2021 yil 26 aprel kuni Barqaror rivojlanish maqsadlariga erishishda parlamentlararo global hamkorlik xalqaro forumini o'tkazish bo'yicha Tashkiliy qo'mitaning yig'ilishi bo'lib o'tdi. Uni Oliy Majlis Senati Raisi T. Narbaeva olib bordi.
Yig'ilishda Tashkiliy qo'mita a'zolari, Barqaror rivojlanish maqsadlarini nazorat qilish bo'yicha Parlament komissiyasi, Muvofiqlashtiruvchi kengash a'zolari, vazirlik va idoralar rahbarlari, BMTning O'zbekistondagi doimiy vakili Xelena Freyzer, Yoshlar parlamentlari a'zolari, Buxoro viloyati va Toshkent shahar hokimlari ishtirok etdi.
2021 yil 9 aprel kuni Oliy Majlis Qonunchilik palatasi va Senatning Kengashlari tomonidan Qo'shma qaror qabul qilingan. Ushbu Qaror bilan Barqaror rivojlanish maqsadlariga erishishda parlamentlararo global hamkorlik xalqaro forumini 2021 yil 23-24 iyun kunlari Buxoro shahrida o'tkazish, uning kontseptsiyasi, reglamenti, tashkiliy qo'mita tarkibi va chora-tadbirlar dasturi tasdiqlangan. Yig'ilishda ushbu masalalar muhokama qilindi va vazifalar belgilab olindi.
Qayd etilganidek, Forum doirasida 10-20 iyun kunlari Barqaror rivojlanish sohasidagi milliy maqsadlar va vazifalar doirasida amalga oshirilayotgan islohotlar mazmun-mohiyatini keng jamoatchilikka yetkazish maqsadida Toshkent shahrida “Hech kim e'tibordan chetda qolmaydi!” shiori ostida Barqaror rivojlanish haftaligi o'tkaziladi.
Haftalik doirasida respublikaning barcha hududlarida turkum tadbirlar tashkil etiladi. Shu jumladan, “O'zbekiston barqaror rivojlanish maqsadlari sari” nomli kitob-albomi o'zbek, rus hamda ingliz tillarida tayyorlanib, nashr qilinadi.
Qolaversa, ishtirokchilarga qulayliklar yaratish maqsadida Forumning maxsus veb-sayti yaratiladi, barcha kerakli ma'lumotlar unga joylashtirilib boriladi. Forumda ishtirok etish istagini bildirgan jamoatchilik, ommaviy axborot vositalari vakillari va xorijiy ekspertlar uchun ushbu sayt orqali ro'yxatdan o'tish imkoniyati yaratiladi. Shuningdek, Forum ishtirokchilari uchun madaniy-kontsert dasturi tashkil etiladi.
Yig'ilishda bu borada amalga oshirilishi zarur bo'lgan ishlar yuzasidan taklif va tavsiyalar bildirildi.

Началась подготовка к международному форуму межпарламентского глобального сотрудничества в достижении Целей устойчивого развития
26 апреля 2021 года состоялось заседание Организационного комитета по проведению международного форума межпарламентского глобального сотрудничества в достижении Целей устойчивого развития. Вела заседание Председатель Сената Олий Мажлиса Т. Нарбаева.
В заседании приняли участие члены Организационного комитета, Парламентской комиссии по контролю за Целями устойчивого развития, Координационного совета, руководители министерств и ведомств, постоянный представитель ООН в Узбекистане Хелена Фрейзер, члены молодежных парламентов, хокимы Бухарской области и города Ташкента.
9 апреля 2021 года Кенгашами Законодательной палаты Олий Мажлиса и Сената принято Совместное постановление. Данным постановлением утверждено проведение 23-24 июня 2021 года в городе Бухаре международного форума глобального межпарламентского сотрудничества в достижении Целей устойчивого развития, его концепция, регламент, состав Организационного комитета и программа мероприятий. В ходе заседания обсуждены эти вопросы и определены задачи.
Отмечалось, что в рамках Форума 10-20 июня в Ташкенте в целях доведения до широкой общественности сути и значения реформ, осуществляемых в рамках Национальных целей и задач в области устойчивого развития, состоится Неделя устойчивого развития под девизом «Никто не останется без внимания!».
В рамках недели во всех регионах республики также будет организован ряд мероприятий.
Кроме того, с целью обеспечения удобств участникам будет создан специальный веб-сайт Форума, на котором будет размещена вся необходимая информация. Для представителей общественности, средств массовой информации и зарубежных экспертов, изъявивших желание принять участие в Форуме, будет создана возможность регистрации через сайт. Для участников Форума будет также организована культурно-концертная программа.
В ходе заседания были высказаны предложения и рекомендации относительно работы, которую необходимо провести в этом направлении.