamkorlik tashkilotining Inson huquqlari bo‘yicha mustaqil doimiy komissiyasi 19-doimiy sessiyasi doirasida tashkil etildi. Sessiya ishida O‘zbekiston delegatsiyasi rahbari Mirzatillo Tillaboev va mamlakatimizning Islom hamkorlik tashkilotidagi doimiy vakili ishtirok etdi.
Memorandum Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi direktorining birinchi o‘rinbosari M.Tillaboev va  Islom hamkorlik tashkilotining Inson huquqlari bo‘yicha mustaqil doimiy komissiyasi raisi Xadji Ali Achikgyul tomonidan imzolandi.
Tomonlar ushbu Memorandum doirasida umumiy manfaatlardan kelib chiqqan holda o‘zaro hamkorlikka taalluqli masalalarni muhokama qilish uchun muntazam ravishda maslahatlashuvlar o‘tkazish hamda inson huquqlarini himoya qilish sohasida qo‘shma tadbirlar, dastur va loyihalarni amalga oshirishga kelishib oldilar.
Islom hamkorlik tashkilotining Inson huquqlari bo‘yicha mustaqil doimiy komissiyasi raisi Xadji Ali Achikgyul  Memorandum inson huquqlarini himoya qilish sohasida uzoq yillar xizmat qilishini va birgalikda faoliyat yuritish uchun eng maqbul mexanizm vazifasini bajarishini qayd etdi. Ushbu hujjat Islom hamkorlik tashkilotiga a’zo davlatlarning inson huquqlari bo‘yicha milliy institutlari uchun munosib namuna ekanini alohida ta’kidladi.
Islom hamkorlik tashkiloti Inson huquqlari bo‘yicha mustaqil doimiy komissiyasining 19-xalqaro sessiyasida O‘zbekiston delegatsiyasi   tomonidan Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy strategiyasi doirasida amalga oshirilayotgan ishlar haqida ma’lumot taqdim etildi. Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazining bu boradagi tizimli faoliyati, mamlakatimizda amalga oshirilayotgan keng qamrovli islohotlar, jumladan, inson huquqlari sohasida qabul qilingan yangi qonunlar, inson huquqlari ta’limi yo‘nalishidagi O‘zbekiston tajribasi haqida atroflicha so‘zlab berildi hamda tadbir mavzusidan kelib chiqqan holda bir qator takliflar bildirildi.
Sessiya ishtirokchilariga 2022 – 2026 yillarga mo‘ljallangan Yangi O‘zbekistonning taraqqiyot strategiyasida belgilangan inson huquqlari bo‘yicha maqsad va vazifalari haqida ham batafsil axborot berildi.
Shuni alohida qayd etish joizki, joriy yil oktyabr oyida Toshkent shahrida bo‘lib o‘tadigan Inson huquqlari sohasidagi ta’lim bo‘yicha Global forumga Islom hamkorlik tashkiloti Inson huquqlari bo‘yicha mustaqil doimiy komissiyasi a’zolari tomonidan katta qiziqish bildirildi.

Узбекистан и ОИС усиливают сотрудничество в области прав человека
Подписан Меморандум о взаимопонимании между Независимой постоянной комиссией по правам человека при Организации исламского сотрудничества и Национальным центром Республики Узбекистан по правам человека.
Подписание состоялось 24 мая 2022 г. в г. Джидде в рамках международного семинара на тему «Роль национальных правозащитных институтов в защите и продвижении прав человека в Организации исламского сотрудничества».
Данный семинар организован в ходе 19-й постоянной сессии Независимой постоянной комиссии по правам человека (НПКПЧ) при Организации исламского сотрудничества (ОИС), проходящей в г. Джидде (Саудовская Аравия) 22-26 мая.
Узбекистан представлен на сессии НПКПЧ ОИС делегацией во главе с первым заместителем директора Национального центра по правам человека (НЦПЧ) Мирзатилло Тиллабоевым.
Меморандум подписали председатель НПКПЧ ОИС Хаджи Али Ачикгюль и первый заместитель директора НЦПЧ М. Тиллабаев.
Стороны договорились в рамках настоящего Меморандума о проведении регулярных консультаций для обсуждения вопросов, представляющих взаимный интерес, организации совместных мероприятий, программ и проектов в области прав человека.
Хаджи Али Ачикгюль, Председатель Комиссии ОИК по правам человека, заявил, что Меморандум будет долгие годы служить развитию сферы прав человека, а также является лучшим механизмом сотрудничества и примером для национальных правозащитных институтов государств-членов Организации исламского сотрудничества.
Отметим также, что в ходе 19-ой сессии НПКПЧ ОИС делегацией Узбекистана был сделан доклад о ходе реализации Национальной стратегии по правам человека и проводимых в стране реформ, в том числе новых законов в области прав человека, опыте страны в области образования по правам человека.
Участники сессии были проинформированы о целях и задачах в области прав человека, изложенных в Стратегии развития Нового Узбекистана на 2022-2026 годы.
Независимая постоянная комиссия по правам человека при Организации исламского сотрудничества также проявила интерес к Глобальному форуму по образованию в области прав человека, который состоится в Ташкенте в октябре этого года.