Nyu-Yorkda O‘zbekistondagi Konstitutsiyaviy islohotlarga bag‘ishlangan davra suhbati bo‘lib o‘tdi
2022 yil 1 avgust kuni Nyu-York shahrida AQSh va Kanada Buxoro yahudiylari kongressi binosida O‘zbekistondagi konstitutsiyaviy islohotlarga bag‘ishlangan davra suhbati bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda taniqli jamoat va siyosiy arboblar, nufuzli ekspertlar, tadqiqotchi, jurnalist, yirik tadbirkorlardan iborat Kongress rahbariyati va yetakchi vakillari ishtirok etdi.
Muhokama ishtirokchilariga O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan konstitutsiyaviy islohotlarning ustuvor yo‘nalishlari haqida ma’lumot berildi. Mamlakatimiz Bosh Qomusiga kiritilayotgan o‘zgartishlarning umumxalq muhokamasida aholining barcha qatlamlari va fuqarolik jamiyati faol ishtirok etgani ta’kidlandi. Takliflar kiritishda yoshlarning o‘ziga xos tashabbuskorligi va ijodkorligi alohida qayd etildi.
Shuningdek, O‘zbekiston Konstitutsiyasiga mamlakatda millatlararo va konfessiyalararo totuvlikni mustahkamlash, ko‘pmillatli xalqimizning boy madaniyatini asrab-avaylash va yuksaltirish, vatandoshlarni har tomonlama qo‘llab-quvvatlash borasida kiritilayotgan o‘zgartishlar tadbir ishtirokchilari e’tiborini tortdi.
Davra suhbati qatnashchilari mamlakatimizda amalga oshirilayotgan konstitutsiyaviy islohotlarni olqishladi. Bu jarayonning shaffofligi va ochiqligini ta’minlashga qaratilgan chora-tadbirlarni yuqori baholadi.
Amerikalik ekspertlar so‘nggi besh yil ichida O‘zbekistonning xalqaro maydondagi qiyofasi tubdan o‘zgargani, mamlakat ijtimoiy-iqtisodiy o‘zgarishlar va demokratik islohotlarning namunasi sifatida namoyon bo‘layotganini ta’kidladi. Bu jahon hamjamiyati tomonidan keng e’tirof etilmoqda.
AQSh va Kanada Buxoro yahudiylari kongressi prezidenti B.Kandov O‘zbekiston xalqi uchun muhim siyosiy masala xorijda yashayotgan vatandoshlar ishtirokida ham muhokama etilgani uchun minnatdorlik bildirdi. “O‘zbek xalqi tashabbusi va Prezident Sh.M.Mirziyoev qo‘llovi bilan amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli konstitutsiyaviy islohot biz uchun alohida ahamiyatga ega,” dedi u.
B.Qandov AQSh va O‘zbekistonning taniqli jamoat arboblari, olim va mutaxassislari ishtirok etayotgan mazkur davra suhbati Konstitutsiyaning asosiy qoidalari, yangi moddalarini takomillashtirishga xizmat qilishiga ishonch bildirdi. U xorijdagi vatandoshlarga, jumladan, ularning ona-yurt bilan munosabatlarining huquqiy asoslariga oid kiritilayotgan qo‘shimchalarni qo‘llab-quvvatladi.
Kongress Siyosiy departamenti direktori T.Aronova O‘zbekistonda konstitutsiyaviy islohot bo‘yicha referendum o‘tkazish rejalari haqida ijobiy fikr bildirdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, bu eng ilg‘or demokratik standartlar va xalqaro huquqning asosiy tamoyillariga mos keladi.
“Buxarian Tayms” gazetasi bosh muharriri R.Nektalov O‘zbekiston Prezidentining ochiq va tinchliksevar tashqi siyosati Markaziy Osiyoda yangi do‘stlik, o‘zaro ishonch va yaxshi qo‘shnichilik muhitini shakllantirish imkonini berganini alohida ta’kidladi. “Prezident Sh.M.Mirziyoevning sa’y-harakatlari bilan Yangi O‘zbekiston ham mintaqada, ham dunyoda alohida o‘rin tutmoqda”, – deya qo‘shimcha qildi u. So‘nggi yillarda O‘zbekiston mintaqada faol tashqi siyosat yuritib, qo‘shnilari bilan mavjud muammolarni hal etishga qaratilgan qadamlarni ilgari surmoqda, barcha davlatlar bilan tinchlik va hamkorlikka intilmoqda”.
Buxoro yahudiylari markazi prezidenti L.Nektalov Amerika jamoatchiligini Yangi O‘zbekiston muvaffaqiyatlari haqida yanada kengroq xabardor qilishga qat’iy sodiqligini tasdiqladi. Uning so‘zlariga ko‘ra, vatandoshlar xalq diplomatiyasini ilgari surish, Amerikadagi o‘zbekistonliklar hamjamiyatining birligini ta’minlash, O‘zbekiston va AQSh o‘rtasidagi ikki tomonlama munosabatlarni rivojlantirishga hissa qo‘shishda davom etadi.
Davra suhbati yakunida ishtirokchilar O‘zbekiston yangilangan Konstitutsiya bilan birgalikda yangi huquqiy kuchga ega bo‘lib, xalq farovonligi yuksalishi va taraqqiyoti uchun ulkan rag‘batga ega bo‘lishiga ishonch bildirdi.

В Нью-Йорке состоялся «круглый стол» по конституционной реформе в Узбекистане
В здании Конгресса бухарских евреев США и Канады в Нью-Йорке состоялся «круглый стол», посвященный конституционной реформе в Узбекистане.
В мероприятии приняли участие руководство и ведущие представители Конгресса из числа видных общественно-политических деятелей, авторитетных экспертов, исследователей, журналистов и крупных бизнесменов.
Участникам представлена информация о приоритетных направлениях проводимой в Узбекистане конституционной реформы. Отмечены активное участие всех слоев населения и гражданского общества во всенародном обсуждении поправок в Конституцию, проявленная молодежью особая инициативность и креативность по высказыванию многочисленных предложений к Основному закону.
Внимание участников также обращено на изменения, которые направлены на укрепление межнационального и межконфессионального согласия, сохранение и приумножение богатой культуры многонационального народа Узбекистана, а также всестороннюю поддержку соотечественников.
Участники «круглого стола» приветствовали проводимые в Узбекистане демократические реформы по совершенствованию Основного закона нашей страны. Они высоко оценили меры по обеспечению прозрачности и открытости конституционного процесса.
Американские эксперты отметили, что за последние пять лет облик Узбекистана на международной арене кардинально изменился, наша страна позиционирует себя в качестве модели социально-экономических преобразований и демократических реформ. Это широко признается мировой общественностью.
Президент Конгресса бухарских евреев США и Канады Борис Кандов выразил признательность за обсуждение столь важного для народа Узбекистана политического вопроса, в том числе с участием соотечественников, проживающих за рубежом. «Для нас инициированные узбекским народом при поддержке Президента Шавката Мирзиёева масштабные конституционные реформы представляют особую  актуальность», - заявил он.
Борис Кандов выразил уверенность в том, что данный «круглый стол», в котором принимают участие видные общественные деятели, ученые и специалисты США и Узбекистана, внесет свой вклад в совершенствование базовых положений, новых статей Конституции. Он поддержал предлагаемые изменения, касающиеся соотечественников, в том числе их правовых взаимоотношений с Родиной.
Директор политического департамента Конгресса Тавриз Аронова поддержала планы Узбекистана провести конституционный референдум. По её мнению, это соответствует самым передовым демократическим стандартам и лучшим принципам международного права.
Главный редактор газеты «Бухариан Таймс» Рафаэль Некталов отдельно выделил открытую и миролюбивую внешнюю политику Президента Узбекистана, которая позволила сформировать новую атмосферу дружбы, взаимного доверия и добрососедства в Центральной Азии. «Благодаря усилиям Президента Шавката Мирзиёева Новый Узбекистан занимает особое место, как в регионе, так и во всем мире», - добавил он.
По его словам, за последние годы Узбекистан проводит активную внешнюю политику в регионе, постоянно и реально продвигая шаги, направленные на урегулирование имеющихся проблем со своими соседями, стремясь к миру и сотрудничеству со всеми странами.
Все участники «круглого стола» выразили уверенность в том, что Узбекистан вместе с обновленной Конституцией обретет новую правовую мощь и большой стимул к прогрессу и росту благосостояния узбекского народа.